Vedci z Tomska v Rusku navrhli použitie machu rašelinníku ako sorbentu vylučujúceho z organizmu toxíny. Podľa biotechnológov bude mach konkurovať aktívnemu uhliu.
Ako uviedla tlačová služba regionálneho inovačného portálu regiónu Tomsk, biotechnológovia spolu s farmaceutmi plánujú na trh vypustiť liek na detoxikáciu organizmu na báze machu rašelinníku. Zatiaľ však nie je známe, či to bude vo forme biologicky aktívnej prísady alebo liečiva.
Podľa slov Nadeždy Kelusovej, vyššej lektorky na Sibírskej lekárskej univerzite, antibakteriálne vlastnosti machu sú už dlho známe. Už v XI. storočí bol používaný ako obväzový materiál. Neskôr sa ukázalo, že mach môže nielen zastaviť krv, ale aj čistiť organizmus. Zároveň to robí efektívnejšie ako aktívne uhlie.
„V súčasnosti existujúce sorbenty môžu z organizmu vylučovať cudzie látky len určitého typu. Napríklad klasické aktívne uhlie absorbuje len katiónové a aniónové činidlá. Polysorb – látky proteínového charakteru. Mach rašelinník je aktívny vo vzťahu k agentom rôznej povahy,“ vysvetlila Nadežda Kelusová.
Prípravok, vytvorený z 31 druhov machu rašelinníka, bol už testovaný na laboratórnych zvieratách. Podľa vedcov sa dobre osvedčil pri liečbe ochorení, ktoré sú sprevádzané toxikózou, poruchami trávenia, imunitným stavom, metabolizmom lipidov, žlčových kyselín a iných typov látkovej výmeny.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info