Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Vplyv Mozartovej hudby na človeka

Hudba Mozarta znižuje epileptickú aktivitu mozgu, zatiaľ čo diela iných skladateľov nemajú podobný účinok.

Skupina neurofyziológov pod vedením Ivana Rektora, profesora Masarykovej univerzity v Brne, dospela k záveru, že niektoré druhy hudby môžu mať priaznivý vplyv na ľudský mozog.

Napríklad počúvanie Mozartovej „Sonáty pre dva klavíry“ znižuje patologickú aktivitu hemisfér o 32 %. Na jednej strane pozorovania vedcov potvrdili, že skladateľove diela zlepšujú fungovanie mozgu epileptikov a znižujú frekvenciu potenciálne nebezpečných výbuchov aktivity asi o tretinu. Na druhej strane vedci zistili, že pozitívny vplyv Mozartovej hudby nesúvisí s potešením z počúvania, ale s jej účinkom na mozgové vlny.

„Na naše prekvapenie sme zaznamenali významné rozdiely v mozgovej aktivite pacientov, ktorí počúvali Mozartovu Sonátu pre dva klavíry a Haydnovu 94. symfóniu. Prvé dielo znížilo epileptiformnú aktivitu o 32 %, zatiaľ čo druhé ju zvýšilo o 45 %,“ podelil sa s výsledkami výskumu Ivan Rektor.

Výsledky experimentu umožňujú vedcom dúfať, že lekári budú v budúcnosti schopní zvoliť kompozície pre pacientov s epilepsiou, ktoré znížia závažnosť záchvatov alebo sa ich dokonca úplne zbavia. Odborníci už dlho skúmajú, ako hudba ovplyvňuje fungovanie ľudského nervového systému. Napríklad pred ôsmimi rokmi švédski psychológovia zistili, že spoločné spievanie „synchronizuje“ pulz členov zboru. Pred dvoma rokmi biológovia zistili, že počúvanie vašej obľúbenej hudby vedie k vytvoreniu zvláštnych reťazcov medzi centrami sluchu a potešenia, ktoré absentujú u ľudí bez zvláštnych hudobných preferencií …

Eurekalert

www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie