Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Alkohol brzdí tvorbu nových mozgových buniek

Vedci zistili, že konzumácia alkoholu vedie nielen k zničeniu už existujúcich mozgových buniek, ale tiež spomaľuje tvorbu nových.

V poslednej dobe sa objavuje stále viac a viac vedeckých štúdií, ktoré prehlasujú, že aj mierna konzumácia alkoholu nepriaznivo ovplyvňuje ľudské zdravie a najmä prácu mozgu. Nové zistenia o účinkoch alkoholu na organizmus predstavila skupina vedcov z University of Texas v Austine. Výsledky boli publikované v Stem Cell Reports, stručný prehľad je dostupný na internetovej stránke MedicalXpress.

V centre pozornosti odborníkov sa stali mozgové kmeňové bunky. Ako je známe, neurálne kmeňové bunky (NSC) umiestnené v centrálnom nervovom systéme sa môžu transformovať na špecializované nervové bunky. Až do objavenia NSC vo vedeckej komunite dominovali názory, že ľudský mozog má pevný počet neurónov a ich strata je nezvratná.

Preto zachovanie ešte neporušených nervových buniek bolo označované ako najlepší spôsob ochrany mozgu pred účinkami alkoholu. V rámci svojho výskumu americkí vedci použili novú metódu, v ktorej označili mozgové kmeňové bunky a analyzovali, ako ich alkohol v dlhodobom horizonte ovplyvňuje.

Experiment bol uskutočnený na samcoch a samiciach myší. Analýza opäť ukázala, že alkohol má zničujúci systémový účinok na mozog. Pritom na rôzne oblasti mozgu má rôzny vplyv. Najväčšie škody spôsobuje alkohol kmeňovým bunkám v subventrikulárnej zóne, vďaka ktorým sa počas celého dospelého veku objavujú u človeka nové neuróny. Inými slovami, konzumácia alkoholu dramaticky spomaľuje tvorbu neurónových buniek. Neurodegeneratívne procesy postihli predovšetkým hlodavce samičieho pohlavia. Samci tiež trpeli vplyvom alkoholu, ale nie toľko ako samice.

Autori štúdie plánujú použiť získané údaje na zlepšenie boja proti chronickému alkoholizmu. Vedci zdôrazňujú, že účinná liečba bude vyžadovať nielen ochranu ešte stále nedotknutých nervových buniek, ale aj stimuláciu aktivity kmeňových buniek zodpovedných za vznik nových neurónov.

Pripomeňme, že nedávno vedci z Americkej spoločnosti pre klinickú onkológiu zistili, že alkohol môže zvýšiť riziko rakoviny aj u ľudí z kategórie „umiernených konzumentov“. Riziko sa zvyšuje so zvyšujúcimi sa dávkami alkoholu.

https://medicalxpress.com/news/2017-11-frequent-alcohol-brain-cells-adults.html

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Projekt: Triezvosť ako norma života

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie