Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Vitamín D znížil riziko komplikácií a smrti pri ochorení na Covid-19

Vedecká štúdia ukázala, že normálne hladiny vitamínu D v krvi u pacientov hospitalizovaných s Covid-19 sú spojené s výrazne nižšou pravdepodobnosťou nepriaznivých klinických výsledkov.

Ukázalo sa, že najlepšia ochrana pred Covid-19 je dostatok slnka, čiže pobyt vonku bez rúška, okuliarov atď. a nie obmedzovanie vychádzania a pohybu ľudí vonku.

Vedci a lekári naďalej zisťujú, na čom závisí priebeh Covid-19. Napríklad nová štúdia špecialistov z Boston University Medical Center (USA) a ich kolegov z Teheránskej univerzity lekárskych vied (Irán) ukázala, že dostatočné hladiny vitamínu D (25-hydroxyvitamín D) v krvi – minimálne 30 ng/ml – znižujú riziko nepriaznivých klinických výsledkov (napr. strata vedomia, hypoxia a nakoniec smrť) u pacientov s ochorením na koronavírus. Ich práca bola zverejnená v časopise PLOS One.

„Vírus infikuje pneumocyty a enterocyty typu II ako primárne cieľové bunky. Spike proteín SARS-CoV-2 uľahčuje vstup patogénu do cieľových buniek väzbou na enzým ACE-2. ACE-2, regulátor renín-angiotenzínového systému, sa nachádza v mnohých tkanivách organizmu, vrátane pľúc, obličiek, gastrointestinálneho traktu a kardiovaskulárneho systému. To by mohlo vysvetliť zlyhanie viacerých orgánov u vnímavých pacientov s koronavírusom. Predtým sa tvrdilo, že vitamín D má ochranné účinky proti Covid-19. Okrem toho sa preukázalo, že má imunomodulačnú aktivitu. Interakciou s jeho receptorom v imunitných bunkách táto látka moduluje vrodený a získaný imunitný systém v reakcii na inváziu bakteriálnych a vírusových patogénov a tiež pôsobí ako modulátor dráhy renín-angiotenzín a potláča ACE2,“ píšu vedci.

Vo svojej štúdii vedci analyzovali údaje od 235 dospelých pacientov prijatých do nemocníc s diagnózou Covid-19: 144 z nich boli muži, 66 boli fajčiari, 74 % malo ťažkú ​​formu ochorenia a 32,8 % účastníkov malo dostatok vitamínu D (predstavuje skupinu biologicky aktívnych látok, ktoré vstupujú do organizmu potravou (D2, D3) a sú syntetizované pôsobením ultrafialového žiarenia (D3)). Ich krv sa tiež testovala na C-reaktívny proteín a lymfocyty. Vedci potom porovnali všetky tieto parametre u pacientov s nedostatkom vitamínu D a u pacientov s normálnou hladinou.

„Našli sme významnú súvislosť medzi dostatočnými hladinami vitamínu D a zníženou závažnosťou koronavírusového ochorenia, úmrtnosťou v dôsledku hladiny C-reaktívneho proteínu a zvýšeným počtom lymfocytov,“ uviedli autori štúdie.

Podľa nich bolo u pacientov starších ako 40 rokov s normálnou hladinou vitamínu D riziko úmrtia na Covid-19 o 51,5 % nižšie ako u pacientov s jeho nedostatkom. Na následky koronavírusovej infekcie teda zomrelo iba 9,7 % pacientov nad 40 rokov, u ktorých nebol obsah vitamínu D v krvi znížený, v porovnaní s 20 % pacientov s jeho nedostatkom (menej ako 30 ng/ml). Okrem toho sa v druhej kategórii pacientov vo všeobecnosti zaznamenalo viac príznakov a následkov ochorenia (medzi nimi – dýchavičnosť, pobyt na jednotkách intenzívnej starostlivosti, tracheálna intubácia, poškodenie viacerých orgánov, poškodenie obličiek, hypoxia, bezvedomie atď.).

„Významné zníženie hladiny C-reaktívneho proteínu (súčasť skupiny proteínov v akútnej fáze, ktorých koncentrácia sa zvyšuje so zápalom). V krvi marker zápalu spolu so zvýšeným percentom lymfocytov naznačuje, že normálna hladina vitamínu D tiež môže pomôcť modulovať imunitnú odpoveď – možno znížením rizika cytokínovej búrky v reakcii na túto vírusovú infekciu,“ vysvetlili vedci.

Udržiavanie normálnej hladiny vitamínu D teda môže pomôcť pri liečbe pacientov s Covid-19 predchádzaním cytokínových búrok a následného syndrómu akútnej respiračnej tiesne, ktorý je často smrteľný. „Pretože nedostatok vitamínu D je v USA a na celom svete rozšírený medzi deťmi aj dospelými, najmä v zimných mesiacoch, je pre nás všetkých rozumné užívať doplnky vitamínu D, aby sme znížili riziko vzniku koronavírusu a jeho komplikácií,“ uzavreli autori štúdie.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie