Pomôže im regulovať teplotu tela a znížiť aktivitu mikróbov, ktoré napadajú kožu.
„Nežná koža“
V Ruskej štátnej univerzite A. N. Kocygina vyvinuli špeciálne oblečenie pre nedonosené deti. Zvyčajne predčasne narodené deti majú malú alebo mimoriadne nízku hmotnosť od 0,5 do 2,5 kg. Novinka má ochrániť pokožku dieťaťa a zabezpečiť správny rozvoj organizmu.
V súčasnosti nedonosené deti majú špeciálny režim. Umiestňujú ich do inkubátorov, kde sa reguluje teplota a vlhkosť. Dovnútra sa púšťa optimálna zmes umožňujúca dýchanie a bezproblémový priebeh procesov kože.
Z času na čas lekári vyberajú dieťa z inkubátora – aby deti mali kontakt s matkou, deti sa podrobujú rôznym vyšetreniam a adoptujú sa na prostredie mimo inkubátor. Prostredie mimo inkubátor je stále pre dieťa nebezpečné.
Nedonosené deti sa vo svojej fyziológii líšia od detí narodených v termíne. Tieto deti majú oslabené svaly a zníženú motoriku. Všetky vrstvy kože sú mimoriadne slabo prepojené medzi sebou. Najvrchnejšia časť pokožky je tenučká a tiež precitlivená.
Vo všeobecnosti je tým oslabená ochranná funkcia kože. Ľahko sa poškodí a vplyvom vonkajšieho prostredia podlieha rôznym infekciám. Všetky predčasne narodené deti majú 8x rýchlejšie kožné dýchanie než dospelý človek. Preto narušenie ochrannej funkcie kože má negatívny dopad na vývoj detí. Súčasne s tým sa u predčasne narodených detí objavuje teplotná nedostatočnosť, ktorá sa prejavuje rýchlym podchladením a následne prehriatím organizmu.
Špeciálna konštrukcia
Tento problém je možné riešiť vďaka správnemu výberu surovín použitých na výrobu materiálov, z ktorých sa vyrábajú textilné látky pre nedonosené deti. Všetko oblečenie pre nedonosené deti sa skonštruovalo špeciálnym spôsobom dvojvrstvového plátna. Vrchná vrstva je „srsť“ dobre udržiavajúca teplo. Dolná vrstva – hebká a mäkká na dotyk, z bavlny s prímesou ľanu. Pričom prepojenosť obidvoch vrstiev tkaniny je z vonkajšej strany. Prevedenie plátna nedovoľuje vláknam „srsti“ prísť do kontaktu s pokožkou dieťaťa. Všetko sa urobilo tak, aby sa vylúčili alergické reakcie dieťaťa a prípadný diskomfort. Ľan – priaznivý materiál pre citlivú pokožku dieťaťa znižuje aktívnosť mikróbov a ničí mnohé patogénne baktérie. Preto sa v súčasnosti vedie výskum správneho pomeru ľanu a bavlny pre vnútornú vrstvu materiálu.
Zopár zaujímavosti. Obidve vrstvy sú spojené tak, aby sa vytvorili vzdušné vrecká medzi hornou a dolnou vrstvou. Zlepšujú termoizoláciu. Oddelili kabátik a rukavičky. Lekári potrebujú vidieť prsty detí či nie sú podchladené.
Okrem predčasne narodených detí sa tento materiál dá úspešne využiť pri rôznych kožných ochoreniach.
V súčasnosti trikotážne plátno, z ktorého sa vyrába textilné oblečenie pre nenarodené deti, získalo patent RF. Súčasný stav výskumu umožňuje začať sériovú výrobu. Z technologického uhla pohľadu neexistujú žiadne ohraničenia. Môžu látku vyrábať na hociktorom trikotážnom stroji v hociktorej firme.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Post Views:
204