Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Fajčenie v interiéri negatívne mení genetiku ľudí

Genetici jedného z popredných výskumných centier v USA zistili genotoxické vlastnosti náletu, ktorý zostáva na povrchu miestnosti po fajčení. Práve tieto vlastnosti vedú k poškodeniu bunkovej DNA a sú zodpovedné za rozvoj onkologických ochorení.

Toxicita tohto náletu, ktorá pretrváva v miestnosti aj po vetraní, sa časom zvyšuje.

Ukázalo sa, že nikotín, ktorý je obsiahnutý v tomto nálete, vstupuje do chemických reakcií s látkami vo vzduchu v miestnosti. Najmä pri interakcii s kyselinou dusitou je výsledkom 4-metylnitrosamino-4- (3-pyridyl) butanal (TCHA). Táto látka má karcinogénne vlastnosti a chýba v čerstvom tabakovom dyme.

V prvej časti experimentu vedci porovnávali množstvo TCHA v papierových prúžkoch, ktoré boli uchovávané 20 minút v interiéri, v ktorom bolo vyfajčených 5 cigariet a tiež vo vzorkách, ktoré boli vystavené cigaretovému dymu počas 196 dní. Miestnosť bola pritom vetraná asi 35 hodín. V papierových prúžkoch, ktoré boli najdlhšie v prefajčenej miestnosti, bola koncentrácia TCHA najvyššia.

Cieľom druhej časti experimentu bolo otestovať účinok TCHA na bunkovú DNA. Vedci dospeli k záveru, že genotoxický účinok TCHA sa časom zvyšuje.

Vedci zároveň zdôraznili, že nie je možné odstrániť účinky fajčenia – náletu – pomocou konvenčných metód čistenia. Genotoxické zlúčeniny sa uchovávajú v prachu a aj na povrchu nábytku dlhšie ako dva mesiace. Ak sa chcete zbaviť negatívneho vplyvu tohto toxického náletu, vedci radia konať radikálnym spôsobom – vymeniť nábytok.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie