Frekvencie bzučania včiel sa pohybujú od 10 do 1000 Hz v závislosti od toho, či je v úli matka, či sú včely pokojné alebo sa cítia ohrozené a dokonca rôzne druhy včiel vydávajú rôzne zvukové frekvencie.
Priemerná frekvencia bzučania čmeliaka je 270 Hz, čo rezonuje s tónom klavíra C (tesne nad stredným C).
Frekvencie vyžarované včelami rezonujú s ľudským organickým tkanivom a podporujú hojenie. U ľudí sa mozog dokáže synchronizovať s týmito zvukmi pre celkový upokojujúci a harmonizujúci účinok.
Apiterapia známa už od staroveku je metóda liečby a regenerácie využívajúca aj účinky zvukov a vibrácií včiel. Včely pri lietaní a vzájomnej komunikácii vydávajú jemný, nízkofrekvenčný bzučivý zvuk.
Podľa moderných výskumov sú včely spojené s elektrinou. Potenciálny gradient okolo úľov je až 100 voltov na meter. Na niektorých miestach dosahuje 1000 voltov na meter; to je asi šesťkrát silnejšie ako elektrifikované prachové búrky a osemkrát silnejšie ako búrkový mrak! To tiež vysvetľuje, prečo včely pripojujú k anténam pre elektrokultúru. Zachytávajú elektrickú frekvenciu. Ďalším zaujímavým aspektom je, že nepočujeme ich bzučanie, ale skôr ich elektrický náboj.
Bzukot včiel v záhrade počas kvitnutia vytvára veľmi silný infrazvuk. Tí, ktorí niečo o danej problematike vedia alebo tušia, využívajú posedenie pri rozkvitnutých stromoch využívajúc mierny rezonančný účinok na mozog.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info