Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Alkohol pokračuje v degradácii mozgu minimálne mesiac a pol po jeho poslednom požití

Škodlivé účinky alkoholu na mozog pretrvávajú najmenej niekoľko týždňov po jeho poslednej konzumácii. Medzinárodný tím vedcov zo Španielska, Nemecka a Talianska s vedúcim autorom štúdie Santiagom Canalsom, profesorom Barcelonskej univerzity, prišiel k takémuto znepokojivému záveru, uvádza správa BBC.

Po preskúmaní zmien, ku ktorým dochádza pod vplyvom alkoholu v bielej hmote mozgu, vedci zistili, že nervové bunky naďalej degradujú aj šesť týždňov po tom, ako sa dotyčný človek vzdal pitia alkoholu.

Nikto z tímu vedcov nemohol uveriť tomu, že v podmienkach úplnej neprítomnosti alkoholu, budú narušenia mozgu spôsobené týmto alkoholom naďalej pokračovať.

Po preskúmaní MRI 90 mužov, ktorí boli predtým hospitalizovaní kvôli konzumácii alkoholu, vedci zistili, že v mozgoch pacientov pokračovali degeneratívne zmeny napriek tomu, že niekoľko týždňov nespotrebovali ani jednu kvapku alkoholu.

Na lepšie pochopenie povahy týchto zmien vedci uskutočnili experiment na potkanoch. Keď ich vedci naučili konzumovať alkohol, prestali im dávať alkohol, ale pokračovali v pozorovaní pokračujúcich degeneratívnych zmien v mozgu zvierat.

Najviac utrpeli dve časti mozgu: corpus callosum (spája navzájom hemisféry) a hipokampus, ktorý je zodpovedný za tvorbu emócií, učenie a fungovanie dlhodobej pamäte.

Skoršie štúdie už ukázali, že pitie alkoholu spôsobuje vážne poškodenie hipokampu. Táto časť mozgu sa zmenšuje, čo vedie k problémom s zapamätaním si a extrakciou informácií, ktoré sú už uložené v mozgu.

Podľa výsledkov súčasnej štúdie má alkohol naďalej negatívny vplyv na činnosť mozgu aj po šiestich týždňoch úplnej abstinencie alkoholu – a možno oveľa dlhšie.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie