Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Čas na zber púčikov stromov na liečbu a prevenciu chorôb

Ukázalo sa, že v púčikoch stromov – základoch budúcich listov je veľa biologicky aktívnych výživných látok a vitamínov. Obsahujú nielen vitamíny, ale aj bioflavonoidy a triesloviny a mnohé iné prospešné látky, ktoré spolu vytvárajú priaznivý vplyv na zdravie a zvýšenie imunity, ktorá je pre človeka dôležitá.

Púčiky jabloní sa môžu variť vo vitamínových čajoch a jednoducho sa môžu žuť ich odtrhnutím z vetvy. Z púčikov jabloní získate vynikajúcu masť, ktorá pomôže pri bolesti hlavy, ak si ňou budete natierať spánky.

Púčiky z topoľa osikového sa používajú pri hnačkách, ako aj pri reumatizme, dne a infekčných chorobách ako antipyretikum. Masť z púčikov osiky sa používa na mazanie popálenín a hemoroidov. Výluh z púčikov osiky sa používa na ochorenie pečene, gastritídy, pľúcnej tuberkulózy.

Topoľ patrí do kategórie stromov, ktoré zvyšujú imunitu. Púčiky topoľov sú voňavé a pripravuje sa z nich chutný čaj. V prípade liečivej suroviny sa púčiky zbierajú, keď sú ešte hutné a lepkavé. Na prípravu výluhu, olejov a mastí sa najlepšie hodia púčiky čierneho topoľa. Používajú sa ako diuretikum, antipyretikum, expektorant, protizápalový prostriedok a sedatívum pri nespavosti a nervových poruchách.

Púčiky orgovánu sa zbierajú, keď sú napuchnuté, ale ešte nie sú otvorené. Výluh z orgovánových púčikov sa môže užívať pri cukrovke. Púčiky majú anestetický účinok, pomáhajú pri ochoreniach kĺbov, zmierňujú horúčku. Pri radikulitíde a bolesti kĺbov je možné používať masť vyrobenú z orgovánových púčikov.

Púčiky lipy. Mnoho ľudí vie o prospešných vlastnostiach lipových kvetov, najmä pri nachladnutí. Nemenej užitočnými sú však aj púčiky z lipy. Rovnako ako lipový kvet, aj púčiky pomáhajú pri prechladnutí. Používajú sa pri poruchách látkovej výmeny, pri popáleninách a rôznom hnisaní, pri reumatizme a dne.

Brezové púčiky. Najmä v ľudovom liečiteľstve sa hojne používajú púčiky z brezy. Prípravky z nich sa používajú pri liečení porúch gastrointestinálneho traktu, pri chronických ochoreniach obličiek, cukrovke, nachladnutí, ochoreniach pečene a žlčových ciest, pri vylučovaní červov a škrkaviek z organizmu a tiež ako diuretiká. Na vonkajšie použitie sa pripravujú zmesi na obklady a masť z brezových púčikov sa používa na ekzémy, vyrážky, popáleniny, dnu, reumatizmus, bolesti kĺbov, pri myozitíde a artritíde. Sú prítomné v zmesiach na ošetrenie kĺbov, žalúdka a onkológie.

Borovicové púčiky nielen zvyšujú imunitu, ale majú aj antivírusové, baktericídne, dezinfekčné, protizápalové, diuretické, choleretické a sedatívne účinky. Odvar z borovicových púčikov sa používa ako expektorancia, choleretika a látka na zlepšenie krvi pri bronchitíde, reumatizme. Pri tuberkulóze používajte alkoholovú tinktúru z borovicových púčikov.

Púčiky z ríbezle sa používajú na bolesti hlavy, zápalové ochorenia obličiek a močových ciest, pri diatéze a konjunktivitíde u detí. Púčiky čiernej ríbezle obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Takéto výluhy a odvary pomôžu s cystitídou, urolitiázou, pyelonefritídou, osteochondrózou, reumatizmom, diatézou, dermatitídou a cukrovkou 2. typu.

Ako zbierať púčiky

Púčiky zo stromov sa odporúčajú zbierať skoro na jar. Najdôležitejšie je, že sa musí vystihnúť okamih, keď sú púčiky už napuchnuté, ale listy ešte nezačali pučať.

Sušené púčiky sa skladujú v bavlnenej, papierovej taške alebo v suchej sklenenej nádobe.

Je zaujímavé, že púčiky stromov sa používajú nielen v medicíne, ale aj pri varení. Vyrábajú sa z nich nálevy, šaláty, nápoje, džemy, varia sa ako čaj a niektoré púčiky sa dokonca nakladajú.

Použitie púčikov stromov na liečbu a prevenciu chorôb je skvelou alternatívou. Pred tým si preštudujte informácie o každom type rastliny, ktoré chcete použiť. Dôležité je, aby sa zberali iba púčiky v čistom prostredí, nie mestskom a priemyselnom a zo stromov, ktoré neboli ošetrované chemickými prípravkami.

Gemmoterapia, ktorej sa tiež hovorí “terapia púčikmi” predstavuje časť fytoterapie, ktorá ešte nie zakotvená v podvedomí širokej verejnosti.

Kniha o danej problematike: https://www.rinok.sk/Velka-kniha-Gemmoterapie-d201.htm

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie