Rastliny, ktoré zachraňovali životy zranených pred 150 rokmi pomôžu vedcom poraziť superbaktérie.
Počas občianskej vojny v Spojených štátoch amerických, keď bolo blokované zásobovanie a zásoby liekov sa rýchlo končili, jedna z bojujúcich strán, Konfederácia 11 otrokárskych štátov na juhu, poverila botanika a chirurga menom Francis Porcher, aby našiel alternatívne prostriedky na pomoc zraneným.
V nadväznosti na výsledky svojej práce lekár zostavil zbierku s názvom „Zdroje južných polí a lesov“, uverejnenú v roku 1863. Porcher opísal liečivé vlastnosti 37 druhov rastlín, vrátane tých, ktoré sa používali v tradičnej medicíne domorodých Američanov a zotročených Afričanov.
Säčasní vedci z University of Emory v Spojených štátoch zistili, že vedecká štúdia, ktorá sa uskutočnila pred polstoročím, je stále aktuálna aj pre súčasnú zdravotnú starostlivosť.
V priebehu novej práce špecialisti zistili, že minimálne tri rastliny opísané Porcherom ako antiseptické, môžu byť užitočné pri vytváraní prelomových prípravkov na boj proti superbaktériám.
Vedci použili na svoje experimenty extrakty izolované z listov a kôry bieleho duba (Quercus alba), pichľavej aralie (Aralia spinosa) a tulipánového stromu – ľaliovníka (Liriodendron tulipifera). Ukázalo sa, že látky získané z týchto rastlín potláčajú rast mnohých patogénnych mikroorganizmov a majú niektoré ďalšie užitočné vlastnosti.
Najmä extrakty z bieleho dubu a ľaliovníka obzvlášť efektívne pôsobili proti baktérii zlatý stafylokok – Staphylococcus aureus, ktorého niektoré kmene sú patogénne a už si vyvinuli rezistenciu na antibiotiká.
Pripomeňme, že Staphylococcus aureus môže spôsobiť široké spektrum ochorení – od ľahkých kožných chorôb, až po dýchacie, kostné a endovaskulárne choroby.
Takéto patogény predstavujú hrozbu predovšetkým pre ľudí s oslabeným imunitným systémom. Bakteriálna infekcia je bežná u pacientov v nemocniciach a u starších ľudí. Nedávno bol nájdený Staphylococcus aureus aj na obežnej dráhe Zeme na palube vesmírnej kozmickej stanice ISS.
Experimenty medzitým ukázali, že uvedené rastlinné extrakty nielen bránia rastu mikróbov, ale tiež ovplyvňujú ich schopnosť tvoriť biovrstvy, ktoré pôsobia ako štít proti antibiotikám.
Extrakt izolovaný z listov Aralie narušil funkciu signálneho systému Staphylococcus aureus, čím zabránil baktériám tvorbe toxínov a zvýšeniu ich virulencie – schopnosti infikovať iné organizmy.
Vysoký antimikrobiálny potenciál rastlinných zlúčenín bol preukázaný aj v testoch s inou baktériou druhu Aceinetobacter baumannii, ktorá má rezistenciu na antibiotiká prvej línie.
Tieto patogény môžu spôsobiť nozokomiálne infekcie, meningitídu, pneumóniu, infekciu rán, infekciu krvi a urologické infekcie. Opakovane viedli ku komplikáciám pri liečení zranení veteránov Iraku a Afganistanu (pre ktoré mikroorganizmus dostal v lekárskych kruhoch prezývku Iraqibacter).
Laboratórne testy ukázali, že extrakt z bieleho dubu inhibuje rast baktérie A. baumannii, ako aj iných nebezpečných baktérií – Klebsiella pneumoniae, ktorá je pôvodcom pneumónie, infekcií urogenitálneho systému a nozokomiálnych infekcií a tiež spôsobuje črevné ochorenia, hoci žije v ústach človeka.
Je dôležité poznamenať, že v tomto štádiu boli experimenty uskutočňované v Petriho miske. To znamená, že ide len o prvý krok smerom k vytvoreniu nových farmaceutických výrobkov. Vykonaná štúdia je opísaná vo vedeckom článku publikovanom v časopise Scientific Reports.
V budúcnosti budú musieť odborníci starostlivo preštudovať mechanizmy pôsobenia aktívnych zložiek, vypočítať presné dávky, vykonať klinické štúdie dokazujúce účinnosť a bezpečnosť nových liekov.
Je možné, že niektoré vybrané zlúčeniny nie je možné vôbec použiť na terapiu. Napríklad dva extrakty z kôry stromu ľaliovníka vykazovali známky toxicity pre ľudské bunky.
Nemalo by sa to však považovať za zlyhanie, pretože princíp antimikrobiálneho pôsobenia rastlinných zlúčenín môže byť užitočný pri vývoji bezpečnejších analógov.
Okrem toho, vedci chcú podrobne preskúmať potenciál iných kandidátov na nové lieky zo zoznamu Francisa Porchera. Príroda má v tomto smere obrovský potenciál.
https://www.nature.com/articles/s41598-019-44242-y
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info