Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Účinná látka proti roztočovi varroa

Chlorid lítny sľubuje prelom v boji proti nebezpečným včelím parazitom/publikácia vo svetoznámom vedeckom časopise Scientific Report. Výskumníkom na Univerzite v Hohenheime v Stuttgarte sa podarilo vyvinúť potenciálny liek, ktorý dokáže zamorené včelstvá zbaviť obávaného roztoča varroa s minimálnou námahou pomocou prikrmovania.

Roztoč varroa je jedným z najnebezpečnejších nepriateľov včiel na svete: v priebehu jedného až troch rokov dokáže úplne zničiť včelstvo. Doteraz museli včelári ošetrovať infikované úle drsnými organickými kyselinami alebo chemicky vyrobenými akaricídmi, ktoré spôsobujú rezistenciu a problémy so zvyškami. Sľubnou látkou je ľahko dostupný chlorid lítny. Po viac ako 25 rokoch výskumu je prvýkrát k dispozícii nová účinná látka pre globálny boj proti roztočovi varroa, ktorý funguje úplne inak ako predchádzajúci prostriedok. V súčasnosti prebiehajú rokovania so spoločnosťami o vývoji a overení produktu. Vedci zverejnili prvé výsledky v online vydaní časopisu „Scientific Report“.

Lacná, ľahko použiteľná účinná látka proti nebezpečnému roztočovi, ktorá podľa súčasného stavu vedomostí výskumníkov nemá žiadne nebezpečné vedľajšie účinky pre včely, včelárov ani konzumentov a je v prírode široko rozšírená, to sú výsledky výskumného projektu. S chloridom lítnym našiel výskumný tím pre takýto liek účinnú látku, ktorú možno ľahko získať a podať. V mede tiež nezostávajú žiadne známky usadenín.

Doktor Peter Rosenkranz, vedúci Štátneho včelárskeho ústavu, vysvetľuje výhody účinnej látky: „Chlorid lítny možno včelám podávať rozpustený v cukrovej vode. Pri našich pokusoch stačilo aj malé množstvo soľného roztoku na to, aby v priebehu niekoľkých dní zabilo roztoče na včelách – bez akýchkoľvek vedľajších účinkov pre včely.“

V prospech účinnej látky hovorí aj dostupnosť: svetové zásoby ľahkého kovu lítia sa odhadujú na viac ako 40 miliónov ton. Vo forme chloridu lítneho sa nachádza v soľankách, soľných jazerách a liečivých prameňoch a niekedy prekvapivo aj vo vysokých koncentráciách. Soľ, ktorá je ľahko rozpustná vo vode, sa okrem iného používa ako vysúšací a protinámrazový roztok. V medicíne sa používa ako antidepresívum od polovice 20. storočia.

Pred uvedením účinnej látky na trh ako lieku pre včely sú potrebné ďalšie skúšky, aby sa určilo najlepšie dávkovanie a odstránili sa vedľajšie účinky pre včely a používateľov, ako aj riziko tvorby rezíduí. V súčasnosti sa rokuje so spoločnosťami, ktoré chcú v tomto rozvoji pokračovať.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie