Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Rady pre záhradkárov

Dnes sú ekologické metódy boja proti škodcom a chorobám čoraz žiadanejšie. Chemikálie nielen zabíjajú choroby a škodcov, ale škodia aj ľuďom. Prečo ich teda používať tam, kde si môžete dopestovať zeleninu a ovocie bez použitia chémie.

  • Tabak, Machorka – tabak sedliacky: Používa sa proti voškám, strapkám, mladým húseniciam listonohým, molicám kapustovým, cibuľovým muškám, priadky morušovej, krížovcom, sviluškám, slimákom a iným škodcom. Používajú sa listy, stonky rastliny a prach získaný sušením tabaku. Na 10 litrov vody sa dávkuje 400 g rozdrvenej suroviny alebo prachu, ktoré sa lúhujú 2 dni a nakoniec sa prefiltrujú. Pred postrekom 2x zrieďte a pridajte 40 g mydla na 10 litrov. Strieka sa s intervalom 5 – 8 dní 2 – 3 krát.

Ošetrenie tabakovým prachom je účinné proti hlineným blchám na zeleninových plodinách, proti cibuľovým muchám, najlepšie v zmesi s vápnom alebo popolom (1 : 1). Spotreba zmesi: 10 – 20 g/m².

Tabakový prach sa používa aj na zadymenie skleníkov proti voškám, strapkám a moliciam (5 – 10 g na 1 m³), v záhrade proti molici jabloňovej, ovocnej, voškám. Proti moliam sa fumigácia vykonáva počas leta motýľov, proti mere jabloňovej – po odkvitnutí jablone. Malé kôpky slamy, odpadu, konárov sa umiestnia v uličkách záhrady, jedna na 100 m². Na vrch sa nalejú 2 – 4 kg tabakového prachu a zapália sa. Fumigácia trvá minimálne 30 minút (zvyčajne do 2 hodín).

  • Výluh z púpavy sa používa proti voškám, roztočíkom a iným. Vezmite 300 g rozdrvených listov alebo 200 g koreňov púpavy. Lúhujte 3 hodiny v teplej vode v nádobe s objemom 10 litrov. Použite ihneď. Tento výluh sa strieka prvýkrát počas pučania pukov a druhýkrát po odkvitnutí.
  • Zmiešaný výluh púpavy na vošky a roztoče: 400 g púpavy, 200 g mletého cesnaku, 1 polievková lyžica horčice, 1 polievková lyžica feferónky. Zalejte vodou, nechajte lúhovať 5 hodín, preceďte, dolejte do 10 litrov. Aplikácia sa vykonáva 2 – 3 krát v intervale 10 dní.
  • Výluh z kôry pomarančov a mandaríniek proti voškám: Zalejte1 kg suchej kôry s 10 litrami teplej vody. Dajte na teplé miesto na 4 dni. Výluh sa neriedi.
  • Cibuľový výluh proti húseniciam, voškám, malinovému chrobákovi: Cibuľu nakrájajte nadrobno – 10 g na 1 liter. Alebo cibuľové šupky 10 g na 1 liter. Lúhujte 7 hodín, preceďte a ošetrite rastliny.
  • Rajčinový výluh proti húseniciam: Narezať listy a korene paradajok – 4 kg. Zaliať vodou a variť 30 minút na miernom ohni. Precediť, 3x zriediť, pridať 40 g mydla a aplikovať na rastliny.
  • Výluh ihličia z borovice proti voškám a iným: 2 kg ihličia lúhovať 7 dní v 8 litroch vody. Precediť a pred použitím 10-krát zriediť.
  • Výluh z koncentrátu ihličia proti húseniciam: Naliať 4 polievkové lyžice koncentrátu do vedra, dobre premiešať. Aplikácia sa vykonáva najmenej 4 krát. Tento roztok môžete zmiešať s tekutými hnojivami na výživu rastlín.
  • Výluh z cesnaku proti fytoftóre, húseniciam, voškám: 250 g rozdrvených strúčikov cesnaku lúhovať 5 dní v uzavretej nádobe a v tme. Precediť a pred postrekom zriediť výsledný výluh v 10 litroch vody.
  • Výluh cesnaku proti kliešťom, voškám a iným: Nakrájať 200 g cesnaku, zaliať 10 litrami vody. Lúhovať 1 deň a pred spracovaním pridať do výluhu 40 g mydla. Mydlo vopred rozpustiť.
  • Výluh cesnaku proti fytoftóre: Na 1 vedro vody vziať 30 – 60 g nasekaného cesnaku. Lúhovať 1 – 2 dni, precediť, striekať rastliny paradajok, keď sa zakladajú plody.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie