Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

V Spojených štátoch amerických začali v niektorých oblastiach hromadne hynúť buky

Bukové háje môžu v nasledujúcich rokoch úplne zmiznúť z územia Severnej Ameriky kvôli šíreniu tajomnej choroby, ktorá zabíja mladé stromy v priebehu 2 – 3 rokov. Výsledky pozorovaní šírenia tejto choroby boli prezentované v časopise Forest Pathology.

 „Zatiaľ nie je jasné, kde a ako sa bude táto choroba šíriť, ale existujú všetky príznaky, že bude nasledovať cestu invázie hmyzu z čeľade Krasoňovitých a náhlej smrti dubov. Obe epidémie začali pomaly a nenápadne, ale potom sa rýchlo rozšírili po celej krajine. Zdá sa, že sme práve teraz v tejto fáze“, povedal Pierluigi Bonello z Univerzity Ohio (USA).

Takzvané invazívne druhy zvierat, prenikajúce na nové územia a kontinenty v dôsledku nevedomej „pomoci“ od ľudí, sa nedávno stali jedným z hlavných problémov pre ekológiu celej planéty.

Napríklad invázia brazílskych ohnivých mravcov do USA pred 70 rokmi spôsobila ekologickú katastrofu. Tieto mravce rýchlo zničili niekoľko druhov slimákov a významne znížili počet iných druhov hmyzu a dokonca cicavcov.

Tieto problémy sa netýkajú iba zvierat, ale aj rastlín. Výsadby citrusových rastlín na celom svete sú teraz ničené východoázijskými baktériami Candidatus liberibacter, ktoré sa rozšírili po celej Zemi v polovici minulého storočia. „Invázia“ pásavky zemiakovej z Colorada v USA do krajín socialistického bloku v šesťdesiatych rokoch bola veľkou tragédiou pre poľnohospodárske družstvá, aj domáce gazdovstvá.

Dva nedávne príklady takýchto ekologických tragédií – takmer úplné zničenie niektorých poddruhov brestov, jaseňov a topoľov v USA invazívnym hmyzom z ruského a čínskeho Ďalekého východu.

Pierluigi Bonello a jeho kolegovia pridali ďalšie druhy drevín k počtu „environmentálnych obetí svetového obchodu“, keď odhalili záhadnú epidémiu údajne bakteriálneho pôvodu, ktorá postihuje tisíce bukov v južnej Kanade a najmenej v štyroch štátoch v USA.

Prvé stopy tejto epidémie, ako hovorí ekológ, boli objavené v severovýchodnom Ohiu asi pred šiestimi rokmi. Miestni obyvatelia si všimli, že listy niektorých bukov sa začali zvláštnym spôsobom meniť. Na ich povrchu sa začali objavovať tmavé pruhy, ktoré postupne vyplnili celý priestor medzi žilami.

Keď bol tento proces dokončený, listy sčerneli a odumreli, čo viedlo k smrti stromu asi tri roky po infekcii, pokiaľ bol strom mladý a šiesty rok pokiaľ boli buky dospelé a veľké.

Spočiatku ekológovia verili, že buky nezahynuli kvôli chorobe, ale kvôli zlej environmentálnej situácii v tejto časti štátu a nevenovali veľa pozornosti tejto chorobe. Iba pred troma rokmi začali vedci vážne skúmať tento problém, keď bolo jasne vidieť, že duby začali hromadne hynúť v desiatkach ďalších častiach Ohia a v susedných štátoch.

Sledujúc šírenie choroby za posledných päť rokov, ekológovia zistili, že sa jej podarilo preniknúť do troch susedných štátov a na územie Kanady. Okrem toho vedci predpokladajú, že v 30 ďalších oblastiach Spojených štátov už existujú zdroje tejto infekcie.

Napriek tomu, že táto infekcia najviac postihuje americké poddruhy bukov, pozorovania Pierluigi Bonellyho a jeho kolegov hovoria, že táto infekcia môže preniknúť do listov európskych a ázijských stromov. To znamená, že sa môže šíriť po celom Starom svete a dosiahnuť globálny charakter v nadchádzajúcich rokoch.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie