Americký vedec, sociológ, profesor Mark Regnerus z Texaskej univerzity v Austine, uskutočnil prieskum, ktorého sa zúčastnilo aj 248 homosexuálov, ktorí majú deti. Ukázalo sa, že v rodinách homosexuálov sú deti vystavené zvýšenému nebezpečenstvu: majú sklony k samovražde, častejšie trpia pohlavnými chorobami a sú vystavené sociálnej agresii zo strany rodičov.
Výskum Marka Regnerusa zverejnený vo vedeckom časopise Social Science Research vyvolal rozruch v americkej spoločnosti.
Vedec zadával otázky 3000 ľuďom s cieľom stanoviť vlastnosti správania detí v rodinách heterosexuálov, homosexuálov, chudobných, bohatých, bielej rasy, inej rasy, atď. Skupina homosexuálov mužov aj žien tvorila z tohto počtu 248 ľudí.
Ukázalo sa, že súhrnné výsledky života detí v homosexuálnych rodinách sú nasledujúce:
-
25 % detí z homosexuálnych rodín aspoň raz trpeli pohlavnými prenosnými chorobami. Pre porovnanie, počet nakazených rovesníkov z heterosexuálnych rodín je 8 %.
-
40 % detí z homosexuálnych rodín sa lojálne stavia k nevere. U detí z heterosexuálnych rodín je to 13 %.
-
24 % dospelých detí z homosexuálnych rodín aspoň raz plánovali samovraždu. U dospelých detí z heterosexuálnych rodín je to 5 %.
-
19 % dospelých detí z homosexuálnych rodín sa obracia k psychoterapeutom. U dospelých detí heterosexuálov je to 8 %.
-
Sexuálnemu násiliu bolo aspoň raz vystavených 25 % detí v rodinách gayov a 31 % v rodinách lesbičiek. V heterosexuálnych rodinách to bolo 8 %.
-
28 % dospelých detí z homosexuálnych rodín je nezamestnaných. Z heterosexuálnych rodín to je 8 %.
-
69 % tých, ktorí vyrástli v rodinách lesbičiek a 57 % tých, ktorí vyrástli v rodinách gayov uviedli, že ich rodina poberala štátne dávky. V heterosexuálnych rodinách to bolo 17 %.
-
38 % tých, ktorí vyrástli v rodinách lesbičiek, doteraz žijú zo štátnych dávok a iba 26 % má prácu na plný uväzok. 34 % tých, ktorí vyrástli v rodinách gayov má prácu na plný úväzok. Z heterosexuálnych rodín žije iba 10 % zo štátnych dávok a 50 % má prácu na plný úväzok.
-
60 – 70 % detí z homosexuálnych rodín nazývajú sami seba heterosexuálmi. Z heterosexuálnych rodín je to až 90 %.
Tieto výsledky rozhnevali homosexuálnu komunitu v USA, ktorá sa rozhodla iniciovať revíziu tohto výskumu. Zvláštna vedecká komisia nezistila žiadne nedostatky vo vedeckej práci. Metodika, ktorá sa použila pri výskume, sa bežne využíva v podobných prieskumoch.
Nakoniec gay komunita vyzvala sponzorov a partnerov univerzity ukončiť spoluprácu s univerzitou a ich finančnú pomoc. Ale University of Texas a väčšina miestnej spoločnosti sa postavila na stranu vedca.