Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Priemysel Ruska 19. storočia na svetovej výstave v roku 1900 v Paríži ohromil svet

Svetová výstava 1900 (Fr. Exposition Universlle) sa konala v Paríži (Francúzsko) od 15. apríla do 12. novembra v roku 1900. Za sedem mesiacov ju navštívilo viac ako 50 miliónov ľudí. V lete toho istého roku sa otvorila prvá vetva parížskeho metra, po celom Paríži jazdili trolejbusy, električky, premávala aj elektrická železnica.

Prečítajme si noviny tých rokov:

„Pre Ruskú ríšu, ako najpokročilejšiu svetovú veľmoc v technickom a vedeckom potenciáli, bola pridelená najväčšia expozícia s rozlohou 24 tisíc metrov štvorcových.

Rusko vynaložilo na účasť na výstave viac ako všetky ostatné európske krajiny. Konkrétne 5 miliónov 226 tisíc osemstodeväťdesiatpäť zlatých rubľov. Ďalšie tri milióny rubľov minuli na exponáty. V dnešných peniazoch je to 7 miliárd dolárov.

Slávny chemik Dmitrij Mendelejev bol podpredsedom poroty. Z 18 palácov prezentovaných na výstave v rôznych sektoroch sa Rusko nezúčastnilo iba jedného – oddelenia kolonizácie.

Na území výstavy boli postavené iba ruské pavilóny z jedinečných tehál vyrobených v Rusku: červenej a bielej. Návštevníkov výstavy šokovala zmenšená kópia moskovského a kazanského Kremľa. Model Kremľa mal rozlohu štyritisíc štyristo metrov štvorcových a najvyššia veža bola vysoká 47 metrov. Taktiež bola postavená plnohodnotná remeselnícka ulica s drevenými kaštieľmi a vežami.

Celý svet s úžasom a potešením napísal o expozícii Ministerstva železníc Ruskej ríše:

Najvyššie ocenenie výstavy získal ruský inžinier Proskurjakov za Krasnojarský železničný most. Mimoriadnu senzáciu vyvolal stánok od umelca Plesnitského, venovaný výstavbe Transsibírskej magistrály – takzvaná Panoráma transsibírskej železnice.

Noviny tých rokov písali: Nikto nemohol pochopiť, čo sme videli v expozícii Ruskej ríše. Napríklad presná kópia vlaku, v ktorej neznámym spôsobom, vytvoreným umelcom Plesnitským, vznikla pre návštevníkov vlaku úplná farebná ilúzia cestovania po Transsibírskej železnici so zastávkami v staniciach usporiadanými v absolútnom súlade s pôvodnými vzorkami.

Verejnosť, najmä odborná verejnosť z celého sveta, žasla nad dieselovými a elektrickými lokomotívami vyrábanými v Rusku, ktoré vo svete nemali obdobu. Celý svet ohromil rusko-čínske oddelenie, ktoré dostalo Grand Prix.

Všetky noviny písali o výsledkoch a úspechoch osvietenia zavedené Ruskom, dané divokým Číňanom, ktorí nepoznali ani technológiu, ani kultúru, ani normálne poľnohospodárstvo.

Takzvaná Mercalova palma ukovaná z jedného kusa koľajnice bez zvárania, bola tiež ocenená Grand Prix. Výška exponátu palmy 3,53 m, váha 325 kg a podstavec – 200 kg.

Popredné francúzske noviny napísali:

Celý svet a my spolu s ním sme pod vplyvom pocitov prekvapenia a obdivu, ktoré sme zažili pri návšteve ruského oddelenia.

Za posledných pár rokov ruský priemysel a obchod nabrali taký obrat, urobili taký prielom, ktorý udivuje všetkých tých, ktorí majú čo i len vzdialenú príležitosť vytvoriť si predstavu o prejdenej ceste v tak krátkom čase.

Nemožno si predstaviť inú mocnosť, ktorá by dokázala aspoň časť toho, čo dokázala ruská veda, priemysel a kultúra. Tento vývoj je taký veľký, že vedie k mnohým úvahám o európskej zaostalosti.

Takže sa prezentujú aj rôzny ruskí výrobcovia. Prezentované sú dekorácie, zariadenie budov a obydlí, okenné sklá, tapety, nerastné suroviny, výrobné techniky a samotné finálne výrobky.

Samostatne sú prezentované jedinečné predmety ruského nábytku a interiérových dekorácií, zariadenia a spôsoby vykurovania a vetrania obydlí a priemyselných odvetví, o ktorých výrobe alebo tvorbe sme v strednej Európe ani neuvažovali.

Domáce spotrebiče sú úžasné: fény, kulmy, čističe alebo zberače prachu (vysávače), žehliace potreby, práčky, umývačky riadu, elektrické sporáky a elektrické chladničky rôznych veľkosti: od malého boxu po priemyselné, veľkosť veľkého mestského domu…“

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie