Přiléhavé, krátké, průhledné oblečení člověka korumpuje, poškozuje. Obyčejně takové oblečení nosí psychicky traumatizovaní lidé s nízkým sebevědomím. Touto cestou si kompenzují svoje nedostatky přitahováním sexuální pozornosti na sebe.
Roztrhané, rozřezané oblečení s nesymetrickými liniemi vnáší disharmonii do obrazu člověka, protože to působí, jako kdyby jeho energetika byla rozřezávána nebo roztrhávána.
Dlouhé šaty a sukně pomáhají ženě otevřít její ženskost. Mají jednu úžasnou vlastnost – jako by byly vytvořeny speciálně proto, aby sbíraly ženskou energii ze země. Ženě, která nosí dlouhé sukně a šaty, se mění povaha, stává se měkčí a klidnější, u mnohých se obnovuje zdraví, zlepšuje se hormonální činnost.
Naopak, když žena nosí kalhoty nebo džíny, může to přivést až k hormonální nerovnováze. Ženě v kalhotách se dokonce mění i její chůze.
Oděv se sníženým pasem na sukních nebo kalhotách může přivést k vážnému poškození zdraví, protože způsobuje přepětí stahováním zrovna té oblasti, kde se u ženy nachází její hlavní orgán – děloha. Následkem toho se narušuje krevní cirkulace a může to přivést až k vážným poruchám ženských pohlavních orgánů. Přitahování pozornosti k těmto zónám těla je odebíráno ženě to nejcennější, co má – její ženská energie.
Kromě toho se ženám, které nosí takové oblečení, hromadí tuk v oblasti pasu a stehen. Proč k tomu dochází? Za prvé proto, že je tato část těla stahována a za druhé je to proto, že se tímto organizmus chrání před prochlazením.
Uvědoměním si toho, jaký vliv má na člověka oblečení, si můžete nejen vybrat svůj styl, nýbrž tím můžete dosáhnout i nastolení vnitřní harmonie.
M. Kačajeva, autorka knihy „Poklady ruského ornamentu“:
V severních oblastech Ruska byly objeveny vyšité ženské košile s takovým národním názvem, jako „scelující“, apod.
Není vyloučeno, že je tento název odvozen nejen ze zvláštností střihu košile z celého (neřezaného) plátna, ale odráží vlastně i magické vlastnosti, kterými se tento oděv naplňoval. Jsou známé mnohačetné fakty použití oděvů v magických obřadech na uzdravení nemocných lidí. Mnohé obřady „splachování“ nemoci v sauně, v rybníce nebo obřad „přepékání“ nemocného dítěte se končily oblékáním nové košile – většinou vyšívané. Všudypřítomnost víry v uzdravující moc vzorů na konci 19. a začátku 20. stol. nás nutí k předpokladu existence objektivních energetických účinků ornamentů na lidské tělo bez ohledu na jiná přesvědčení a jinou víru v jejich účinnostech.
Přítomnost této účinnosti lze potvrdit jednoduchou zkušeností. Vzorky vodního roztoku světlem rozložitelného barviva (metylenová modř) stejné koncentrace jsme představili na různých částech lemu ženské košile s okrasnými kompozicemi z Vologdy tak, že byly rovnoměrně vystaveny slunečnímu záření. Po uběhnutí doby třech týdnů byl jasně zřejmý stupeň osvícení roztoku aplikovaného na různých částech vzoru.
Hledání možného mechanického účinku lidových textilních vzorů geometrického typu nás přinutilo, abychom věnovali pozornost takzvané „správné rovnoměrnosti pozadí a vzoru“, které byly starými mistry přísně dodržovány až do přelomu 15. – 16. stol., a které se až do této doby dodržuje v technikách branného tkaní pásků a ručního tkaní oděvů na Ruském Severu. Skládá se z následujících částí: místo pozadí („Země“, po terminologii Smolenské oblasti) a vzoru („Nebe“) by měly být svým charakterem stejné. Technologicky tento model vytváření vzoru poskytuje vhodné navlékání nitě na člunek, Brdečko nebo kroužky (stříšky); technika branného tkaní na stavech národní výšivky „v sadách“; háčkování od začátku až do třech smyček pozadí s třemi smyčkami vzoru. Při pozorném prohlížení takovýchto vzorů vzniká pocit trojrozměrnosti vidění (disertační pozorování, akademika A. N. Komissarova).
Když jsme se snažili pochopit podstatu tohoto efektu, objevili jsme, že tam jsou vzorce v odpovídajícím poměru vzoru kusů mezi sebou. Tyto jsou spojeny s pravidelnou velikostí pozadí a vzoru, což mezi sebou dovoluje srovnání symbolů různé formy.
S pomocí terapeutického zařízení DiaDENS (Jekaterinburg, Rusko) se nám podařilo metodou Voll změřit případné změny potenciálu BAT zodpovědné za stav některých meridiánů (kontrolní body) do i v době kontaktu s obrázky národního ornamentu té oblasti lidského těla, která patří k orgánu, který je spojený s patřičným meridiánem. Abychom vyloučili psychosomatické účinky vzoru, byl výzkum proveden takovým způsobem, aby testované subjekty nemohly vidět dané vzory obrazů.
Výzkum ukázal schopnost konkrétních vzorů normalizovat parametry BAT samostatných meridiánů a následně blahodárně působit na funkci s nimi spojených orgánů člověka. Maximální rozdíl měření přístroje do i v době přiložení obrazu „háčků (labutě)“ v oblasti horní části plic a průdušek činila v jednom z případů čtyřicet jednotek – na stupnici od „úplné degenerace orgánu“ až do „normy“. Tuto zónu lidského těla v ženském národním kroji zakrývají části košile s názvem „vrchní šev (spojující přední a zadní část košile)“ a „nárameníky“, pro jejichž zkrášlení se používá zejména tento vzor.
Podle našich údajů se velmi zřetelně vyjímají vzory s charakteristickými rytmickými řadami, řídící funkci centrální nervové soustavy, plic, srdce, jater, zažívacího traktu a také sluneční pleteně. Na organizmus účinkujících subjektů v pokusu nebylo zaznamenáno ani jednoho negativního účinku na jejich organizmus.
Na vlastnosti vzoru má rozhodující vliv frekvence rytmické série. Nicméně, to, na jaký orgán konkrétně (skupinu orgánů) nebo meridián bude zaměřena aktivnost vzoru, je zčásti spojeno nejen s frekvenčními parametry a rytmem, nýbrž i s formou a možná i s proporcemi vzoru.
Marina Kačaeva