Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Bizmut – kameň, ktorý víťazí nad onkológiou

Pred piatimi storočiami vyvolala požiadavka alchymistov objavenie jedinečných vlastností tohto minerálu, ktorý bol v tom čase známy už tisíce rokov. Aj keď sa vo svojej podstate neradí medzi drahé kovy, dokáže sa za určitých podmienok meniť na zlato.

Dnes je tento kameň všeliekom pre lekárov a skutočným objavom v boji proti rakovine. Kov dúhovej farby, ktorý si baníci pôvodne mýlili so striebrom, sa nazýva bizmut. Jeho použitiu v medicíne a kozmetickom priemysle nebráni ani skutočnosť, že je rádioaktívny.

Starovekí Indiáni vyrábali z bizmutu zbrane, ktoré hrali na slnku všetkými farbami dúhy. V Rusku sa bizmut používal v rámci kozmetiky. Ženy používali bizmutové bielidlá, tento prášok dával efekt hustej farby a bol pozorovateľný aj na veľké vzdialenosti.

Bizmut možno nazvať kameňom filozofov. Na konci dvadsiateho storočia sa americkým vedcom s pomocou urýchľovača častíc podarilo získať zlato z tohto minerálu a zrealizovať dávny sen alchymistov. Je však pravda, že proces získavania zlata bol veľmi drahý. Na získanie určitého množstva zlata týmto spôsobom bolo potrebné minúť mnohonásobne viac, ako bola samotná cena získaného zlata.

Najstaršou profesiou bizmutu je medicína. Od 17. storočia sa ním liečili hnačky a cholera. Moderné liečivá sú hlavným spotrebiteľom tohto minerálu. Antiseptiká, lieky proti vredom, popáleninám a syfilisu sú vyrobené z tohto kovu. Použitie bizmutu v radiačnej terapii zhubných nádorov sa považuje za jeden z najsľubnejších spôsobov boja proti takýmto chorobám.

Bizmut dokáže zlepšiť stav človeka nielen zvnútra, ale aj zvonku. Tento minerál je súčasťou väčšiny kozmetických prípravkov. Práve bizmutu by sme mali byť vďační za žiarivosť rúžu, púdru a lakov na nechty. Prekvapivo sa takto užitočný bizmut radí medzi rádioaktívne kovy s veľmi malou dávkou žiarenia. Dnes bizmut chráni človeka pred požiarmi. Kov je súčasťou špeciálnej zliatiny, ktorá sa topí pri veľmi nízkych teplotách. Senzory vyrobené z takého materiálu sú schopné reagovať aj na najmenšie zmeny teploty v miestnostiach.

V ideálnych podmienkach je vzhľad bizmutu veľmi neobvyklý. Tvar kryštálov pripomína pyramídu, preto boli v staroveku ľudia presvedčení, že bizmut dokázal sústrediť všetku negatívnu energiu svojho majiteľa na seba. Bizmut zachraňuje pred depresiou, nervovými a fyzickými poruchami. Nie je prekvapujúce, prečo je tak populárny medzi alchymistami a mágmi, veď minerál je doslova schopný vznášať sa vo vzduchu. Ak sa kus tohto minerálu vloží medzi dva magnety, začne sa vznášať.

Pri produkte z bizmutu si môžete byť istí jeho jedinečnosťou. Koniec koncov, každý kryštál svojím vlastným spôsobom láme svetlo, takže dúhový obrazec na mineráli sa nikdy neopakuje.

Bizmut je vzácny kov a jeho obsah v rudách sotva dosahuje tisícin percent. Veľký záujem vzbudzuje bizmut nie prírodný, ale umelý. Koniec koncov, minerál pestovaný v laboratóriu má obzvlášť zaujímavé formy a dúhové farby.

Bizmut je pomerne vzácny kov a jeho svetová ťažba – spotreba sotva prekračuje 6000 ton za rok (od 5800 do 6400 ton za rok). Prírodné zdroje bizmutu sú známe v Nemecku, Mongolsku, Bolívii, Austrálii, Peru, Rusku a tiež v ďalších krajinách.

V periodickej tabuľke prvkov je bizmut označený ako Bi a prvok má atómové číslo 83.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie