Rady našich predkov
Uskutočnili sa štúdie a potvrdila sa efektívnosť starej technológie našich predkov a konkrétne to, že popol sa môže použiť v stavebníctve namiesto cementu. Je možné z toho vytvoriť veľmi odolnú tehlu. Mnohí starí majstri používajú popol ako prísadu do betónu. Popol obsahuje oxid vápenatý, ktorý má dobré cementovacie vlastnosti.
Zníženie spotreby cementu je obrovské plus pri úspore počas výstavby. Popol slúži ako plnivo, ktoré zlepšuje štrukturálne vlastnosti betónu. Popol je v konečnom dôsledku aj ekologickejší ako portlandský cement.
Pevnosť zmesi sa pridaním popola neznižuje, ale skôr naopak. Ak sa použije na murovanie s tehlami, takýto múr nebude možné len tak ľahko rozobrať.
Existujú zabudnuté technológie, ktoré je možné efektívne využiť aj dnes. Cement z popola je lepší ako bežný portlandský cement. Je tepelne odolný a veľmi trvácny. A je možné ho vyrobiť v domácich podmienkach, nie sú na to potrebné žiadne komplikované prísady. Hmota bude ako kameň, rýchlo schne a dobre prilieha na kov, kameň, tehlu a iné povrchy.
K príprave potrebujeme:
-
Popol – 6 litrov (drevný popol je lepší, ale vhodný je aj z uhlia).
-
Vápno hasené (tekuté ako mlieko) 3 až 5 litrov.
-
Bežná soľ – 1 kg.
Hasené vápno sa musí zriediť tak, ako sa to obvykle robí pri náteroch stien vápnom. Napríklad 2 – 3 kg na 10 litrov vody.
Popol preosejeme, zbavíme ho veľkého odpadu (kameňov atď.). Vápno je tiež lepšie precediť cez sito.
Nasypeme soľ do popola a dôkladne premiešame špachtľou. Soľ sa môže použiť ľubovoľná (hrubá alebo jemná).
Zoberieme si rukavice. Vápno nalejeme do nádoby so soľou a popolom. Pridávame postupne, aby sme získali hustotu ako bežná cementová malta. Hmotu miešame.
S takouto zmesou je možné robiť omietky alebo lepiť dlaždice. Takáto zmes je vhodná na vyplnenie trhlín v kachliach, v kozuboch, komínoch. Zmes sa môže aplikovať priamo na horúcu pec, pretože nemá problém s vysokými teplotami a účinok je lepší.
Pri použití na vyplnenie medzery medzi tehlami a dvierkami pece je možné kvôli zmršťovaniu pridať do zmesi trochu jemného piesku.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info