Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Fajčenie ničí mužský chromozóm

Je všeobecne známe, že fajčenie je jedným z najdôležitejších rizikových faktorov rakoviny. Štúdia švédskych vedcov ukázala, že táto závislosť súvisí so stratou chromozómu Y, ktorý obsahuje gén určujúci mužnosť. To môže byť vysvetlením, prečo sú muži, ktorí fajčia, náchylnejší na rakovinu ako ženy.

Iba príslušníci silnejšieho pohlavia majú chromozóm Y, čo „môže čiastočne vysvetľovať, prečo je priemerná dĺžka života mužov kratšia ako u žien, a tiež prečo je fajčenie pre mužov nebezpečnejšie,“ tvrdia vedci z Uppsalskej univerzity vo Švédsku.

Predchádzajúce výskumy ukázali, že u mužov, ktorí fajčia, je väčšia pravdepodobnosť vzniku rakoviny mimo dýchacieho traktu ako u žien. Nová štúdia zistila potenciálnu súvislosť medzi fajčením a genetickým poškodením pozorovaným iba u mužov.

Zatiaľ čo v minulosti sme identifikovali súvislosť medzi stratou chromozómu Y v krvi a rizikom vzniku rakoviny, v novej štúdii sme testovali faktory potenciálne spojené so stratou „mužského“ chromozómu, tvrdia vedci.

Normálne majú ľudské bunky 46 chromozómov, z ktorých dva sú pohlavné chromozómy. Ženy majú dva chromozómy X, muži jeden X a jeden Y. Predpokladá sa, že chromozóm Y obsahuje asi 50 – 60 génov, ktoré poskytujú telu pokyny na tvorbu bielkovín.

Ale existujú choroby spojené so zmenami v jednotlivých chromozómoch. Napríklad neplodnosť v dôsledku straty genetického materiálu v častiach chromozómu Y. Už skôr sa zistilo, že strata chromozómu Y v krvinkách skracuje dĺžku života mužov. Okrem toho bola zaznamenaná korelácia medzi stratou chromozómu Y a rizikom úmrtia na rakovinu.

Výsledky výskumu naznačujú, že chromozóm Y hrá dôležitú úlohu pri potlačovaní nádorov a mohol by vysvetliť, prečo muži dostávajú rakovinu častejšie ako ženy. Nová práca brala do úvahy rôzne faktory, ako je vek, konzumácia alkoholu, krvný tlak, cukrovka a fajčenie, aby sa zistil ich vzťah k strate chromozómu Y.

Zistilo sa, že čím viac cigariet muž vyfajčí, tým rýchlejšie stráca chromozóm Y. U tých, ktorí sa tejto závislosti vzdali, bola hladina chromozómov Y v ich krvinkách rovnaká ako u tých, ktorí nikdy nefajčili. To naznačuje možnú reverzibilitu procesu.

Vedci tvrdia, že ich zistenia by mohli pomôcť presvedčiť fajčiarov, aby prestali fajčiť. Ale ešte musia pochopiť, prečo absencia chromozómu Y spôsobuje šírenie rakoviny po celom tele. Bez chromozómu Y pravdepodobne biele krvinky strácajú schopnosť bojovať proti rakovinovým bunkám. Ďalšia analýza tohto spojenia môže viesť k novým objavom v oblasti rozvoja rakoviny.

Štúdia bola publikovaná v časopise Science.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie