Ťažko vymenovať celý zoznam bláznivých receptov na večnú mladosť, o ktorých ľudstvo snívalo od nepamäti. Pátranie pokračuje dodnes. Jediný rozdiel je v tom, že sa zmenil prístup: nehľadajú iluzórny „elixír nesmrteľnosti“, ale spôsob, ako predĺžiť mladosť a aktivitu tela. A vedecké objavy, ktoré už boli urobené, nás každý deň približujú k danému cieľu.
V roku 1900 ruský biochemik a profesor Moskovskej univerzity Vladimir Sergejevič Gulevič opísal štruktúru a mechanizmus rozkladu dovtedy neznámeho dipeptidu, ktorý sa nazýval L-karnozín. Je nepravdepodobné, že by si Vladimír Sergejevič predstavoval, že o 100 rokov neskôr získa jeho objav status „elixíru mladosti“.
Čo je na L-karnozíne také úžasné, že záujem oň každým dňom rastie a iniciuje stále viac a viac vedeckých výskumov po celom svete? Karnozín je molekula zložená len z dvoch príbuzných aminokyselín: histidínu a beta-alanínu. A to je jeho hlavné tajomstvo. Vďaka týmto aminokyselinám sa karnozín premieňa na:
Po prvé, je to extratriedny antioxidant, ktorý chráni molekuly DNA pred glykáciou (úplným zničením bielkovín) – jednou z hlavných príčin predčasného starnutia organizmu.
Po druhé, ide o citlivú pascu voľných radikálov, ktorá je schopná identifikovať a neutralizovať obrovské množstvo škodlivých zlúčenín, ktoré prichádzajú zvonku aj vznikajú vo vnútri počas nášho života. Tým chráni bunky pred rôznymi degeneratívnymi zmenami, ktoré sú základom srdcových patológií, cukrovky, Parkinsonovej choroby, Alzheimerovej choroby a rôznych zápalových procesov.
Po tretie, je regulátorom acidobázickej rovnováhy, hlavného regulačného systému nášho tela, bez ktorého nedokáže normálne fungovať.
A tiež L-karnozín
-
zmierňuje škodlivé účinky stúpajúcich hladín glukózy prvým zásahom;
-
zvyšuje syntézu estrogénu, bez ktorého sa naše kosti stávajú tenkými a krehkými;
-
ale hlavne prepne program deštrukcie buniek na regeneráciu.
Záver je zrejmý: čím viac karnozínu, tým dlhšia staroba.
Dobrou správou je, že L-karnozín sa v tele syntetizuje. Jeho hlavnými producentmi a úložiskami sú mozog, srdce, kostrové svalstvo a sliznica žalúdka. Zlou správou je, že s pribúdajúcim vekom sa málokto môže pochváliť absolútne zdravým žalúdkom, srdcom fungujúcim ako hodinky a elastickými svalmi, a teda aj vysokou hladinou L-karnozínu.
Doplniť nedostatok L-karnozínu je však jednoduché.
✅ V prvom rade nevylučujte zo svojho jedálnička červené mäso. Konské mäso, jahňacie a hovädzie mäso sú šampiónmi v obsahu karnozínu. Druhé čestné miesto patrí morčaciemu filé. A tretie miesto je rozdelené medzi prepeličie vajcia a tučné makrely.
✅ Po druhé, obnovou svalov, vrátane tých inteligentných. Našťastie na to existuje veľa jednoduchých, prístupných a vzrušujúcich spôsobov.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info