Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Kedy pripraviť tinktúry v závislosti od polohy mesiaca

Vedci zistili, že počas splnu a nového mesiaca – novu je príťažlivosť Mesiaca najsilnejšia a vplýva nielen na prílivy oceánov, ale priťahuje aj podzemnú vodu bližšie k zemskému povrchu, čo pomáha rastlinám a semenám klíčiť a rásť.

Doktor Frank Brown zistil, že rastliny absorbovali viac vody počas splnu.

V jednej z kníh autor a vedec John Jivons uvádza záver, že rastúce množstvo mesačného svitu stimuluje rast listov a pokles mesačného svitu spomaľuje rast nadzemných častí rastlín.

Ute York, ďalší autor a vedecký pracovník, vo svojej knihe Život na Mesiaci hovorí, že s rastom Mesiaca Zem vydychuje. Keď miazga v rastlinách stúpa, sila prechádza do rastu nad zemou. Tento čas je teda vhodný pre všetky činnosti spojené s rastlinami, ktoré prinášajú ovocie nad zemou počas rastúceho mesiaca. S ubúdajúcim mesiacom sa Zem nadychuje. Miazga sa najprv ťahá ku koreňom. Ubúdajúci mesiac je teda vhodný na prerezávanie, rozmnožovanie, hnojenie, zalievanie, zber a boj s parazitmi a burinou.

Rovnakým spôsobom ako Mesiac vplýva na prílivy a odlivy oceánov, ovplyvňuje aj rast rastlín a prispieva k lepšej extrakcii cenných látok z rastlín v tinktúrach a olejoch.

Ak sa chcete priblížiť k starým tradíciám a pripraviť v súlade s nimi tinktúry, musíte vedieť, že najlepším časom na výluh byliniek, je nový mesiac – nov. Samozrejme nielen preto, že je to znak nových začiatkov. Toto je doba, keď silná gravitačná príťažlivosť Mesiaca maximálne vytiahne šťavu a pozitívne látky z rastliny a tým pomôže maximalizovať jej liečivý potenciál.

Počas novu je trojdenné okno, aby ste stihli urobiť hlavnú časť výluhu: najlepšie 1 deň predtým, deň nového mesiaca a deň po ňom. S rastúcim mesiacom sa stáva mesiac jasnejším a plnším a spolu s tým sa zvyšuje sila a účinnosť bylinnej tinktúry.

Po dokončení cyklu a po dosiahnutí „plnej“ fázy mesiaca musí byť tinktúra dekantovaná alebo precedená. Celý úplný cyklus výluhu bylín teda trvá asi 2 týždne, od nového mesiaca po spln. Medzi bylinkármi existuje názor, že takáto tinktúra je o 15 % silnejšia ako obvyklá.

V čínskej bylinnej medicíne a v niektorých ďalších miestnych tradíciách sa byliny nechajú macerovať (vylúhovať) mesiace alebo dokonca roky. Predpokladá sa, že čím dlhšie sa rastlina nechá vylúhovať, tým lepšie. Ale ako postupovať ak je potrebné zvýšiť čas výluhu o viac ako dva týždne? Vtedy sa najbližší spln vypustí a výluh sa precedí až pri nasledujúcom splne. Macerácia bude teda trvať 6 týždňov. A tak je možné predĺžiť dobu prípravy tinktúry na ľubovoľné obdobie a korelovať ju s polohou mesiaca. Dôležité je zmiešavať tinktúry v čase novu a dokončiť proces pri každom nasledujúcom splne.

https://www.rinok.sk/Bylinne-tinktury-bez-alkoholu-c7_0_1.htm

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie