Kategórie

Naši partneri

Flag Counter

Prečo sa mladí ľudia sťahujú na vidiek?

8385802V roku 2012 mladý právnik Michail Bažan náhle zmenil svoj život. Predal byt v meste Tver v Rusku a presťahoval sa do chatrče na otvorené pole. Teraz žije so ženou Lerou v dome, ktorý má rozlohu 200 m² a starajú sa o svoje hospodárstvo. V ich susedstve sa rozvíja ešte 30 podobných novousadlíkov.

„Bol som už unavený z mesta: práca – zápchy – dom – práca… Pracuješ „na strýka“, všetku svoju energiu míňaš na cudzie problémy, žiješ v betónovej krabici s páchnucimi podchodmi, dýchaš prach a živíš sa chémiou. A takto prežiť celý svoj život? Nie, nechcem!,“ hovorí Michail. „Absolvoval som právo, ale v našom meste je nadbytok právnikov, dôstojnej práce niet. Išiel som pracovať do fabriky na výrobu vagónov, získal som druhú profesiu, ale zastihlo ma zníženie stavu… Vtedy som pochopil, aký nechránený je človek žijúci v meste. Žiadalo sa mi odísť do prírody, postaviť svoj dom a vytvoriť tu komfortné prostredie, v ktorom je možné sa rozvíjať.“

Komfort v poli? Rodičia Michaila a Lery boli v šoku: „Kde sa sťahujete? Prečo? Nič sa vám nepodarí!“ Ale Michail všetko čo mal predal a spolu s priateľmi kúpil 15 ha pôdy (z tej skupiny tu zostal iba Alexej Kosenko) a takmer rok prežil v chatrči, budoval dom, zaoberal sa príjazdovými cestami a hospodárstvom. „S energetickou spoločnosťou som podpísal zmluvu, ale oneskorila pripojenie domu o 1,5 roka… Musel som sám inštalovať solárne panely a veterný generátor, vďaka ktorým sme mali úplne autonómne osvetlenie. Energetici za oneskorenie musia teraz kompenzovať cenu batérií a generátora, ale to je už riešenie súdu,“ hovorí Michail.

„Všeobecne panuje mienka, že dedina je pokles životnej úrovne, zlé životné podmienky, špina a ťažká práca. Ale nie je to tak! Používaním súčasných technológií je možné komfortné prostredie vytvoriť aj na otvorenom poli, čo sa nám aj podarilo. Predtým sme žili v malom byte a teraz máme dvojposchodový dom veľký 200 m² a životné podmienky nie sú horšie ako v meste. Z kohútika tečie teplá aj studená voda, máme vaňu, toaletu, kúrenie, všetko zásobuje studňa, čerpadlo, septik, kotolňa, atď.“

gh

Hneď ako Michail dostaval dom, tak sa Lera presťahovala na dedinu. Najprv chodila do práce do mesta na aute. Má inžinierske vzdelanie a navrhuje nábytok. Časom ju cestovanie vyčerpávalo a benzín stál nemalé peniaze, preto sa zamestnala v miestom obchode, kde už o rok dala výpoveď, lebo hospodárstvo začalo vynášať.

„Začali sme s včelnicou. To je najefektívnejšia práca, ktorej náklady sa vrátia už o rok,“ hovorí Lera. „Potom sa môj muž začal venovať chovu kôz a teraz ich máme 18. Zabezpečujeme mliekom, syrom, tvarohom nielen seba, ale môžeme aj predávať. Ošípané sú tiež výnosné. Máme 25 kusov, medzi ktorými sú aj maďarské mangalice, mini prasiatka, ktoré kupujú obyvatelia z hlavného mesta, pretože si ľahko zvyknú a je možné ich vodiť na vodítku. Ešte máme sliepky, kačice, perličky… Kravy z princípu nedržíme, pretože nechceme vstávať na úsvite.

b

Naša farma nám umožňuje normálne sa vyspať a odpočívať. Okrem toho sa snažíme maximálne si uľahčiť svoju prácu pomocou rôznych moderných prístrojov. Pre zvieratá používame automatické systémy kŕmenia a napájania. To znamená, že ideš a skontroluješ, či je všetko v poriadku a môžeš robiť iné veci. Na pastvine máme „elektrického pastiera“. Na zimu do priestoru pre zvieratá kladieme nemeniacu podstielku, ktorá sa používa pol roka a pritom je bez zápachu a čistá. Noviniek je teraz veľmi veľa a o všetkom je možné dozvedieť sa z internetu.“

O 15 ha pôdy, farmu a záhradu sa rodina Bažanových teraz stará spolu s druhým párom Alexejom a Polinou. Ako hovoria, viesť spoločný biznis s priateľmi a podobne zmýšľajúcimi je zábavné a pohodlné, vždy je vzájomná zameniteľnosť. V susedstve administratíva vydelila ďalších 50 ha pôdy, ktoré teraz skupujú ďalší novousadlíci. Mládež buduje domy a skleníky. Všetci sa vzájomne podporujú, používajú spoločné nástroje, dielne, pílu na drevo. Vytvorila sa komunita tridsiatich mladých farmárov.

sdvv

Na farmu začalo prichádzať stále viac a viac ľudí, jedni chceli získať skúsenosti, iní sa jednoducho iba pohrať so zvieratami, a tak sa farmári rozhodli zapojiť do agroturistiky. Však turistom je navyše možné predať med, kozie mlieko, tvaroh, syr, mäso a tiež ivan čaj a byliny, ktoré zbierajú dievčatá.

„Do mesta sa nevrátime! – hovoria teraz farmári. – Na pôde sa dá zarobiť viac ako v meste a môžeme pritom dýchať čerstvý vzduch a jesť prírodné produkty.“

Svoje budúce deti chcú tiež vychovať tu na vidieku. „2 km od nás je obec Kušalino, je tam materská škola, škola, zdravotné stredisko… Takže naše deti vzdelanie mať budú. V meste každé nové dieťa prináša zhoršenie kvality života, v byte je tesnejšie a príjem sa delí. Na pôde, čím väčšia je rodina, tým je bohatšia.“

„Mnohí Rusi hovoria, že by sa chceli presunúť z mesta na dedinu, ale nevedia z čoho začať,“ hovorí Michail. „Preto sme začali o sebe rozprávať na internete, vytvorili sme sociálny projekt „Presídlenie na statok“. Vysvetľujeme ľuďom, ako kúpiť pôdu, ako zarobiť na farme, postaviť dom, solárne panely, atď. Teraz máme už vyše 6000 sympatizantov. Sú to reálni ľudia, ktorí snívajú dostať sa von z mesta.“

„Argumenty a fakty 2016“

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie