Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Hovoriť dvoma jazykmi je prospešné pre mozog

bialystok-20102Čím dlhšie človek hovorí dvomi alebo viacerými jazykmi, tým sa u neho viac rozvíjajú kognitívne schopnosti. Stále viac výskumov naznačuje, že pravidelné používanie reči v dvoch jazykov vedie k zlepšeniu mozgovej výkonnosti.

Kanadská psychologička a profesorka Ellen Bialystoková z Univerzity York v Toronte hovorí: „Možnosť používania dvoch jazykov a pritom nevedieť, v ktorom jazyku budete musieť ďalšiu minútu odpovedať, doslova „prevracia“ náš mozog.“

Bialystoková tiež konštatuje, že dvojjazyční ľudia sa dokážu lepšie vysporiadať s paralelným spracovaním viacerých úloh, vrátane s tými, ktoré modelujú šoférovanie a rozhovor po telefóne zároveň. „Nenechajte sa mýliť, všetci testovaní zvládli zle stanovenú úlohu, ale dvojjazyční ľudia boli najlepší medzi nimi.“

Za dvojjazyčnosť je ale potrebné zaplatiť určitú cenu. „Dvojjazyční potrebujú niekoľko milisekúnd na to, aby našli správne slovo v správnom jazyku. Majú určité problémy v tomto smere. Dvojjazyčné deti majú o niečo menšiu slovnú zásobu v každom jazyku ako deti, ktoré hovoria jedným jazykom,“ hovorí Ellen Bialystoková.

V jednom výskume, ktorý sa uskutočnil v reálnom živote a nie v laboratórnych podmienkach, sa podarilo Ellen Bialystokovej preukázať, že dvojjazyční pacienti sú schopní sa lepšie vyrovnať s Alzheimerovou chorobou.

bialystock02-1024x6951

„Minimálne v dvoch od seba nezávislých štúdií sa nám podarilo jasne preukázať, že ľudia, ktorí v rovnakých podmienkach prežili svoj život a komunikovali v dvoch jazykoch, sa lepšie vyrovnávali s Alzheimerovou chorobou. U týchto ľudí sa príznaky choroby objavili v priemere o 4 roky neskôr ako u tých, ktorí hovorili jedným jazykom. Pritom, keď choroba už začínala ničiť niektoré oblasti mozgu, dvojjazyční ešte udržovali jeho normálne fungovanie.“

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie