Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Metán ako skleníkový plyn nie je taký škodlivý, ako sa oficiálne uvádza

V poslednej dobe začali princípy klimatickej agendy praskať pod ťarchou vedeckých publikácií. Nie je to tak dávno, v roku 2016 správa Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) uviedla, že stáda kráv spôsobujú na životnom prostredí väčšie škody ako autá alebo lietadlá. Tvrdí sa, že 1,5 miliardy kráv produkuje 18 % všetkých skleníkových plynov na svete. Nikto nevenoval pozornosť čestnej kritike myšlienky zničenia chovu zvierat.

Teraz sa zrazu ukazuje, že uvádzaná škodlivosť metánu je prehnaná. Hoci metán má určitý škodlivý vplyv na našu klímu, nová štúdia tohto skleníkového plynu ukazuje, že jeho vplyv nie je taký intenzívny, ako sa doteraz predpokladalo. Informovali o tom 29. marca americké internetové noviny Good News Network.

Najväčšie zdroje emisií metánu sú spojené s rozvojom uhlia, ropy a plynu, hoci poľnohospodárske emisie sú pravdepodobne najčastejšie uvádzané. Keď planéta absorbuje teplo zo Slnka, prirodzene vyžaruje túto energiu s dlhou vlnovou dĺžkou späť do vesmíru. Ale skleníkové plyny zachytávajú teplo vo vnútri atmosféry, čo spôsobuje „skleníkový efekt“.

Vedci z Kalifornskej univerzity v Riverside zistili, že metán pohlcuje aj krátkovlnnú energiu, ktorá vytváraním chladiacich oblakov v skutočnosti pohltí 30 % vlastného tepla (toho, ktoré plyn vytvára v dôsledku skleníkového efektu). Najmä je tu viac oblakov s nízkou úrovňou, ktoré kompenzujú krátkovlnnú energiu slnka a menej oblakov s vysokou úrovňou, ktoré zvyšujú vyžarovanie dlhovlnnej energie zo Zeme smerom von.

„To má vplyv na podrobnejšie pochopenie toho, ako môže metán a prípadne ďalšie skleníkové plyny ovplyvniť klimatický systém,“ hovorí Robert Allen, odborný asistent geovied na univerzite. „Krátkovlnná absorpcia zmierňuje celkové otepľovanie a účinky dažďa, ale neodstraňuje ich úplne.“

Vedci zistili, že metán kompenzuje 60 % nárastu zrážok predpovedaného modelmi globálneho otepľovania, povedal Allen, čo je ďalšia dobrá správa pre mestá nachádzajúce sa v záplavových zónach. Z viacerých dôvodov by to mohol byť revolučný objav, poznamenávajú noviny. Americká agentúra na ochranu životného prostredia tvrdí, že skleníkový efekt metánu je 34-krát väčší ako skleníkový efekt CO₂.

Ak si vezmeme ako príklad Spojené štáty, metán predstavuje len asi 10 % emisií krajiny. Životnosť molekuly metánu z hľadiska jej škodlivého vplyvu na klímu je cca 9 rokov. To znamená, že metán vypustený pred 9 rokmi už nespôsobuje skleníkový efekt. Naproti tomu skleníkový efekt molekúl CO₂ trvá viac ako 1000 rokov.

Klimatológovia už roky tvrdia, že metán je najdôležitejším skleníkovým plynom, s ktorým musí ľudstvo bojovať. Teraz sme však schopní vytvoriť presnejšie modely, ktoré ukazujú, že metán je o 30 % menej škodlivý, ako sme si mysleli, a že neutralizuje 60 % vlastného škodlivého dažďového efektu, uzatvárajú Good News Network.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie