Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Spievanie ovplyvňuje zdravie človeka

1.Spievanie poskytuje organizmu „správne“ vibrácie, ktoré zvyšujú našu životnú vitalitu.

2.Pri spievaní sa v ľudskom mozgu vytvárajú špeciálne chemické látky, ktoré nám pomáhajú cítiť pokoj a radosť.

3.Spev zlepšuje krvný obeh, čo má priaznivý vplyv na hlasivky, mandle a početné lymfatické uzliny, čo znamená, že výrazne zvyšuje lokálnu imunitu (inými slovami, menej trpíme chorobami z prechladnutia).

4.Zlepšenie zásobovania krvou počas spievania vedie k zvýšeniu aktivity mozgu: mozog začína pracovať intenzívnejšie, pamäť sa zlepšuje a je ľahšie vnímaná akákoľvek informácia.

5.Zlepšenie zásobovania krvou ako celku omladzuje organizmus a zlepšuje stav pokožky.

6.Spev je veľmi užitočný pri pľúcnych ochoreniach, pretože nielen nahrádza dychové cvičenia, ale prispieva aj k rozvoju hrudníka, správneho dýchania, čo výrazne znižuje počet nových vzplanutí choroby.

7.Pri pravidelných cvičeniach v zbore sa zvyšuje hladina imunoglobulínu-A a hydrokortizónu, ktoré sú znakmi dobrej imunity.

8.V súčasnosti sú vyvinuté techniky na liečbu zajakávania a zlepšenia si dikcie prostredníctvom spievania.

9.Spev sa využíva dokonca aj v boji proti obezite: príliš obéznym ľuďom sa odporúča pri vzniku pocitu hladu zaspievať si dve – tri piesne namiesto jedenia.

Aj z týchto dôvodov odborníci odporúčajú spievať aspoň 5 minút denne a spievanie prirovnávajú k fyzickému cvičeniu. Liečba spevom sa stala modernou medicínskou metódou. Liečba spevom má nielen pozitívny vplyv na emocionálny stav človeka, ale prispieva aj k jeho zotaveniu, pretože akékoľvek ochorenie podľa vedcov vzniká v dôsledku zlyhania bioenergetických rytmov.

Každý z našich vnútorných orgánov má svoj vlastný hlas, vlastnú vibráciu. V chorých orgánoch sa vibrácia mení. Keď človek spieva, vytvorené zvuky absorbujú vnútorné orgány takmer na 80 % a transformujú ich do harmonickej vibrácie, aktivujú a zlepšujú prácu orgánov a systémov, predovšetkým nervový, imunitný a kardiovaskulárny systém a iba 20 % zvukov vychádza do vonkajšieho prostredia.

V laboratóriu neverbálnej komunikácie v Ústave psychológie Ruskej akadémie vied bolo zistené, že hudobný zvuk hlasu pozostáva zo základného tónu a obertónov – vyšších tónov. Vďaka tónom a obertónom hlasu človek prejavuje svoje emócie. Vedci poznamenali, že pri vyjadrení radosti sú obertóny hlasu harmonické a pri hneve disharmonické. Ak je človek dobre naladený voči svojmu spoločníkovi, alebo vyjadruje radosť, vytvára to zodpovedajúci zvuk hlasu, ktorý sa stáva jemným, príjemným a harmonickým, pretože obertóny v tomto stave sú harmonické. Ak je človek naplnený vnútornou chorobou alebo hnevom, obertón hlasu sa stáva disharmonickým a prezradí náš postoj voči spoločníkovi.

Nie každý spev lieči a nie každá pieseň má priaznivý vplyv na ľudské zdravie. Ozdravenie závisí aj od toho, ako človek ovláda svoj hlas. Nie u každého speváka má hlas liečivý účinok, niektorí majú svojím spievaním opačný účinok na ostatných. Takto výrazne sa odlišujú hlasy akademických spevákov, rôznych popových súborov a tvrdých rockerov. Pri počúvaní akademických spevákov cíti človek väčšinou pozitívne emócie. Hlasy spevákov tvrdého rocku spôsobujú väčšinou pocit nespokojnosti a agresivity.

V súčasnosti je vyvinutá špeciálna metóda terapeutického spevu. Veľká pozornosť sa venuje formulácii správneho dýchania, ktoré trénuje dýchacie svaly, zlepšuje ventiláciu priedušiek a pľúc a mení objem pľúc. V procese spievania svaly hrudníka a brucha aktívne pracujú, čo znamená, že sa zlepšuje krvný obeh a okysličovanie krvi. Americkí vedci zistili, že spievanie má okrem toho, čo bolo povedané, aj priaznivý vplyv na prácu srdca.

Vplyv spevu na ľudské zdravie sa skúma v medicíne a už sa objavil nový smer: Vokál – terapia, používaná nielen ako profylaktická liečba, ale aj pri liečbe mnohých ochorení spojených s pľúcnym systémom, napríklad bronchiálnej astmy. Taktiež sa využíva pri liečbe psychických porúch: naliehavých strachov a obáv alebo fóbií, neuróz, depresií a migrén.

Pomocou zborového spevu sa po celom svete úspešne lieči zajakávanie u detí. Pri počúvaní, ako iní spievajú, sa dieťa snaží vstúpiť do taktu, čo postupne umožňuje zbaviť sa choroby. Lekári radia týmto deťom dokonca aj hovorovú reč „nehovoriť“, ale pospevovať. Odborníci hovoria, že deti, ktoré sa zaoberajú spevom alebo zborovým spevom, sa oveľa lepšie učia a veľmi zriedkavo ochorejú, ich imunita sa stáva silnejšou.

Zo všetkých prostriedkov hudobnej terapie má spev najväčší vplyv na ľudské zdravie. Spievanie a pospevovanie si je v každom prípade užitočné, aj keď nemáte hlas alebo hudobný sluch. Koniec koncov, svojím spevom vyjadruje človek svoj vnútorný stav a zmierňuje napätie.

Akým hlasom bude človek hovoriť, závisí vo veľkej miere aj od matky dieťaťa komunikujúceho s matkou, ktoré nevedome prijíma jej hlas za štandard. Nie je náhodou, že budúcim matkám je odporúčané neustále hovoriť s ich dieťaťom v období vnútromaternicového vývoja, spievať im piesne a púšťať nahrávky s harmonickou hudbou. V niektorých krajinách sú pre tehotné ženy dostupné špeciálne bandáže s nahrávkami. Zmeny zvukov nízkych a vysokých hlasov aktivujú vývoj a rast všetkých systémov a orgánov dieťaťa a prispôsobujú ich špecifickým zvukovým frekvenciám a vibráciám.

V ľudovom liečiteľstve sa odporúča napríklad v rámci prevencie proti chrípke spievanie ľudových piesní. V dávnych dobách bola liečba spevom používaná všetkými národmi na boj s rôznymi chorobami a ochoreniami, akoby intuitívne naši predkovia cítili, že sa v speve skrýva obrovská liečivá moc. Napríklad v Egypte zborovým spevom liečili nespavosť a v starom Grécku liečili pomocou zvukov trúb poruchy nervového systému. V starovekom Rusku sa verilo, že spev je prirodzeným stavom duše, jej impulzom a že v človeku spieva samotná esencia človeka.

Pri spievaní je obzvlášť dôležitá správna formulácia dýchania. Pri vokálnej terapii venujú pedagógovia osobitnú pozornosť predĺženiu výdychu, čím sa zvyšuje ventilácia pľúc, ich objem a zvyšuje sa relaxačný moment. Cvičí sa „reťazové“ dýchanie, čo je podobné neprerušovanému zvuku. Táto metóda dýchania zvyšuje dĺžku výdychu, plnosť a hĺbku vdychovania pomocou brušného dýchania, ale najdôležitejšou vecou, ​​ktorá sa učí, je počuť a ​​cítiť dýchanie vedľa stojaceho človeka, aby sa neurobil vdych súčasne s ním, čo môže narušiť zvuk piesne. To je pravdepodobne dôvod, prečo piesne z dávnych čias, niekedy postavené len na 2 – 3 notách, sú pozoruhodné svojou krásou.

Vedci už dokázali, že každodenné bežné „spievanie zo srdca“ po dobu 15 – 20 minút má ozdravný vplyv na človeka. Preto spievajte pre svoje zdravie..

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie