Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Netopiere chránia lesy pred škodcami

Bez netopierov hmyz požiera lístie mladých stromov.

Netopiere konzumujú hmyz. Samozrejme, sú aj takí, ktorí chytajú ryby, žaby, pijú krv zvierat a vtákov, no napriek tomu je u väčšiny druhov hlavným jedlom na jedálnom lístku hmyz. Medzi hmyzom je veľa takých, ktoré spôsobujú rastlinám problémy. Dá sa predpokladať, že netopiere prospievajú rastlinám, ako sú stromy, tým, že požierajú svojich škodcov. Môžete hádať, ale ako to skontrolovať?

Na University of Illinois v Urbana-Champaign uskutočnili experiment: ohradili kus lesa sieťou, ktorá bola dostatočne veľká na to, aby sa cez ňu mohol dostať hmyz, ale nie dosť veľká pre netopiere. Mriežka bola nielen po stranách, ale aj na vrchu; len ju zavesili nie vo výške dospelých stromov, ale nižšie, aby zakryli podrast mladých sadeníc. Prirodzene sa snažili zabezpečiť, aby sa vo vnútri oploteného areálu nenachádzali žiadne netopiere. Ale sú tu aj vtáky, ktoré konzumujú tiež hmyz. Ak chcete presne vidieť vplyv absencie netopierov, musíte nechať vtáky priletieť na experimentálne miesto. Prileteli: ráno sa pletivo zrolovalo a popoludní rozvinulo. Netopiere sú aktívne za súmraku a v noci, preto nemohli vletieť do oploteného areálu cez deň.

Počas troch rokov pozorovania vedci dospeli k záveru, že bez netopierov je hmyz na sadeniciach stromov asi trikrát početnejší a samotné sadenice strácajú kvôli škodcom asi päťkrát viac listov. Je pravda, že stále veľa závisí od toho, aký druh stromu trpí hmyzom: mladé duby stratili deväťkrát viac listov, ak k nim nelietali netopiere, a orechy len trikrát. Experiment bol zastavený skôr, ako stromy začali umierať, ale ak si predstavíme, že netopierov bolo jednoducho príliš málo, stromu nič nepomôže: škodcovia ho zbavia listov natoľko, že postupne uhynie.

Pravdepodobne nie sú netopiere rovnako užitočné pre všetky lesy: niekde ich žije viac, inde menej (a vtáky a iné zvieratá preberajú hlavnú prácu v boji proti škodcom), v rôznych lesoch rastú rôzne stromy a klíma okolo je tiež veľmi odlišná. V každom prípade však pri zvažovaní opatrení na ochranu lesov stojí za to samostatne študovať vplyv netopierov na pohodu konkrétneho lesa: možno, aby ste ho ochránili pred škodcami, musíte sa najskôr uistiť, že miestne netopiere sa cítia dobre.

Výsledky výskumu sú publikované v časopise Ecology.

https://esajournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ecy.3903

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie