Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Zrýchlená metóda zalesňovania podľa Dr. Akira Miyawaki

Lesy ochladzujú vzduch a produkujú kyslík, ako aj čistia naše vody a regulujú zrážky a vietor. Podporujú tiež 80 % suchozemskej biodiverzity, znižujú eróziu pôdy, zastavujú dezertifikáciu a znižujú účinky záplav. Novovysadené lesy zlepšujú pôdu znehodnotenú ťažbou, plodinami a nadmerným spásaním.

Výsadba lesov môže tiež pomôcť znížiť odtok hnojiva spôsobujúceho kvitnutie rias do riek a vytvoriť koridory pre voľne žijúce živočíchy medzi jednou izolovanou zelenou oblasťou a druhou. To je dôvod, prečo je opätovné zalesňovanie rozhodujúce pre pokračovanie života na našej planéte, ktorá sa rýchlo otepľuje a zároveň stráca svoju ekologickú biodiverzitu.

Ako mladý postgraduálny študent koncom 50-tych rokov minulého storočia sa Akira Miyawaki dozvedel o koncepte potenciálnej prirodzenej vegetácie. To ho spolu so štúdiom fytocenológie (ako na seba vzájomne pôsobia rastlinné druhy) priviedlo k štúdiu vegetácie nachádzajúcej sa v celom Japonsku.

Nakoniec začal navštevovať šintoistické miesta a pozoroval ich „posvätné chrámové lesy“. Miyawaki zistil, že tieto časové kapsuly ukazujú, ako sa pôvodný les skladal zo štyroch kategórií rastlín: hlavné druhy stromov, ich poddruhy, kríky a pôdopokryvné trávy.

Pomocou tohto systému, ako aj svojho výskumu na týchto lokalitách a poznatkov z fytocenológie, Miyawaki vyvinul svoj vlastný systém výsadby lesov.

Funguje to takto: pôda budúcej lesnej oblasti sa analyzuje a potom sa vylepší udržateľnými prísadami – napríklad ryžovými šupkami z neďalekého mlyna, alebo inou organikou. Z uvedených štyroch kategórií sa vyberie 50 až 100 druhov pôvodných rastlín, ktoré sa vysadia do náhodne vybranej „zmesi“, ako sa to deje vo voľnej prírode.

Sadenice sa vysádzajú veľmi husto: 20 000 až 30 000 na hektár, v porovnaní s 1 000 na hektár v komerčnom lesníctve. Po dobu 2 – 3 rokov sa lokalita monitoruje, polieva a odburiňuje, aby rodiaci sa les mal šancu zakoreniť sa.

Počas tohto skorého obdobia výsadby si rastliny navzájom konkurujú o priestor a prístup k svetlu a vode – boj, ktorý podporuje rýchlejší rast. Pri tradičných metódach obnovy lesa sa za normu považuje 1 meter porastu za rok. Pri metóde Miyawaki rastú stromy niekoľkonásobne rýchlejšie. Po stabilizácii sa les necháva rásť sám, bez ďalších zásahov.

Mini lesy

Výsadby umiestnené v súkromných dvoroch alebo pozdĺž ciest môžu byť dosť malé – doslova veľkosť tenisového kurtu. Pre malú obsadenú plochu sa takéto výsadby nazývajú mini-lesy. Je tiež veľmi dôležité používať odrody prispôsobené miestnym podmienkam. Ďalšou dôležitou zásadou je, že sadenice by mali byť veľmi blízko seba – 3 – 4 rastliny na 1 meter štvorcový. V jednom takomto minilese by sa v ideálnom prípade malo použiť aspoň 2 – 3 desiatky odrôd a druhov stromov.

Krok 1. Vyberte sadenice

Obhliadka lokality a identifikácia prirodzenej potenciálnej vegetácie. Identifikácia pôvodných druhov na 20 km okolo vybranej oblasti na zalesnenie. Odporúča sa identifikovať 50 až 100 rôznych druhov, tieto sa dajú kúpiť v škôlke alebo nájsť v blízkosti a presadiť.

Krok 2. Príprava pôdy

Čistenie pôdy, doplnenie organických živín, príprava vodozádržných prvkov a vytvorenie svahu (maximálny sklon 30 stupňov).

Krok 3. Výsadba stromov

Vysaďte 3 až 5 malých stromov na meter štvorcový. Povrch pôdy prikryte mulčom z organickej hmoty, ktorá vytvorí požadovanú vlhkosť a zadrží vodu.

Krok 4. Starostlivosť

Polievanie a ničenie buriny po dobu 3 rokov. Ako mulč použite odumreté rastliny (miera prežitia je zvyčajne okolo 95 %) a burinu a položte ich na povrch pôdy. Po 3 rokoch sa oblasť lesa stáva autonómnou. Už nepotrebuje starostlivosť: „Žiadny manažment – ​​najlepší manažment,“ hovorí profesor Miyawaki.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie