Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Analgetický prostriedok v prírodných podmienkach

3840642-1x1-700x700Nikdy neviete, čo sa môže stať na výlete v prírode, alebo pri iných životných situáciách. Napríklad pri zranení členka by mohol človek jednoducho otvoriť lekárničku a použiť tabletku ibuprofénu alebo aspirínu, zapiť vodou a potlačiť bolesť. To by mohlo stačiť na zmobilizovanie síl a dostať sa na bezpečné miesto. Pokiaľ ale nie sú dané prostriedky k dispozícií, príroda nám ponúka svoje riešenie.

Našim predkom bolo známe, že kôra niektorých stromov má liečivé vlastnosti a dokáže eliminovať zvýšenú teplotu, bolesť a zápaly. Zvláštna látka obsiahnutá v tejto kôre je jeden z najsilnejších liekov v prírode. Táto látka sa volá salicín a môže vyliečiť horúčku, bolesti svalov, osteoartritídu, bolesť hlavy, menštruačné kŕče, artritídu, zápaly, podvrtnutie a traumy.

V 19. storočí sa vedcom podarilo získať z kôry stromov salicín ako silný liek proti bolesti, potom vyvinúť a predať syntetickú verziu, kyselinu acetylsalicylovú, ktorú dnes poznáme pod názvom aspirín. Aspirín je najrozšírenejší preparát na svete, ale príroda nám ponúka salicín v prírodnej verzii.

Salicín sa nachádza v časti vnútornej kôry (v phloem bunkách) stromov a kríkov. Stromy, ktoré obsahujú salicín:

  • salix_alba_01Topoľ osikovitý – Populus tremuloides

  • Topoľ veľkolistý – Populus grandidentata

  • Vŕba biela alebo strieborná – Salix alba

  • Vŕba čierna – Salix nigra

  • Vŕba krehká – Salix fragilis

  • Vŕba purpurová – Salix purpurea

  • Vŕba babylonská (matsudova) – Salix babylonica

Salicín sa nachádza vo vnútornej kôre stromov, tiež nazývanej kambium. Vnútorná kôra stromov je vlastne živé tkanivo rastliny a nachádza sa medzi vonkajšou hrubou kôrou a tvrdým drevom.

10614306_1087065637986068_3134635192323664192_n

Na jar a začiatkom leta sa kôra ľahko odlupuje. Je možné ju ihneď žuť alebo uvariť čaj z kôry namočenej do horúcej vody. V inom období roka sa kôra ťažko odlupuje, preto je jednoduchšie zoškriabať vonkajšiu aj vnútornú kôru naraz ostrým nožom.

EgjDNOFUgJg

Vôňa a chuť topoľovej kôry veľmi pripomína aspirín. Je možné rozžuť hrsť kôry a prehltnúť tekutinu. Pokiaľ je žuvanie kôry nepríjemné, tak sa môžu dve lyžičky kôry variť desať minút vo vode o objeme jednej šálky. Tri až štyri šálky takého odvaru je možné piť každý deň.

Aby sa predišlo poškodeniu dospelého stromu, nepoužívajte kôru z hlavného kmeňu, ale používajte kôru z tenších koncových vetiev.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie