Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Citróny zabíjajú rakovinové bunky dvanástich rôznych typoch rakoviny

Citróny zabíjajú rakovinové bunky 12 rôznych typoch rakoviny, vrátane prsníka, hrubého čreva, prostaty, pľúc a pankreasu.

Citróny, najmä ich šupky, sú vynikajúcim zdrojom terpénov, takých ako napríklad d-limonén. D-limonén preukázal v štúdiách pôsobivé výsledky v boji proti rôznym formám rakoviny.

Podľa US Institute of Medical Sciences po viac ako 20 laboratórnych testoch od roku 1970 citrónový extrakt ničí malígne bunky 12 rôznych druhov rakoviny, vrátane prsníka, hrubého čreva, prostaty, pľúc a pankreasu. Uvádza sa, že citrónové zložky sú 10 000-krát lepšie ako látka adriamycín (chemoterapeutické liečivo), ktorá spomaľuje rast rakovinových buniek. Okrem toho tento typ liečby citrónovým extraktom ničí iba malígne rakovinové bunky a zdravé bunky tak zostávajú nedotknuté.

Predbežné štúdie u ľudí tiež ukazujú sľubné výsledky pre pacientov s rakovinou prsníka. Počas štúdie na University of Arizona Cancer Center dostávalo 43 žien s diagnostikovanou rakovinou prsníka 2 gramy limonénu denne počas dvoch až šiestich týždňov. Počas selektívnej mastektómie sa odobrali vzorky krvi a prsného tkaniva na meranie d-limonénu, ako aj akýchkoľvek zmien v systémových a tkanivových biomarkeroch rakoviny prsníka.

Výsledky ukázali, že d-limonén sa nachádzal v prsnom tkanive a dosiahol vysokú koncentráciu v tkanivách (priemer = 41,3 μg / g tkaniva).

Štúdie vedcov z Texas Agricultural Experiment Station ukázali, že látky nachádzajúce sa v citrusových plodoch, nazývané limonoidy, sa zameriavajú na bunky neuroblastómov a zastavujú ich v laboratórnych podmienkach.

Podľa Ed Harrisa sú neuroblastómy zodpovedné za asi 10 % všetkých prípadov rakoviny u detí a zvyčajne predstavujú tvrdý nádor v krku, hrudníku, mieche alebo nadobličkách. Ed Harris, biochemik na experimentálnej stanici, spolupracoval na štúdii s Dr. Bhimom Patilom, rastlinným fyziológom v citrusovom centre A&M University of Kingsville vo Weslaco v Texase.

„Limonoidy sú prírodné zlúčeniny,“ uviedol Ed Harris. „Na rozdiel od iných protirakovinových liekov, ktoré sú toxické, sa zdá, že limonoidy nespôsobujú ujmu na zdraví ľudí. Je to skvelá príležitosť.“

Fyziológ Patil nazýva citrusové plody „obrovským rezervoárom antikarcinogénov“. Ako rastlinný fyziológ uspel v izolácii a čistení mnohých limonoidov z citrusových plodov, aby biochemici mohli vyhodnotiť a porovnať ich protirakovinové schopnosti na molekulárnej úrovni.

„Limonoidy sa nachádzajú iba v citrusových plodoch,“ uviedol Patil. „Nie sú prítomné v žiadnom inom ovocí alebo zelenine. Mojím cieľom je nájsť priame prínosy citrusov pre ľudské zdravie.“

Výsledky tiež ukázali, že pridanie d-limonénu znížilo expresiu nádorových markerov o 22 %.

D-limonén je k dispozícii ako doplnok výživy, je však ľahké ho získať z každodennej stravy. V citrónoch sa najvyšší obsah limonénu nachádza vo vnútorných častiach šupky a v bielej vnútornej mäkkej hmote šupky. Typický stredne veľký citrón obsahuje asi 300 mg d-limonénu.

Vylisovanie šťavy z citrónov je vynikajúci spôsob, ako do vašej stravy prirodzene pridať terpény. Vzhľadom k tomu, že citróny majú kyslú chuť, odporúčam pridať nejaké ďalšie ovocie pre sladkosť. Vhodné prísady do čerstvej šťavy s terpénom: jahody, čerešne a bylinky, ako je mäta pieporná, bazalka, tymián a rozmarín.

Citrusovo-čerešňová šťava na galón nápoja (3,79 l):

2⁄3 šálky čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy

2 citróny

2 pomaranče

1⁄3 šálky čerstvo vylisovanej pomarančovej šťavy

1 šálka organickej čerešňovej šťavy

2 šálky organického kokosového cukru

4 listy mäty piepornej

teplá/horúca voda

Naplňte 3-litrový sklenený džbán približne 1/4 objemu dostatočným množstvom teplej vody a pridajte cukor. Pridajte zvyšné ingrediencie a vytlačte šťavu z citrónov a pomarančov do džbánu.

Anya Vien

Reference:

Miller JA, Lang JE, Ley M, et al. Human breast tissue disposition and bioactivity of limonene in women with early-stage breast cancer. Cancer Prev Res (Phila). 2013 Jun;6(6):577-84.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie