Ruskí vedci z Uralskej federálnej univerzity (UrFU) spolu s kolegami zo Saudskej Arábie a Jordánska vyvinuli sklo, ktoré chráni človeka pred žiarením. Môžu byť použité vo výskumných ústavoch, nemocniciach a dokonca aj na vesmírnych staniciach. Technológia výroby takéhoto skla je publikovaná vo vedeckom časopise Progress in Nuclear Energy a na vedeckom portáli samotnej univerzity.
V súčasnosti jadroví fyzici používajú hrubú vrstvu olova na detekciu žiarenia a/alebo ochranu pred žiarením. Tento kov veľmi dobre absorbuje všetky druhy žiarenia. Olovo je ale ťažký a toxický kov, ktorý je veľmi nebezpečný pre ľudské zdravie, a preto vedci hľadajú iné spôsoby ochrany pred vysokou radiáciou.
Vedci v spolupráci so zahraničnými kolegami vytvorili borátové sklá na báze oxidu kademnatého. Kadmium je tiež ťažký kov, ale sklá s týmto zložením nie sú toxické, pričom zvýšenie koncentrácie CdO vedie k zvýšeniu tieniacej schopnosti skla pred žiarením, teda k zvýšeniu jeho ochranných vlastností. Navyše oxid kademnatý nijako neovplyvňuje priehľadnosť skiel, čo je tiež dôležité.
Oleg Tašlykov, docent Katedry jadrových elektrární a obnoviteľných zdrojov energie Uralskej federálnej univerzity: „Vyrobené vzorky vykazovali veľmi dobré výsledky ako radiačný ochranný materiál dokonca aj proti gama žiareniu. Na potvrdenie spoľahlivosti výsledkov sme zisťovali ich ochranné vlastnosti pomocou troch metód, medzi ktoré patrí aj metóda Monte Carlo – počítačová simulácia procesov prenosu rôznych druhov žiarenia. Výsledky simulácie ukázali dobrú zhodu s údajmi experimentálneho stanovenia koeficientov útlmu skiel vzhľadom na gama žiarenie izotopov Ce-137 a Co-60.“
V súčasnosti vedci testujú borátové sklá s ďalšími prísadami – oxid bárnatý, volfrám, zinok a ďalšie chemické prvky. Vedci sa chystajú identifikovať najoptimálnejšie zloženie okuliarov chrániacich pred žiarením.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info