Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Olovnatý krištáľ

Pijete z krištáľových pohárov? Niektorí odborníci varujú, že pri pití z pohárov z krištáľu sa z uvedeného materiálu uvoľňujú do nápoja atómy olova.

Pravým krištáľom je horský minerál – krištáľ. Ide o priehľadnú a bezfarebnú odrodu kremeňa. Poháre z krištáľu, ktoré sa bežne predávajú a stoja na poličkách takmer každej domácnosti sú vyrobené zo skla s pridaním olova. Niektorí výrobcovia nahrádzajú olovo kremeňom alebo titánom, existuje aj krištáľ s báriom, ale drvivá väčšina je olovnatý krištáľ.

Rozdiel medzi sklom a olovnatým krištáľovým sklom je na prvý pohľad malý, ale odborník alebo pozorný laik na prvý pohľad dokáže rozlíšiť krištáľové sklo.

Je potrebné objasniť pojmy a správne ich definovať. Nemôžeme zamieňať umelo vytvorené krištáľové sklo s prírodným horským krištáľom. Všeobecne sa predpokladá, že kryštalické sklo obsahuje oxid olova (PbO). Konkrétne percento olova však nie je jednotné, požadovaná hodnota sa líši v závislosti od regiónu a výrobcu. V Európe existujú pravidlá, podľa ktorých je možné kvalitu výrobkov zo skla určovať takto: ak je obsah olova menší ako 4 %, potom je to iba sklo; pri obsahu olova nad 10 % sa používa termín krištáľové sklo, pri obsahu viac ako 24 % sa nazýva olovnatý krištáľ a pri obsahu olova nad 30 % je to už krištáľ s vysokým obsahom olova. Európsky krištáľ najvyššej kvality najčastejšie obsahuje 24 – 30 % olova. Hodnoty sa môžu mierne líšiť v závislosti od výrobcu. V Spojených štátoch je definícia krištáľového skla oveľa jednoduchšia – krištáľom sa nazýva už materiál s obsahom olova 1 %.

Pridaním olova dosiahneme požadované zmeny vo vlastnostiach skla – krištáľové sklo vďaka pridaniu olova získa vyššiu hustotu, hmotnosť a vyšší index lomu, čo poskytne objektu vysoký lesk pri odraze svetla. Oxid olovnatý zmäkčuje sklo, čím uľahčuje spracovanie materiálu – pomocou gravírovania, brúsenia alebo iných povrchových úprav. Krištáľové olovnaté sklo má vyššiu krehkosť ako bežné sklo. Preto sa dôraz kladie na vysokú zručnosť sklárskeho majstra. Krištáľové sklo sa používa hlavne na dekoratívne účely vďaka svojim získaným vlastnostiam. Používa sa na výrobu krištáľových šperkov, ozdobných kryštálových výrobkov, lustrov alebo exkluzívnych pohárov na nápoje atď.

Odborník vie rozpoznať krištáľ veľmi rýchlo, ale normálny človek si nemusí byť taký istý. Ak sa pozrieme na nasledujúce tipy, môžeme lepšie porozumieť sortimentu výrobkov zo skla.

Sklo má plnú farbu podľa použitých zložiek (zelenkavý odtieň pri použití oxidu železitého), krištáľ je vždy priehľadný, priesvitný. Pri správnom brúsení sa krištáľ stáva čírym so zaoblenými hranami a oblasťami, ktoré krásne odrážajú svetlo. Na prvý pohľad krištáľ svieti, je brilantný a cez svetlo, ktoré ním prechádza, je viditeľná široká škála farieb. Sklo nesvieti a neodráža lúče svetla vo farebných kombináciách. Krištáľ sa dá lepšie spracovať, jeho okraje sú veľmi tenké. Okraje skla sú silnejšie. Pri porovnaní dvoch rovnakých častí bude produkt z kryštalického skla vždy ťažší a jeho hmotnosť bude v dôsledku olova vyššia.

Stručné zhrnutie:

  • Sklo je vyšší termín, krištáľ je podmnožinou skla.

  • Krištáľ obsahuje olovo, bežné sklo olovo neobsahuje.

  • Sklo je pevnejšie – zvyčajne sa používa na výrobu tovaru na každodenné použitie. Krištáľ sa zvyčajne používa na dekoratívne a špeciálne príležitosti.

  • Krištáľ odráža svetlo, ktoré sa prelieva a svieti.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie