Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Čínski farmári v Rusku

Čínsky farmár radí, ako vypestovať rýchlo a „kvalitne“, ale sám by to nejedol za nič na svete

Korešpondent RP sa musel ponamáhať, aby získal rozhovor s jedným z čínskych pestovateľov zeleniny, ktorí pestujú zeleninu v Krasnojarskom kraji v Rusku. Musel nájsť priateľa, ktorý žil v Číne niekoľko rokov a pozná dobre čínsky jazyk. Zásobiť sa drahými cigaretami a zamaskovať diktafón. Následne prísť na miesto , kde stoja rady fóliovníkov a skleníkov a kúpiť si slušnú dávku paradajok a uhoriek v improvizovanom obchode. Až potom, jeden z pracovníkov, bývalý stavbár z provincie Čching-chaj, súhlasil ísť si pofajčiť a porozprávať sa.

Povedz mi, prečo vaša kapusta dozrieva za jeden a pol mesiaca a všade inde v tej istej oblasti v záhradách za minimálne tri mesiace?

Pretože Rusi pestujú úplne inú zeleninu. My nikdy nepoužívame miestne semená, dovážame si všetko z Číny. Sú oveľa lepšie ako vaše. Naši agronómovia vykonávajú veľmi serióznu prácu. Vytvárajú také odrody, aby zelenina dávala veľkú úrodu a rýchlo rástla. Vy máte veľa pôdy, môžete zasadiť veľa kapusty a čakať dlho, kým narastie. My máme málo pôdy, ale veľa ľudí. Preto sa Čína snaží priniesť odrody, ktoré dozrievajú za týždne, aby mohla byť nová zelenina vysadená na uvoľnené miesto.

Pán Chan (tak pracovník volá vlastníka skleníkov, kde pracuje) povedal, že keď prvýkrát začal pracovať v Rusku, snažil sa zasadiť ruské semená a myslel si, že sú vhodnejšie pre vaše podnebie. Ale táto zelenina nerástla dobre, mala neustále choroby a úroda bola veľmi malá. Potom prešiel na čínske semená a všetko bolo v poriadku.

Teraz Rusi začali chápať, aké dobré sú čínske semená. Muž, od ktorého pán Chan kupuje semená, hovorí, že teraz k nemu prichádzajú aj mnohí Rusi a žiadajú ho, aby im ich predal. Predáva, pretože budúci rok ich budú musieť znovu kúpiť. U nás je všetka zelenina hybridná. Ak zoberiete semená zo zrelých uhoriek alebo paradajok, tak nedajú dobré potomstvo. Úroda bude oveľa menšia. Preto je lepšie kúpiť drahé semená vyšľachtené čínskymi agronómami.

Poraďte, ako sa starať o zeleninu, aby rástla rýchlejšie a dávala veľkú úrodu?

Po prvé, musíte veľmi dobre hnojiť pôdu, aby semená mali všetkého dosť. Akonáhle sa objavia prvé výhonky, je potrebné ich neustále pozorovať: postrekovať od chorôb, škodcov, ničiť burinu. Určite je potrebné dobre hnojiť rastliny, aby boli silné. Vy máte bohatú pôdu, je možné dávať menej hnojív ako v Číne, ale hnojivá sú aj tak potrebné. Raz týždenne postrekujeme výhonky hnojivom, ktoré prinášame z Číny. Bolo vytvorené našimi agronómami, špeciálne pre priemyselné pestovanie v skleníkoch v chladnom podnebí. Akonáhle ho začneme používať, všetko rastie rýchlo a dobre. Ešte do pôdy pridávame látky potrebné pre rastliny – pomáhajú zvyšovať úrodu.

Čo sú to za látky? Z čoho sú zložené?

Neviem to určite. Poďme sa pozrieť na balíček (prináša malý balíček s nejakými granulami vo vnútri). To je hnojivo pre paradajky. Tu je napísané, ako ho používať. Neviem z čoho je, ale viem, že toto je veľmi dobré hnojivo, začnete ho sypať a výsledok je okamžite viditeľný. Čínski agronómovia sú najlepší na svete, vedia všetko o zelenine, všetko naštudovali. Máme najpokročilejšiu vedu, každý deň sa robia nové objavy.

Používate ruské hnojivá?

Používame aj ruské hnojivá, pretože sú lacnejšie, ale nedávajú takýto výsledok. Je nutné používať naše čínske hnojivá.

Neviem to prečítať. Sami sa pozrite. Tam sú, v rohu ležia (vedie nás k hromade 50 kg vriec uskladnených pod otvoreným nebom).

Čo je to?

To je dusičnan amónny, koncentrované dusíkaté hnojivo.

Ako ho používate?

Sypeme na zem a potom ju zalievame tak, aby sa hnojivo absorbovalo.

Ako často?

Raz týždenne. Jedno vrece na jeden fóliovník.

Všetku zeleninu tak hnojíte?

Všetku, a čo?

Dusičnan amónny sa nesmie používať na hnojenie uhoriek, pretože budú mať veľa dusičnanov nebezpečných pre zdravie.

Ako nám pán Chan povie, tak robíme. Ak je to zlé hnojivo, prečo ho robíte? Však ono nie je vyrobené v Číne, ale v Rusku, že? Sme nahnevaní, keď nám hovoria, že používame škodlivé hnojivá. To nie je pravda. Možno sú vaše ruské hnojivá zlé, ale naše čínske, sú všetky dobré.

Však povedzte, ak sa vám nepáči naša zelenina, prečo ju kupujete? Celé nákladné autá nakupujete. Prečo? Ak sa vám nepáči, tak jedzte svoju. Ak sú naše paradajky a uhorky nebezpečné pre zdravie, potom prečo ich predávate ako vaše ruské? S kamarátom sme kedysi išli na trh, aby sme zistili, akú zeleninu tam predávajú. Tam je všetko naša zelenina, poznáme ju, sami ju pestujeme. Iba cena je desaťkrát vyššia. A v obchodoch to isté, všetko naše uhorky a paradajky. Pán Chan hovorí, že potom ruskí obchodníci každého uisťujú, že od nás nekupujú zeleninu, ale pestujú ju sami, alebo ju priviezli z Európy. A ceny zdvihnú do neba. A kupujú od nás cez sezónu za smiešne peniaze. Nedávno sme predali celý kamión paradajok iba za 5 rubľov za kilogram, len aby sme zaplatili náklady za krabice. A potom ich vaši obchodníci predávajú desaťkrát drahšie, sám som to videl.

Niektorí obchodníci nás špeciálne žiadajú, aby sme vypestovali obrovské paradajky. Potom ich vydávajú na tieto najznámejšie ruské paradajky z juhu Krasnojarského kraja. Zabudol som, ako sa nazývajú.

Minusinské?

Presne! Hovoria, že sú najchutnejšie. Ak by boli naše paradajky zlé, nemohli by ich vydávať za najlepšie. A obchodníci ich vydávajú a nikto sa nesťažuje. Všetkým sa páčia.

A vám sa páči zelenina, ktorú sami pestujete?

Samozrejme, nie je tak chutná ako v Číne. Ako inak? Tu je málo slnka, málo tepla. Musíme stavať skleníky, vykurovať ich, aby rastliny nezmrzli. Hnojiť ich dobre, aby rástli a dávali úrodu. A aby zelenina získala chuť, musí dozrieť dlhú dobu pod slnkom. Preto pre seba všetku zeleninu pestujeme v samostatnom skleníku. Ničím ju nehnojíme, aby nerástla rýchlo. Tak je chutnejšia. Áno, pre seba sadíme aj iné odrody, tie, na ktoré sme zvyknutí doma. Dávajú menej úrody, ale páčia sa nám viac.

Prečo nepestujete všetku zeleninu vo všetkých skleníkoch bez postrekov a hnojív?

Trvalo by to veľmi dlho a bolo by to nevýhodné. Ak budete čakať, až zelenina dozrie bez použitia hnojív, vyrobených špeciálne pre priemyselné pestovanie, bude to veľmi drahé. Potom nebudú stáť 5, ale 50 rubľov za kilogram. A aby sme mohli pracovať v Rusku, musí byť podnikanie veľmi ziskové. Koniec koncov, tu musíte platiť nielen za pôdu a prácu, ale dávať veľa peňazí aj úradníkom. Pán Chan mi povedal, že platí aj za to, aby nás nechytili a neposlali späť do svojej vlasti, aby nebol obvinený z pestovania zlej zeleniny, aby nezničili skleníky s buldozérmi – veď to sa už stalo. On stále platí, ale aj tak sa stále bojí. V Rusku sa s Číňanmi zaobchádza veľmi zle, stále sa vytvárajú problémy.

A ako miestni obyvatelia? Nevytvárajú problémy?

Zriedkavo s nimi komunikujeme, len keď niečo naliehavo potrebujeme kúpiť. Tiež nás nemajú radi, veľmi často sa správajú neslušne. Mnohí sú urazení, že sme im vzali ich pôdu. Ale kto je za to vinný? Oni sami. Vy ste boli v Číne, videli ste, koľko pôdy leží ladom? Žiadna. Všetko je obhospodarované, ani meter nie je voľný. A v Rusku sú obrovské polia prázdne. Ak ich nepotrebujete, prečo ich nedáte tým, ktorí chcú a vedia pracovať? Kto je na vine za to, že Rusi nechcú pracovať a my chceme? Že nevedia dobre pestovať zeleninu a my vieme? Bolo by lepšie, keby prišli a poprosili, aby sme ich to naučili, čo, ako robiť a nie sa hnevať na nás. Mohli by sme ich mnohému naučiť.

Čomu napríklad?

Napríklad, aký druh fólie je potrebný na pestovanie troch alebo štyroch úrod za sezónu v chladnom podnebí. Naši vedci vytvorili veľmi dobrý materiál, netrhá sa, len sa vyťahá. Prepúšťa veľa svetla, aj keď je súmrak, vnútri je svetlo ako cez deň. Dobre udržiava teplo. V Rusku nevedia, ako urobiť takúto fóliu, musia ju voziť z Číny. Ak by sa to Rusi naučili robiť, bolo by to prospešné pre každého. Ale vaši úradníci, namiesto toho, aby poslali schopných ľudí, aby prebrali čínske skúsenosti, radšej vyhlasujú, že naša fólia je škodlivá. Musíme ju zakopávať do zeme, keď končí pracovná sezóna, aby si nikto nič nevšimol, inak ju nájdu a povedia, že je to nebezpečné, pretože nerozumejú, z čoho je vyrobená.

Úprimne, myslím si, že vymýšľajú o nás toľko zlého, pretože nechápu, ako sa nám darí vypestovať takú dobrú úrodu. Preto vymýšľajú, že používame škodlivé postreky a hnojivá. Ale naše tajomstvo je veľmi jednoduché – je potrebné veľa pracovať. Vstávať skoro ráno a pracovať až do súmraku, nepretiahnete si chrbát celý deň. Zem svojim potom polievame. Rusi nevedia a nechcú pracovať. Majú obed, potom fajčiarska. Tiež veľa pijú. Preto vymýšľajú o nás rôzne nezmysly. Potom je jednoduchšie vysvetliť, prečo u nás rastie a u nich nie. Z jedného metra za sezónu zbierame 100 kg zeleniny a oni 10. Posúďte sami, kto vie pracovať a kto nie. U nás v jednom skleníku pracuje jeden pracovník a ruských pracovníkov by bolo potrebných aspoň desať.

Keď zlacnie rubeľ, bude úplne nerentabilné podnikať v Rusku a my odídeme. Pravdepodobne až potom bude naša práca ocenená, keď nikto nebude pestovať zeleninu a obchody budú prázdne. Rusi sa totiž nemôžu sami uživiť. Takže je lepšie povedať ďakujem, že nás kŕmite.

Navštívil som miesto, kde v minulosti stáli čínske fóliovníky. Tam doteraz nič nerastie, sotva nejaká tráva sem tam prerastá. Prečo?

Pretože my sme veľmi dobre vyčistili pôdu od všetkých burín, neboli sme leniví. Prostriedky, ktoré naši vedci vytvorili, pomáhajú zbaviť sa od všetkých škodlivých rastlín raz a navždy. Ale nebojte sa, neúčinkujú na užitočné rastliny. Tak sú špeciálne vytvorené. Ak začnete pestovať na mieste našich bývalých fóliovníkov napríklad paradajky, tak budú krásne rásť a produkovať vynikajúcu úrodu. A nič škodlivé v nich nebude. Mnohí miestni ľudia nás obviňujú, že sme im zničili pôdu. Ale nie je to tak, len ju zlepšujeme. Nebojte sa toho, čomu nerozumiete.

Záver

Usmievajúci a zhovorčivý pracovník nám podal lesklé paradajky a malé, elastické, tmavo zelené uhorky s pupienkami. Aby sme preverili jeho slová, že všetka zelenina pestovaná v čínskych skleníkoch je pre zdravie absolútne bezpečná, odovzdali sme ich na analýzu do nezávislého biochemického laboratória.

Obsah dusičnanov v rajčiakoch prekročil maximálnu prípustnú koncentráciu 4 krát, u uhoriek 9 krát. DDT (Dichlórdifenyltrichlóretán) bol zistený vo všetkej preverenej zelenine a v množstve trikrát prevyšujúcom normu. Tento insekticíd môže spôsobiť rozvoj rakoviny. Jeho používanie na území Ruska je prísne zakázané.

Okrem toho bol v uhorkách nájdený benzopyrén, ktorý by tam vôbec nemal byť. Tento karcinogén prvej triedy nebezpečenstva ničí kosti a pečeň, spôsobuje zhubné nádory. Arzén a fluór sa zistili v rajčiakoch v množstve dvakrát vyššom ako je norma. Boli zistené aj neznáme chemikálie, ktoré nebolo možné určiť v laboratóriu. Aký vplyv môžu mať na ľudský organizmus, vedia pravdepodobne iba tajomní čínski „agronómovia“.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie