Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Ako funguje Biodynamický výsevný kalendár?

Výsevný kalendár každoročne pripravujú autori Maria a Matthias Thunovi. Vychádza z viac ako 50-ročného výskumu vplyvu Mesiaca, planét a súhvezdí na rast rastlín. Jedným z dôležitých rozdielov od lunárneho kalendára je, že biodynamický kalendár zohľadňuje aj vplyv iných planét slnečnej sústavy. Je ich desať: Mesiac (satelit a planéta), Venuša, Merkúr, Slnko, Mars, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún a Pluto. Tento vplyv je badateľný najmä na rastlinách, mikroorganizmoch a nižších živočíchoch a formuje aj poveternostné podmienky na Zemi.

Každý mesiac sa Mesiac pohybuje cez 12 súhvezdí zverokruhu. Toto sa považuje za lunárny cyklus a tvorí základ pre databázu kalendárov. Aj keď ubúdajúci a pribúdajúci mesiac hrá v tomto kalendári malú rolu. Od staroveku je 12 súhvezdí zverokruhu spojené so 4 prvkami. S každým prvkom sú spojené tri súhvezdia a každý prvok je spojený s jednou z častí rastlín: Zem – koreň, Voda – list, Vzduch – kvet, Teplo (Oheň) – plod.

Výsev, výsadbu, starostlivosť, zber plodín robíme v súlade s biodynamickým kalendárom Maria Thun „Dni výsevu“. Takými plodinami, ako sú zemiaky, mrkva, repa, zeler, paštrnák, reďkev, reďkovka, repa, cibuľa atď., sa zaoberáme v dňoch „koreň“. Takmer všetky kapusty, šaláty, špenát, petržlen, kôpor, listová zelenina a kŕmne rastliny sú v dňoch „listu“. Kvety, brokolica, olejniny – v deň „kvetu“. A paradajky, paprika, baklažán, tekvica, cuketa, uhorky, melóny, strukoviny, obilniny atď. – v deň „plodu“.

V nepriaznivých dňoch nevykonávame žiadne práce s rastlinami a pôdou. „Čas výsadby“ znamená, že v tomto čase môžeme presádzať živé rastliny s koreňmi z jedného miesta na druhé. Tento čas neovplyvňuje výsev semien.

Siatie, sadenie, zber

Vysádzanie, presádzanie. Keď prenášame mladé rastlinky, sadenice a iné výhonky z jedného miesta na druhé, máme na mysli presádzanie (vysádzanie priesad). Na to je lepšie zvoliť čas klesajúceho (zostupný) mesiaca (nezamieňať s ubúdajúcim mesiacom). Čo znamená čas klesajúceho Mesiaca? Mesiac obehne Zem za približne 27 dní. Od najnižšieho – Strelec, po najvyšší – Blíženci – to je stúpajúci Mesiac a od najvyššieho po najnižší – klesajúci Mesiac!

Počas klesajúceho Mesiaca sa Zem nadýchne, sily a prúdenie štiav sa sústreďujú v spodných častiach rastlín. To posilňuje rast koreňov, čo je výhodou pri presádzaní. V období stúpajúceho Mesiaca dochádza k Výdychu, sily sú v horných častiach rastlín. Tento čas je priaznivý spolu s výsadbou na hnojenie lúk a pasienkov, ako aj na siatie plodín na zelené hnojenie.

Ak si vyberiete dni listov – Rak alebo Škorpión – na presádzanie listových plodín počas Klesajúceho Mesiaca, potom sa pozitívny impulz zvýši. Rovnaký princíp pri presádzaní koreňových plodín v dňoch výsadby koreňa je Panna, alebo pre uhorky a paradajky sú dni plodov a semien Lev, pre cibuľky sú dni výsadby dni kvetu.

Rozmnožovanie odrezkami. Výhonky s vytvoreným koreňovým systémom sa vysádzajú v priaznivom čase Klesajúceho Mesiaca. Sily smerujú do spodnej časti a podporujú rýchlu a zdravú tvorbu koreňov. Venujte pozornosť aj druhu plodenia, hovoríme o listových alebo kvetových rastlinách. Listové potomstvo fialky, kvitnúcej rastliny, vytvorí viac kvetov, ak sa vysadí v Blížencoch – dni Kvetu. Výhonky na sadenice sú rezané počas pribúdajúceho mesiaca a skladované v chladnej miestnosti. V dňoch výsadby ich môžete zabaliť do vlhkého papiera a zasadiť do zeme. Pri reze a výsadbe sa odporúča venovať pozornosť druhu plodu: plod – semeno, koreňová plodina, kvet, list.

Čas zberu. Ak je zelenina potrebná na jedenie, je samozrejmé, že čím čerstvejšie, tým lepšie ju v ktorýkoľvek deň zberať. Ráno doobeda je lepšie zbierať listovú zeleninu (alebo „vršky“), pretože sily idú hore. Po obede až do večera zbierajte „korene“, pretože sily „štiav“ sú nižšie. Obed je nepriaznivý čas na zber, skladovanie a konzervovanie.

Kozmický horoskop na každý deň

Mnohí z nás sa snažia žiť podľa svojich obľúbených rytmov. Môže to byť horoskop, predpoveď priaznivých/nepriaznivých dní v drahom časopise, orientácia na fázy mesiaca alebo magnetické búrky na Slnku, niektoré všeobecné (pondelok je ťažký deň) alebo osobné (stretnete bieleho psa – našťastie) stereotypy. Z nejakého dôvodu, bez takýchto usmernení, je pre mnohých z nás ťažké naladiť sa na konkrétny deň, týždeň, mesiac alebo rok. Vždy chceme vedieť, čo nás čaká. Chcete si nechať poradiť od sveta predtým, ako pôjdete nakupovať alebo urobíte nejaké dôležité rozhodnutie.

Ako praktický horoskop je v tomto prínosom biodynamický kalendár Márie Thun „Výsevné dni“. Je založený na vplyve Mesiaca a planét nachádzajúcich sa v jednom alebo druhom súhvezdí zverokruhu.

Dve hlavné zásady

1. Každá zelenina má svoj deň. Sejbu, výsadbu a starostlivosť o plodiny je potrebné plánovať tak, aby sme pri prechode Mesiaca cez súhvezdia zverokruhu stimulovali produktívny orgán rastliny, pre ktorú ju pestujeme. V kalendári je toto spojenie vyjadrené označením prislúchajúcich dní: Deň koreňa je priaznivý pre všetky okopaniny a koreňové zeleniny, Deň listu je pre listové atď.

2. Stúpajúci mesiac neznamená rastúci. Ďalším lunárnym rytmom podľa kalendára Márie Thunovej je hviezdny cyklus stúpajúceho a klesajúceho Mesiaca, ktorý trvá 27,3 dňa. Ovplyvňuje pohyb štiav v rastlinách. Za 27,3 dňa Mesiac vystúpi do najvyššieho bodu a potom zostúpi do najnižšieho bodu. Sledujte, ako sa mení jeho poloha nad horizontom zo dňa na deň. Pri výstupe každý večer opisuje oblúk na oblohe vyššie a vyššie, pri zostupe – nižšie a nižšie. Nezamieňajte si však pribúdajúci a klesajúci mesiac so svetelnými fázami pribúdajúceho a ubúdajúceho Mesiaca! Síce sa čiastočne zhodujú, no nie vo všetkých dňoch lunárneho mesiaca. V kalendári sú obdobia pribúdajúceho a klesajúceho mesiaca označené príslušnými symbolmi.

Práca s kalendárom

V prvom rade si dávame pozor na pomlčky oproti niektorým dňom. Na prácu s rastlinami sú to NEPRIAZNIVÉ dni a pre nás nemusia byť tiež tie najlepšie. V tomto čase sa okrem toho, že sa rastlín nedotýkame, nevenujeme žiadnym prípravám a vareniu. Cesto zvyčajne zle kysne, koláče a buchty sú ploché.

Snažíme sa tiež neplánovať v nepriaznivé dni žiadne dôležité záležitosti, stretnutia, ktoré si vyžadujú čistú myseľ a nové myšlienky. Neplánujeme veľké nákupy. Spotrebiče neopravujeme. Najlepšia vec, ako sa ukazuje, je sedieť doma a robiť nie príliš významné domáce práce, ktoré prakticky nemôžu ovplyvniť náš budúci život. Nálada v takýchto dňoch je iná, ale nebezpečenstvo hádok a konfliktov je vysoké. Je lepšie nikomu nič nedokazovať a netrvať na svojom – ale myslieť na to zajtra, s čerstvými myšlienkami. A v žiadnom prípade sa nepúšťajte do riešenia zložitých problémov. „Ráno je múdrejšie ako večer“ – toto príslovie je práve pre takéto dni.

Dni listu – sú vodné dni a často ich sprevádza dážď. Podľa starej tradície v takýchto dňoch umývame a perieme. Taktiež neriešime varenie, prípravy, problémy a iné dôležité záležitosti. V tento deň je lepšie nerobiť žiadne nové začiatky. Ale na rozdiel od nepriaznivého je vhodný na pokračovanie podnikania. Napríklad, ak sme začali stavať dom vo vhodnejší deň, v dňoch „listu“ môžeme bezpečne pokračovať – ​​nebude to horšie.

Podľa skúseností je potrebné byť opatrní: zranenia môžu byť častejšie – od náhodných porezaní a modrín až po skutočnosť, že vám môže náhodne spadnúť kameň na nohu. Radšej sa vyhýbajte práci s nástrojmi: toto je jeden z tých dní, keď všetko padá z rúk.

Dni koreňa – sú tradične vážne a praktické. Budovanie ilúzií a snívanie o nádhernej budúcnosti nie je ten správny čas. Nerobte si romantické rande a necestujte za účelom relaxu. Tieto dni sú vhodnejšie na prácu. Zapojte sa do nejakej aktivity. Je lepšie používať ruky ako hlavu. Navyše tiež nestojí za to premýšľať a diskutovať o tom, ako najlepšie realizovať ten alebo onen plán.

Dni koreňa – sú vhodnejšie na implementáciu toho, o čom sa predtým uvažovalo. Nasledujte vychodené cesty – prinesiete tým viac úžitku sebe aj ostatným. Hrozí však, že pri vašom príliš praktickom pohľade vám unikne na prvý pohľad bláznivý nápad, ktorý sa neskôr môže ukázať ako nie taký transcendentálny. Buďte preto ostražití a počítajte s tým, že môže prevládať pozemský pohľad na vec. A dodržujte opatrenie: nechoďte do práce s hlavou, buďte schopní sa včas zastaviť, inak to môže negatívne ovplyvniť vašu náladu a pohodu.

Dni kvetu – sú zvyčajne opakom dní koreňa. V nich je naopak najlepšie robiť ľahké stretnutia v dvojici alebo v spoločnosti, ísť na pláž alebo na krátky výlet – jedným slovom relaxovať do sýtosti. Spomeňte si na svoje staré záľuby a ak je to možné, s čistým svedomím robte to, čo máte radi.

Tento čas je dobrý aj na sviatky. V dňoch kvetu sa svet môže zdať lepší a všetok život – ľahké vznášanie sa nad ním. Úspešne sa darí konzervovaniu, vareniu. Cesto pekne kysne. Na obchodné stretnutia a riešenie problémov to však nie je najlepší deň, pretože vám môžu uniknúť nejaké podstatné detaily. Aj keď je možné načrtnúť hlavné trendy riešenia určitých problémov, „kvet“ to umožňuje.

Dni plodu – sa vo svojom vplyve považujú za najplodnejšie a najharmonickejšie. Môžete v nich robiť všetko: od kuchyne až po výber životnej cesty. Toto je najpriaznivejší deň na obchodné stretnutia, ako aj na riešenie vznikajúcich problémov. Len sa zaktivizujte a chvíľu sa cielene zamyslite nad otázkou, ktorá vás trápi. Alebo o tom začnite diskutovať vo firme. Uvidíte, výstup sa vykreslí sám a nie len jeden.

Ak potrebujete stihnúť urobiť veľa vecí v krátkom čase, pokojne si na to vyberte deň plodu. Tieto dni sú tiež priaznivé pre akékoľvek nové podnikanie, či už ide o kladenie prvej tehly na budúcu piecku alebo napríklad svadbu. Svojim prvým skutkom dávate impulz celému procesu, ktorý môže pokračovať aj ďalšie dni. K týmto dňom neexistujú žiadne kontraindikácie, tak si ich vážte a neplytvajte nimi nadarmo – hviezdy vám pomôžu.

Pred vami je teda horoskop na každý deň, môžete si ho vziať a použiť, pričom pridáte svoju osobnú skúsenosť, ktorá je pre vás a vašu rodinu vhodnejšia. Opäť však nezabúdajte na ľudský faktor! Ak ste v zlom psychickom stave a všetko vás štve, nečakajte, že dni plodu či kvetu akoby zázrakom zlepšia vašu náladu a úspešne vyriešia všetky problémy za vás. A naopak, ak vaša duša spieva a všetko je v poriadku, potom by ste sa nemali obávať, že je na dvore nepriaznivý deň. Osobne sa vás to vôbec nemusí týkať. Veď hlavné je, že život má byť radosťou a v tomto vám, verte, hviezdy nebudú prekážať.

Kedy čo robiť

Polievanie. Pri častom zalievaní rastliny lenivejú a sú inertné, ich korene zostávajú v povrchovej vrstve pôdy, plody sú bez chuti. S prirodzeným rytmom daždivých a suchých dní sa zem a rastliny stávajú energickými, silnými. Vnútorná sila takýchto rastlín je úplne iná a chuť ich plodov tiež. Vysiate a vysadené stačí ihneď po výsadbe dobre zaliať. Ak potom nasleduje obdobie sucha, tak treba ešte pár dní polievať, no potom prestať. Výnimkou sú vlhkomilné rastliny, ako napríklad papriky, paradajky, ktoré potrebujú častejšiu zálievku.

Izbové a balkónové rastliny by ste naopak mali polievať pravidelne, no nie tak často, ako sa to bežne robí. Najlepším znamením pre zalievanie izbových rastlín sú dni listu. Vyhnite sa zalievaniu v dňoch kvetu. Zároveň sa v tieto dni často spúšťajú škodcovia, najmä vošky.

Hnojivo. Pri ubúdajúcom Mesiaci, počnúc dňom splnu, môže Zem prijať oveľa viac vody ako pri rastúcom mesiaci. Preto je potrebné vyhnúť sa hnojeniu počas rastúceho mesiaca, aby nedošlo k znečisteniu podzemných vôd. Toto pravidlo platí aj pre izbové a balkónové kvety. Obdobie ubúdajúceho Mesiaca je dostatočne dlhé na to, aby ho využili farmári na veľkých farmách.

Kvitnúce rastliny je najlepšie prihnojovať v dňoch listu a kvety, ktoré dobre nekvitnú, by ste mali v dňoch kvetu prihnojovať kvôli stimulácii.

Najvhodnejšie dni na hnojenie obilia, zeleniny a ovocia sú dni plodu, okrem znamenia Leva, pretože v tomto čase pôda a rastliny veľmi vysychajú. V takýchto dňoch by sa nikdy nemali používať minerálne hnojivá: zem aj rastliny sa ľahko spália, najmä na ľahkých a suchých pôdach.

Hubenie škodcov. Aby ste sa poistili proti invázii škodcov, musíte byť schopní pozorovať a rozpoznať príčiny ich masového rozmnožovania. Všetky opatrenia na boj proti škodlivému hmyzu sú účinné počas ubúdajúceho Mesiaca. Proti hmyzu, ktorý žije v zemi, sú najúčinnejšie dni koreňa; proti škodcom žijúcim nad zemou si vyberte dni, kedy Mesiac prechádza znameniami Raka, Blížencov a Strelca.

Ako sa vysporiadať s burinou. Povrchová vrstva pôdy obsahuje veľké množstvo semien burín. Ale nerastú všetky naraz. Aby semienko vyklíčilo, musí sa vyvinúť komplex priaznivých podmienok: hĺbka, vlhkosť, kyslosť, teplo, svetlo a priaznivé usporiadanie nebeských telies. Orba, kultivácia, brány prebúdzajú aktivitu pôdy vrátane semien. Preto musí byť obrábanie pôdy korelované s vplyvom znamení zverokruhu. Najpriaznivejším znamením pre buriny je ich patrón – Lev. To sa používa na vyvolanie ich klíčenia a následného zničenia.

Pracujte a kypryte pôdu pri rastúcom Mesiaci v znamení Leva. Každé, aj slabé semienko buriny vyklíči. Teraz, aby sa pole na dlhší čas oslobodilo od buriny, je potrebné počkať na ubúdajúci Mesiac v znamení Kozorožca a odburiniť ho alebo (na veľkých plochách) vykonať kultiváciu.

Kozorožec je najlepším znamením na prípravu pôdy pre pomaly rastúce plodiny citlivé na burinu: cibuľa, mrkva, repa. Ak pôda nie je fyzicky pripravená na spracovanie v plánovanom čase, musíte počkať na deň iného zemského znamenia – Býka alebo Panny). Pôdu je najlepšie obrábať bezprostredne pred sejbou (výsadbou) a nie vopred.

Liečba nehôd. Rastliny, ktoré začali chorieť alebo vädnúť, sa dajú úspešne vyliečiť, ak počas ubúdajúceho Mesiaca, bližšie k novu a najlepšie v deň novu, odstránite vrcholy. Rez sa vykonáva nad vybraným púčikom, ktorý vyrastie a zaujme miesto hlavného.

Zber, skladovanie a konzervácia

Najpriaznivejšie obdobie na zber a skladovanie je v obdobiach pribúdajúceho mesiaca. Zelenina a ovocie budú zároveň šťavnatejšie a budú mať tie najlepšie predpoklady na dlhodobé uchovanie. To platí aj pre džem na varenie – umelé chemické prísady môžete odmietnuť. V tomto prípade sa treba vyhnúť postaveniu Mesiaca v znameniach Rýb, Raka a Panny. Všetko zhromaždené a spracované v takýchto dňoch sa nevyhnutne zhorší.

• Dni, keď je Mesiac v znamení Barana, sú najvhodnejšie na zber obilnín, zeleniny a zemiakov.

• Ovocie, zeleninu a bylinky na sušenie a dlhodobé skladovanie treba zbierať pri ubúdajúcom Mesiaci.

• Čistenie (umývanie) políc v pivnici na ovocie by sa malo vykonávať len počas ubúdajúceho Mesiaca (v znamení vzduchu alebo ohňa), ochráni ich to pred tvorbou plesní.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že dodržiavanie lunárneho kalendára komplikuje život a núti vás jasne si plánovať čas aj prácu, ale tajomstvom je žiť v toku prirodzených prírodných rytmov a spájať s nimi rôzne aktivity, aby ste získali najvyššie skóre. Ten, kto pláva proti prúdu, vynakladá veľa sily a pomaly sa pohybuje vpred, a keď stratil silu, je unášaný prúdom. Ten, kto ide s prúdom, šikovne riadi loď a rýchlo a bez námahy sa dostane do cieľa.

https://www.klubgaia.com/si/files/default/GAIA_SETVENI_KOLEDAR_2022__v3.pdf

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie