Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

V priemere 44 % ľudí v Európe má herbicíd glyfosát v moči

untitledNedávne testy v Portugalsku organizáciou „Bez GMO“ preukázali u dobrovoľníkov extrémne vysokú hladinu glyfosátu v moči. U každého z 26 dobrovoľníkov namerali v moči hladinu rakovinotvorného glyfosátu, čiže 100 % prítomnosť. Vo Švajčiarsku bol minulý rok nájdený glyfosát u 38 % testovaných. Ďalšie testy v 18 európskych krajinách dokázali prítomnosť glyfosátu v priemere u 44 % testovaných.

Nie je to iba prítomnosť glyfosátu, ktorá znepokojuje, ale hlavne vysoké hladiny tohto herbicídu v organizme ľudí. Norma v EU určuje maximálnu úroveň glyfosátu v pitnej vode 0,1 ng/ml. Pritom priemerná úroveň glyfosátu v moči portugalských dobrovoľníkov bola 26,2 ng/ml, čiže 260 krát vyššia.

V rovnakej dobe testovanie viac ako 2000 Nemcov ukázalo priemernú hladinu 1,1 ng/ml. U detí namerali najvyššie hladiny glyfosátu. Treba poznamenať, že u najmladších dobrovoľníkov bola nameraná najvyššia hladina, v priemere 26,7 ng/ml. Vedci poukázali na to, že hodnoty nad 20 ng/ml sú najvyššie, aké kedy boli zaznamenané u ľudí, ktorí nepracujú profesionálne s glyfosátom. To je znak, že kontaminácia pochádza z potravín alebo zásobovania vodou.

nnBohužiaľ, pre Portugalcov je glyfosát najrozšírenejší používaný herbicíd v krajine. V Portugalsku sa predá viac ako 1600 ton tejto chemickej látky ročne. V poslednej dobe dochádza k zvýšeniu jeho používania pri ničení burín v olivových sadoch, čo sa tradične vykonávalo pomocou kosenia, pasenia dobytka, alebo spracovaním pôdy. V súčasnosti sa využíva aj v ovocných sadoch, viniciach a taktiež aj postrek v mestách hrá svoju úlohu.

Podobná prax sa používa aj v iných európskych krajinách, ale zatiaľ nie jasné, prečo majú Portugalci také vysoké hladiny. Ministerstvo poľnohospodárstva kontroluje potraviny na 300 položiek, ale z nejakého dôvodu glyfosát nie je na tomto zozname. Testovanie nezávislých organizácií ukazuje na rozsiahlu otravu týmto herbicídom.

Organizácia „Bez GMO“ vyhlásila: „Portugalsko musí nájsť riešenie ako na národnej, tak aj na európskej úrovni, ako znížiť vysokú kontamináciu ľudí. Napriek vyhláseniam WHO, ktorá zaradila glyfosát medzi karcinogény pre človeka, jeho používanie pokračuje v nezmenšenej miere po celom svete, hlavne vďaka takým spoločnostiam ako sú Big Agri a Monsanto.“

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie