Hudba je jazyk zvukov, ktorý je neoddeliteľný od prírody. Zvuky majú obrovský vplyv na ľudskú psychiku a organizmus ako celok. Tento vplyv môže byť pozitívnym aj negatívnym, pretože rôzne štýly hudby môžu mať rôzne dopady na fyzické a emocionálne zdravie. Staroveké grécke rukopisy hlásia: Hudobná výchova je najmocnejšia zbraň, pretože rytmus a harmónia prenikajú do najvnútornejších hlbín ľudskej duše.
Psychológovia spoločne s neurológmi uskutočnili nasledujúci experiment. Vybraným účastníkom experimentu zaznamenávali mozgovú aktivitu pred a po počúvaní súčasnej populárnej hudby. Okrem toho boli použité testy na zapamätanie si dvadsiatich slov. Počas počúvania kolekcie populárnych piesní bol zaznamenaný výrazný pokles počtu aktívnych bodov v pravej hemisfére mozgu a malý pokles aktívnych bodov v ľavej hemisfére. Test na pamäť sa vypĺňal účastníkom experimentu po počúvaní populárnej hudby oveľa ťažšie ako pred počúvaním. Účastníci sa vrátili do normálneho stavu až po hodine po počúvaní. Negatívny vplyv populárnej hudby bol v tomto experimente zrejmý.
Negatívny vplyv rockovej muziky na človeka bol preukázaný už v mnohých experimentoch. Tu vplýva rytmus, hlasitosť aj frekvencia striedania svetla. Nadbytok vysokých alebo nízkych frekvencií môže vážne poškodiť mozog. Americký vedec Dr. David Elkin preukázal, že prenikavý zvuk vysokej hlasitosti spôsobuje ničenie bielkovín (surové vajce položené pred reproduktorom na jednom koncerte rockovej hudby bolo po troch hodinách „uvarené“ na mäkko). Pri rockovej hudbe má vplyv na účastníkov aj správanie, výzor hudobníkov a tiež texty piesní.
Negatívny a pozitívny vplyv hudby bol zaznamenaný aj na rastlinách. Pri jednom z experimentov boli vybrané rovnaké semená, ktoré boli vysadené v rovnakých podmienkach.
– Prvú skupinu semien vystavili trojhodinovému pôsobeniu ťažkej rockovej hudby.
– Druhú skupinu vystavili trojhodinovému pôsobeniu „pop“ hudby.
– Tretiu skupinu vystavili trojhodinovému pôsobeniu hudby Bacha.
Po uplynutí určitej doby, keď semená vyklíčili a podrástli, sa ukázalo, že najmenšie rastliny sú v prvej skupine, väčšie v druhej skupine a najväčšie, najzdravšie sú v tretej skupine. Podobný výsledok – negatívne pôsobenie rockovej a populárnej hudby sa potvrdilo aj pri iných experimentoch s rastlinami.
Môže sa to zdať prekvapivé, ale faktorom vnímania hudby je ešte aj národná kultúrna identita človeka poslucháča. Napríklad predstaviteľ európskych národov nebude mať vždy pocit pohodlia pri počúvaní východných štýlov hudby a dlhodobý vplyv tohto druhu hudby mu môže spôsobovať psychické poruchy. Rovnako aj psychika predstaviteľov východných krajín ťažko znáša západný európsky štýl hudby.
Vedci sú presvedčení o blahodarných účinkoch určitých štýlov hudby. Odborníci tvrdia, že dôležitý je nielen rytmus, štýl, tón hudby, ale aj na akom hudobnom nástroji je hudba hraná. Každý hudobný nástroj má vplyv na špecifický systém organizmu človeka.
Najväčší priaznivý účinok poskytujú poslucháčovi jeho ľudové národné piesne a hudobné kompozície. Etnická hudba umožňuje upokojiť sa a zrelaxovať. Národná ľudová hudba vracia človeka k jeho historickým koreňom, pomáha otvárať energetické centrá a normalizovať energetické toky. Národná ľudová hudba dokáže očistiť priestor a biopole človeka od negativity. Ľudová hudba rezonuje s danou genetikou človeka, a tým prospieva k celkovému zdraviu.