Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

V Rusku bol objavený nový minerál, amgait, ktorý je cennejší ako zlato

Vedci hľadali zlato, ale našli kombináciu dvoch najvzácnejších prvkov periodickej tabuľky. Vedci našli v Jakutsku nový minerál, ktorý nazvali amgait – podľa rieky Amga. Na jej prítoku skúmali geológovia ložisko pri hľadaní zlata. Objav patrí odborníkom Ústavu geológie diamantov a drahých kovov Ruskej akadémie vied, geologickému prieskumnému podniku Jakutskgeologia a Fersmanovmu mineralogickému múzeu Ruskej akadémie vied.

Odborníci videli minerál, ktorý veda predtým nepoznala, vo vzorkách z ložiska Chochojskoje, ktoré boli analyzované na prítomnosť zlata. Výsledkom bolo, že sa podľa očakávania našlo zlato, ale bolo zaznamenané aj niečo neobvyklé: inklúzie neznámej zlúčeniny s veľkosťou od 0,1 do 0,01 milimetra.

Podrobne ich bolo možné študovať len pomocou rudného mikroskopu, pričom ich museli vopred spracovať a oddeliť od rudy. Výskumníci tiež použili analýzu mikrosond, aby zistili, z čoho nález pozostáva. Skúmanie ukázalo, že ide o prvý prírodný minerál na svete z dvoch zložitých chemických prvkov – tália a telúru.

Minerály tália sú známe, ale takáto zlúčenina medzi nimi nie je. Teraz je to amgait objavený v Rusku: jeho farba sa mení od červenohnedej po čiernu, pričom je veľmi krehká – 1,5 až 2 body na Mohsovej stupnici, to znamená približne medzi mastencom a sadrou.

Veľkosť a krehkosť však nezabráni tomu, aby sa amgait stal veľmi vyhľadávaným. Faktom je, že tálium je jedným z najdrahších chemických prvkov. Za dvadsať rokov zdraželo na 7000 dolárov za kilogram. Rozsah jeho použitia je široký – od výroby optiky, sklárskych polovodičov až po poľnohospodárstvo. Pomáha tiež určiť kvalitu zlatých rúd v ložiskách.

V zahraničí sa aktívne pracuje na ťažbe tália, hľadaní minerálov s jeho obsahom, ako je weissbergit a avicennit, a teraz aj nový amgait.

Telúr sa zaraďuje medzi polokovy alebo nekovy – je to jeden z najvzácnejších prvkov v zemskej kôre, nájdeme ho aj v zlatých rudách. Vzhľadom na jeho nízke objemy produkcie, rastie aj dopyt po ňom a ceny a rozsah použitia sa neustále rozširuje: používa sa pri vulkanizácii gumy, výrobe špeciálnych druhov skla, optických generátoroch, polovodičoch a mnohých ďalších vysoko- technických oblastiach. Objav už bol oficiálne zaregistrovaný Medzinárodnou komisiou pre nové minerály.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie