Aby ste zostali zdraví, musíte spať správne: spánok by nemal byť príliš krátky ani príliš dlhý, počas spánku by sme sa mali cítiť pohodlne a pri spánku by mala byť dostatočná tma. O tom, aká dôležitá je tma pre spánok, píšu vedci z Northwestern University, informujú PNAS.
Vedci požiadali niekoľkých ľudí, aby spali jednu noc v úplne tmavej miestnosti a druhú noc so 100 luxmi svetla. Takéto osvetlenie približne zodpovedá veľmi zamračenému dňu alebo svetlu z jasne osvetlenej nočnej ulice cez veľmi tenký záves alebo zapnutý televízor. Účastníci experimentu spali so zariadením, ktoré meralo ich tep a ukázalo sa, že v noci s miernym osvetlením sa im tep citeľne zvýšil.
Navyše, po spánku pri svetle sa zvyšuje inzulínová rezistencia (alebo rezistencia) v tkanivách a orgánoch – bunky horšie vnímajú inzulínové signály, preto začnú horšie absorbovať glukózu z krvi. A ako vieme, pretrvávajúca inzulínová rezistencia a zvýšená hladina cukru v krvi zvyšujú pravdepodobnosť cukrovky 2. typu. Samozrejme, je nepravdepodobné, že cukrovka začne len kvôli spánku pred televízorom, hoci cukrovka je multifaktoriálne ochorenie a rôzne faktory sa tu môžu navzájom posilňovať. Srdcová frekvencia, ktorá je rýchlejšia ako zvyčajne, tiež nie je veľmi zdravá vec: srdce by malo v noci biť menej často.
Nočný spánok je dôležitou súčasťou denných rytmov, ktoré riadia väčšinu biologických procesov v našom organizme. Zdravý spánok je potrebný pre metabolizmus, hormóny, imunitu a nervový systém, vrátane tých oddelení, ktoré kontrolujú vnútorné orgány. Zdravý spánok je hlboký spánok; je pravdepodobné, že svetlo navyše v nočných hodinách mätie mechanizmy kontroly spánku, čo následne ovplyvňuje zvyšok fyziológie.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info