Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Dokonalý systém distribúcie a čistenia vody v starovekých perzských hradoch

Systém potrubí a vodovodov, ktoré sú staré takmer päťtisíc rokov, bol objavený na hrade Borujerd v iránskej provincii Lorestan. Počas stavebných prác na jednom zo starých perzských hradov objavili robotníci stopy po starom vodovodnom systéme, ktorý tu v tom čase „nemal byť“.

Podľa informácií mal Borujerd v minulosti dva systémy ochranných múrov. Prvý z nich obsahoval 57 veží a hradieb, ktoré obklopovali celé mesto, zatiaľ čo druhý bol postavený vo vnútri a zaberal plochu asi 280 hektárov palácových záhrad. Práve tam bol inštalovaný tento starodávny systém distribúcie vody.

Na prepravu vody sa používali hlinené rúry zvané Tanpusheh, zatiaľ čo veľké hlinené nádoby uskladňovali a zmäkčovali vodu. Vďaka tomu Peržania minimalizovali riziko blokovania prietoku vody, čo bolo podľa starodávnych alebo dokonca stredovekých štandardov neuveriteľne inovatívny prístup k tejto problematike. Zaujímavé je, že pravdepodobne by sa nikdy nenašli, nebyť toho, že by pracovníci zničili kúsok steny, v ktorej boli ukryté. V tomto okamihu archeológovia pracujúci na tomto náleze nedokázali potvrdiť, či sa starodávne rúry zachovajú na pôvodnom mieste alebo či sa prenesú do niektorého z múzeí.

O ére, z ktorej tento nález pochádza, sa vie len málo, čo ho robí ešte tajomnejším a zaujímavejším. Z neoficiálnej histórie je známe, že táto oblasť bola obývaná bielou rasou a bola súčasťou Veľkej Tartárie, popísanej v prvom vydaní Britskej encyklopédii.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie