Alkohol je vynikajúce rozpúšťadlo pre molekuly tuku. Medzibunkový priestor a bunkové steny sú v podstate tukové a pri konzumácii alkoholu etanol rozpúšťa tuk, čím narúša integritu bunky.
Alkohol aj v malých dávkach poškodzuje bunkové membrány, ničí prirodzenú tukovú membránu, ktorou sú pokryté. Zničením bunkovej membrány preniká dovnútra, spôsobuje deštruktívne procesy v samotnej bunke a umožňuje aj prienik prípadných jedov a toxínov zo znečisteného prostredia.
Najhoršie je, keď sa to stane ženským reprodukčným bunkám – vajíčkam. Práve z takýchto vajíčok poškodených alkoholom sa rodia deti s telesným a mentálnym postihnutím, vrodenými deformáciami a nevyliečiteľnými chorobami. Na rozdiel od mnohých iných buniek v ľudskom tele, ako sú bunky kože, vajíčka sa neobnovujú.
Dievčatko má od narodenia pripravenú zásobu zárodočných buniek, ktoré sa postupne aktivujú v čase puberty a zostávajú aktívne počas celého reprodukčného veku. A táto zásoba sa už počas života nedoplňuje. Nie je známe, ktoré vajíčko sa v najbližšom momente ženského cyklu uvoľní na oplodnenie – poškodené alkoholom alebo zdravé.
A čím častejšie dievča alebo žena pije alkohol, tým menšia je šanca, že porodí zdravé dieťa: v tele zostáva stále menej zdravých vajíčok, pričom sa zvyšuje pravdepodobnosť oplodnenia poškodeného vajíčka. Po zasiahnutí aspoň jednej takejto bunky teda žena a jej manžel hrajú ruskú ruletu, a čím viac takýchto buniek žena má, tým väčšia je šanca na „nepodarené počatie“.
„Existuje názor: nie je na tom nič zlé, ak si budúca matka pri večeri vypije pohár vína alebo možno dva,“ hovorí doktorka lekárskych vied, profesorka, vedúca pediatrička Ruska Leila Seymurovna Namazova-Baranova. – Uvažujú asi takto: „Bábätko bude v brušku spať zdravšie.“
V skutočnosti je tento názor úplne nepravdivý a zavádzajúci. Dnes je už dokázané, že existuje fetálny alkoholový syndróm – skupina stavov, ktoré vznikajú v dôsledku pôsobenia aj malých dávok akéhokoľvek alkoholu na vyvíjajúci sa plod.
A už nezáleží na tom, či tehotná žena vypila pohár vodky alebo dva poháre piva alebo jeden a pol pohára vína – účinok bude takmer rovnaký. Toxický účinok alkoholu na plod je kolosálny! Mozog nenarodeného dieťaťa, ktorý je ovplyvnený toxickými účinkami alkoholu v maternici, sa nikdy nebude môcť plne rozvinúť.
A z tohto človiečika nikdy nevyrastie ani Einstein, ani žiadny viac či menej úspešný špecialista v žiadnej profesii. Mladé ženy, ktoré chcú byť matkami, sa musia samy rozhodnúť, čo je pre ne dôležitejšie: viesť normálny životný štýl, bez ubližovania sebe, svojim blízkym, neubližovať im, alebo porodiť zdravé, plné – vyrastené dieťa.
Výsledkom prieskumu medzi jeden a pol tisícami matiek a ich deťmi boli odchýlky od normy u 2 % detí narodených matkám, ktoré vôbec nepili alkohol. Toto číslo sa zvýšilo na 9 % medzi deťmi matiek, ktoré pili len zriedka. U detí, ktorých matky pravidelne pili, stúpla miera odchýlky od normy až na 74 %. Okrem toho u týchto spravidla nebola jedna, ale niekoľko odchýlok od normy. Práve u detí, ktorých obranné mechanizmy sú ešte veľmi slabé, pôsobí toxický účinok alkoholu obzvlášť negatívne.
Podľa ministerstva zdravotníctva a sociálneho rozvoja sa v Rusku ročne narodí asi 100 tisíc detí s vývojovými anomáliami. Asi 14 – 20 % z nich zomrie v prvom týždni života. Asi 25 % detí zo 100 tisíc sa rodí so srdcovými chybami, 30 – 50 % z nich je indikovaných na kardiochirurgický výkon v prvých hodinách života. Približne 200 tisíc tehotenstiev končí potratmi.
V Rusku dnes existuje 1 656 špeciálnych nápravných zariadení všetkých typov vrátane 1 306 škôl pre deti s mentálnym postihnutím. Za posledných 20 rokov sa počet takýchto škôl zvýšil 9-krát…
Z knihy „Tajomstvo ženskej povahy“
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info