Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Výhody vysokej teploty organizmu

• Vo väčšine prípadov nie je dôvod obávať sa zvýšenia teploty; užívanie antipyretických liekov môže predĺžiť ochorenie.

• Čoraz viac výskumov podporuje filozofiu „nechaj tomu voľný priebeh“, ktorá tvrdí, že horúčka je ochranným faktorom a treba jej nechať voľný priebeh.

• Keď sa ťažko chorým pacientom podávala agresívna liečba na zníženie horúčky, štúdia sa musela predčasne zastaviť, pretože v skupine s agresívnou liečbou zomrelo veľa ľudí v porovnaní so skupinou, ktorá horúčku nezastavila.

• Niekoľkohodinová mierna horúčka je prospešná pre pacientov s COVID-19, pretože zvyšuje bunkové hladiny prospešného proteínu tepelného šoku 70 (HSP70), ktorý je ochranný v prípadoch ARDS spôsobených sepsou.

• U ľudí s chrípkou je užívanie antipyretických liekov spojené s 5 % zvýšením úmrtnosti; vo väčšine prípadov stačí pri zvýšení teploty odpočinok a pitie veľkého množstva tekutín.

Tento článok som pôvodne napísal pred 12 rokmi. Ale téma je taká dôležitá, že by som chcel uverejniť aktualizáciu, v ktorej sa šíria informácie, že vo väčšine prípadov nie je dôvod báť sa horúčky. Okamžité hľadanie liekov na zníženie horúčky je tiež zvyčajne kontraproduktívne a môže vám trvať dlhšie, kým sa stav zlepší.

Horúčka je znakom toho, že imunitný systém vášho alebo vášho dieťaťa funguje najlepšie. Takmer všetky zvieratá – a dokonca aj ryby – prirodzene dostanú horúčku, keď bojujú s bakteriálnym alebo vírusovým ochorením. Táto reakcia nastáva, pretože zlepšuje schopnosť vášho tela zbaviť sa infekcie.

VYSOKÁ TEPLOTA PROSPIEVA VÁŠMU TELU

Keď organizmus napadne vaše telo, spôsobí uvoľnenie pyrogénu, látky, ktorá signalizuje hypotalamu vo vašom mozgu, aby zvýšil vašu telesnú teplotu. K tomu dochádza prostredníctvom množstva rôznych mechanizmov, vrátane:

• Zimomriavky

• Uvoľňovanie hormónu TRH

• Zvýšená rýchlosť metabolizmu

• Obmedzte prekrvenie pokožky, aby ste minimalizovali tepelné straty

• Piloerekcia (zdvihnutie malých chĺpkov), ktorá potláča potenie, chladiaci mechanizmus

Horúčka zase spúšťa v organizme množstvo prospešných procesov vrátane imunitných obranných mechanizmov, ktoré priamo alebo nepriamo pomáhajú odpudzovať napadajúce baktérie či vírusy. Napríklad teploty 104 až 105,8 stupňov Fahrenheita (40 až 41 stupňov Celzia) znižujú rýchlosť replikácie poliovírusu v bunkách 200-násobne, zatiaľ čo gramnegatívne baktérie sú náchylnejšie na deštrukciu protilátkami.

„Vzhľadom na zložitosť týchto imunitných mechanizmov je pozoruhodné, že vysoké teploty stimulujú takmer každý krok tohto procesu a podporujú vrodenú aj adaptívnu imunitu,“ píšu vedci v lekárskom časopise Nature Reviews Immunology.

„Febrilná teplota slúži ako systémová výstraha, ktorá vo všeobecnosti podporuje imunitný dohľad počas infekcie invazívnymi patogénmi.“ Niektoré z týchto ďalekosiahlych výhod zahŕňajú:

• Zvýšenie počtu protilátok – buniek vycvičených na útok na presný typ votrelca, ktorý zasiahne vaše telo.

• Produkuje sa viac bielych krviniek, ktoré pomáhajú bojovať proti inváznym choroboplodným zárodkom.

• Produkuje sa viac interferónu, prirodzenej antivírusovej a protinádorovej látky, ktorá pomáha blokovať šírenie vírusov do zdravých buniek.

• Ochrana pred železom, ktoré živí baktérie.

• Zvýšená teplota, ktorá priamo zabíja choroboplodné zárodky (väčšina baktérií a vírusov rastie lepšie pri teplotách nižších ako sú teploty ľudského tela).

• Zlepšená schopnosť určitých bielych krviniek ničiť baktérie a infikované bunky.

• Horúčka tiež zhoršuje rozmnožovanie mnohých baktérií a vírusov.

HORÚČKA? NECHAJ TO TAK

„Reakcia na horúčku je charakteristickým znakom infekcie a zápalového ochorenia a bola formovaná stovkami miliónov rokov prirodzeného výberu,“ ale mnohí zdravotníci ju stále považujú za nebezpečnú a stojí za to ju liečiť, pretože spôsobuje nepohodlie.

Vedci tiež pokračujú v diskusii o výhodách horúčky. Jedna strana podporuje myšlienku, že horúčka by mala byť potláčaná kvôli jej vysokým metabolickým nákladom. S každým zvýšením telesnej teploty o 1,8 stupňa Fahrenheita sa rýchlosť metabolizmu zvýši o 10 – 12,5 %, čo je dosť významné.

To je jeden z dôvodov, prečo pri horúčke často chudnete. Rastúci počet výskumov však podporuje filozofiu „nechajte tomu voľný priebeh“, ktorá tvrdí, že horúčka je ochranná. V článku publikovanom v časopise Journal of Thoracic Disease výskumníci z University of Miami Miller School of Medicine opísali klasickú štúdiu z roku 1975 o horúčke a prežití leguánov infikovaných baktériami:

„Dal im možnosť hľadať teplo zo solárnych lámp a všetci okrem jednej hľadali teplo, aby zvýšili teplotu. Ten, kto tak neurobil, jediný zomrel. Potom leguánom vpichol baktérie a dal im antipyretikum [horúčku – redukčné lieky], Ieguány, ktoré dostali horúčku napriek antipyretikám, boli jediné, ktoré prežili.“

Štúdia na králikoch z roku 1987 tiež zistila, že podávanie antipyretických liekov spôsobilo viac škody ako úžitku. Tím zistil, že potlačenie horúčky u zvierat „malo výrazný škodlivý vplyv na priebeh infekcie, čo malo za následok zvýšené hladiny infekčného vírusu v mezenterických lymfatických uzlinách, zvýšenú úmrtnosť a oneskorené zotavenie u zvierat, ktoré infekciu prežili.“

Podobné pozoruhodné výsledky boli zistené u ľudí, najmä u kriticky chorých pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti. Jedna skupina pacientov bola liečená agresívne na horúčku a dostávali acetaminofén každých šesť hodín, ak ich teplota stúpla nad 101,3 stupňov Fahrenheita (38,5 stupňov Celzia).

Druhá skupina dostala liečbu iba vtedy, ak ich teplota dosiahla 104 stupňov Fahrenheita (40 stupňov Celzia), ktorá pozostávala z paracetamolu a chladiacich prikrývok, kým ich teplota neklesla pod 104 stupňov Fahrenheita.

Štúdia sa musela predčasne zastaviť, pretože v skupine s agresívnou liečbou zomrelo toľko ľudí v porovnaní s druhou skupinou – sedem úmrtí oproti jednému, resp. „Agresívna liečba horúčky u kriticky chorých pacientov môže viesť k vyššej úmrtnosti,“ uzavrel tím.

Ďalšia štúdia, tentoraz na rybách, zistila, že ak sa horúčka nechala prejsť, infekcia vymizla asi dvakrát rýchlejšie ako u zvierat bez horúčky. Okrem rýchleho odstránenia infekcie pomáha horúčka kontrolovať zápal a opravuje poškodenie tkaniva.

„Nechali sme prírodu, aby urobila svoju vec a v tomto prípade to bolo veľmi pozitívne,“ uviedol v tlačovej správe autor štúdie a imunológ Daniel Barreda z University of Alberta. „Každé študované zviera má túto biologickú odpoveď na infekciu,“ hovorí, čo naznačuje, že horúčka poskytuje silnú evolučnú výhodu prežitia.

Dr. Mercola

https://greenmedinfo.com/blog/benefits-fever

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie