Dezertifikácia a sucho na juhu Andalúzie v Španielsku, nedostatok vody v močiaroch a lagúnach sú zlou správou pre voľne žijúce živočíchy a pestovateľov ryže.
Kedysi sa toto miesto nazývalo rajom pre vtáky. Plameniaky možno stále nájsť v niekoľkých zostávajúcich lagúnach Doñana v južnom Španielsku. Klimatické zmeny však ohrozujú tento jedinečný ekosystém. Podľa Sergia Gonzáleza Aziana, miestneho ornitológa a sprievodcu rezerváciou, mnohé druhy produkujú menej potomkov, zvyšuje sa úmrtnosť, čo je vážna rana pre biodiverzitu.
„Doñana sa však nachádza na križovatke migračných trás vtákov, to je jej kľúčová úloha,“ hovorí Sergio.
Doñana je tiež 37 000 hektárov ryžových polí. Zavlažujú sa vodou z Guadalquiviru, ktorá prechádza zložitým systémom čerpacích staníc. Úrady stanovili farmárom ročné kvóty, ale to už nepomáha.
„Ryžové polia zaberajú veľkú plochu. Za posledné tri roky sa do Atlantického oceánu z hôr nedostalo veľa sladkej vody. Soľ prenikla do podzemných vôd a priblížila sa k pevnine. Teraz sú v jednom litri vody asi 3 gramy soli a to je pre ryžu škodlivé,“ vysvetľuje Sergio.
Zdá sa, že Joseho ryžová farma stojí na spálenej zemi, sucho tu trvá už dlhé mesiace. Minulý rok sa situácia stala kritickou: José dostal o 70 % menej vody. Únia pestovateľov ryže, ktorej šéfuje, sa rozhodla obrábať len tretinu plochy plantáže. Teraz však musíme prijať ešte razantnejšie opatrenia: „Tento rok je deficit ešte výraznejší,“ hovorí José Daniel Carbonel.
Španielsko sa obrátilo na Európsku komisiu so žiadosťou o núdzovú pomoc pre farmárov v núdzi. Je to hlinitá, suchá pôda, ktorá vytvára malé zhluky. „Nemôžeme pestovať žiadne obilniny ani záhradné plodiny. Jediné, čo tu v močiaroch Guadalquiviru môže rásť, je ryža, ale na to musia byť polia zaliate vodou“ – José Daniel Carbonel.
Hans von der Brele
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info