Kolymská oblasť, alebo Kolyma je oblasť na severovýchode Ruskej federácie, na Ďalekom východe. Na severe susedí s Východosibírskym morom a Severným ľadovým oceánom, na juhu s Ochotským morom. Meno je odvodené od rieky Kolymy. Časť oblasti leží za severným polárnym kruhom a väčšinu oblasti pokrýva permafrost – večne zamrznutá pôda a tundra. Najväčšie mesto oblasti je Magadan.
Začiatkom tridsiatych rokov 20. storočia sa Kolymská oblasť stala miestom, kde bolo založených desiatky táborov nútených prác pre odsúdených ľudí, ktorí pomáhali budovať rôzne stavby. Výstavba jednej takejto stavby začala v lete roku 1932 na náhornej plošine Jukagir, asi 120 km severovýchodne od dediny Zyrjanka.
Oddiely vytvorené z odsúdencov, pod dohľadom stráží pripravovali stavenisko a pyrotechnici výbušninami čistili skalné územie určené pre tábor, ktorý mal ako prvý vyrásť na strategicky výhodnej vyvýšenine, na niekoľkokilometrovej skalnej náhornej plošine. Značnú časť tejto plošiny tvorilo jazero.
Po sérii silných výbuchov naplánovaných inžiniermi, sa mútna voda vyvalila z jazera, cez veľké trhliny spôsobené výbuchmi. Keď sa ukázalo dno jazera, tak stavbári boli veľmi prekvapení. Dno jazera, ktorého povrch v tvare pravidelne kužeľovitej čaše, bol doslova odliaty z vysokopevnostného betónu.
Dno bolo pokryté dlhými spletenými prútmi z neznámeho kovu podobnému hliníku, ktoré boli zapustené do betónu. Zaujímavá bola aj skutočnosť, že na mnohých miestach na dne boli stopy opálenia, akoby tu niekto pracoval s výkonnými horákmi. Neskôr, keď bol jeden z inžinierov tohto projektu zamestnaný v kozmodróme Bajkonur, tak videl celý rad podobných konštrukčných prvkov, aké sa nachádzali na dne jazera.
O tajomnom náleze okamžite podali hlásenie vedeniu stavby a zainteresovaným orgánom, ktoré prijali riešenie vyhodiť do vzduchu podivný objekt a zasypať dno jazera skalnou horninou. Svedkovia tohto neobyčajného objavu museli podpísať mlčanlivosť o záhadnom polárnom kolymskom Bajkonure…
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info