Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Izotopové minigenerátory ZSSR: lacná elektrina a bezplatné vykurovanie

V roku 1821 objavil fyzik Thomas Johann Seebeck zaujímavý efekt: ak sa vodič pozostávajúci z dvoch rôznych kovov na jednej strane zahrieva a na druhej ochladzuje, vzniká elektrina. Tento jav sa nazýva termoelektrina alebo Seebeckov efekt.

Účinnosť takéhoto elektrického generátora je veľmi nízka, takže na to dlho zabudli.

Sovietski fyzici si pamätali tento efekt počas Veľkej vlasteneckej vojny: na nabíjanie batérií partizánskych rádií bol potrebný jednoduchý a spoľahlivý elektrický generátor. Naliehavo spustili výrobu kotlíkov, ktoré generujú termoelektrinu z tepla obyčajného ohňa.

Po vojne sa termogenerátory používali na napájanie domácich rádií. Zdrojom tepla bola petrolejová lampa, najbežnejší zdroj svetla v domácnostiach tých čias.

Aj firma GRUNDIG svoje rádiá dlhodobo vybavovala tepelným generátorom.

So začiatkom vesmírneho veku boli opäť potrebné tepelné generátory. Zatiaľ čo solárne panely je možné použiť vo vesmíre blízko Zeme, v hlbokom vesmíre sú nepoužiteľné. Jadrové izotopy sa začali využívať ako zdroj tepla pre termogenerátory. Takéto generátory sa nazývajú RTG (rádioizotopový termoelektrický generátor).

Dobrá vec na izotope je, že môže produkovať konštantne vysokú tepelnú energiu po mnoho rokov. Klesajúce výnosy menej ako 1 % ročne. Kozmická loď používa izotop Plutónium-238 s polčasom rozpadu 88 rokov. Je považovaný za najbezpečnejší zo všetkých izotopov, na fotografii dievča kontroluje činnosť tepelného generátora bez akýchkoľvek ochranných oblekov. Jediným negatívom sú vysoké náklady na Plutónium-238. Takéto RTG fungujú už 44 rokov na amerických satelitoch Voyager, ktoré preleteli za slnečnú sústavu a poskytli elektrinu a teplo vedeckým zariadeniam.

Pre pozemné RTG sa použil izotop Stroncium-90. Je to veľmi lacné, ale vyžaduje si masívnejší ochranný plášť. Má tiež kratšiu životnosť – polčas rozpadu 29 rokov. Tieto tepelné generátory boli v ZSSR široko používané na napájanie majákov a diaľkových rádiových navigačných systémov.

Začiatkom 70-tych rokov sa rozhodlo o vytvorení bezúdržbového vysokovýkonného jadrového termogenerátora, ktorý bude poskytovať elektrinu, kúrenie a teplú vodu vzdialeným komunitám.

V roku 1981 bol pripravený projekt stanice s romantickým názvom „Elena“. APEC (nukleárna termoelektráreň) bola úplne bezúdržbová. Zostavenou konštrukciou bol valec zakopaný v zemi. Konštrukcia neobsahuje žiadne mechanizmy, čerpadlá ani motory, takže môže fungovať bez údržby až 30 rokov. Generuje až 100 kW elektrickej a až 3000 kW tepelnej energie. V zásade je to viac než dosť na vykúrenie celej dediny a zostane aj na obrovský skleník.

Na potvrdenie presnosti výpočtov bola v ústave postavená experimentálna stanica APEC Gamma Kurčatovej. Stanica fungovala požadovaných 30 rokov bez jediného incidentu. Okrem toho vedci umelo vytvorili kritické prevádzkové podmienky až po úplný skrat na vstupe – Gamma APEC prešla všetkými testami.

Po páde ZSSR vedci navrhli začať s rozsiahlou implementáciou APEC, čo dokazuje jej vysokú ekonomickú efektívnosť. V tom čase už stál na čele ruského energetického systému (RAO UES) veľmi ryšavý, všemocný chlap, ktorý zjavne nepotreboval konkurentov.

Celý projekt bol „pochovaný“ s odvolaním sa na údajnú nemožnosť chrániť ho pred vandalmi a teroristami. Ako príklad uviedli RTG zničené lovcami farebných kovov na Kamčatke.

Prečo sa čudovať, veď RTG boli voľne dostupné a majiteľa týchto zariadení nová vláda jednoducho zlikvidovala.

Medzitým sa už niekoľko spoločností vo svete zaoberá malými jadrovými termoelektrárňami. Toshiba už napríklad pripravila projekt Toshiba 4S „Super Safe, Small and Simple“ (super spoľahlivý, malý a jednoduchý). Vzhľadom na projekt, samozrejme, veľmi pripomína sovietsky APEC „Elena“, ale ako viete, existuje príslovie „Ak vás nechytia, nie ste zlodej“.

Náklady na vyrobenú elektrinu sú 5 centov! Pri aktuálnom kurze je to 3,7 rubľov za kilowatt/hodinu elektriny. Zarátané sú aj náklady na demontáž o 30 rokov a čo sa týka zisku, Japonci seba o peniaze nepripravia.

Tak sme sa tešili z úžasného vynálezu ZSSR pred 40 rokmi, ale je čas vrátiť sa do reality a prihodiť drevo do kachlí – v dome je chladno….

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie