Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Černobyľské divé kravy prekvapujú vedcov svojím správaním

Domáce kravy sú mierumilovné zvieratá. Nikdy vás nenapadne báť sa ich, pretože oni sami sú dosť bojazlivé. Človek už dávno skrotil ich vzdialených predkov a zo zvieraťa urobil príjemného a pokojného tvora.

Zamestnanci černobyľskej radiačno-ekologickej biosférickej rezervácie však už niekoľko rokov sledujú stádo divých kráv a to, čo pozorujú, ich veľmi prekvapuje. Chovanie hospodárskych zvierat sa stalo úplne odlišným a teraz sa viac podobá chovaniu divých zvierat.

Bývalé domáce kravy a býky už nie sú zvieratami, ako ich poznáme. Teraz vyzerajú ako ich vzdialení predkovia. V prvom rade vedci poznamenávajú, že je zarážajúce, že sa držia v stáde, nepohybujú sa ďaleko od seba, čo umožňuje stádu nestrácať jednotlivcov. Stádo funguje ako jeden organizmus, dobre koordinovaný a disciplinovaný. Starší jedinci chránia mladé zvieratá, ktoré sa držia v strede, kde je takmer nemožné, aby sa k nim dostal predátor.

Dobytok sa riadi prísnou hierarchiou. Vodcom stáda je vodca mužského pohlavia a jeho dominanciu nespochybňujú iné býky, ktoré musia plniť hlavnú úlohu – chrániť teľatá pred predátormi.

Fotografie divokého stáda vyhotovila skupina vedcov, keď pripravovali dokument o neobývanej zóne. Pozorovania vedci vykonávali tri a pol roka. Dobytok zostal bez majiteľov a zjednotil sa do stáda. Dobytok predtým chovali obyvatelia dediny Lubjanka, nikto však už nezostal nažive. Kravy a býky teraz obsadili rozsiahle územie západnej časti černobyľskej zóny pozdĺž rieky Iľja.

Odborníci sa neobmedzili iba na fotografie, ale sledovali zdravie dospelých a mladých zvierat. Ukázalo sa, že všetci jedinci sa cítia dobre a úspešne znášajú silné mrazy. Iba dominantný býk má menšie problémy s pravým okom.

Vedeckým pozorovaním objasňujú procesy reintegrácie domestikovaných zvierat späť do voľnej prírody. Okrem toho bolo možné objasniť otázku zvykov dávnych predkov domácich kráv – turov. Genetické vlastnosti hospodárskych zvierat, ktoré sa prejavili, nám umožňujú dospieť k záveru, že tury boli celkom priateľské a spoločensky organizované zvieratá. Ak stádo držalo pohromade, mohlo odporovať takmer každému predátorovi a neznížil sa počet hospodárskych zvierat.

Návrat bylinožravcov, aj keď v tak malom počte, do ich prirodzeného prostredia ukázal, že hrajú veľmi dôležitú úlohu pri udržiavaní rovnováhy ekosystému. Rovnakým spôsobom ako kedysi, sa divé kravy živia jednoročnou vegetáciou. Zachováva sa tak prirodzená rovnováha: les je zbavený buriny a pôda je vyživovaná z odpadových produktov dobytka.

Tury, bohužiaľ, v Európe vymizli veľmi dávno, už v 16. storočí, preto je ekosystém po celú dobu zbavený tak dôležitého článku v potravinovom reťazci.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie