Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Vedci rozlúštili genóm melónu a objavili ochranné vlastnosti proti rakovine

Melón je jedno z piatich najčastejšie kupovaných ovocí na svete. A popularita zvyčajne nebýva bez mýtov. Pravú pravdu o vodových melónoch objasňuje riaditeľka Národného výskumného centra pre zdravú výživu Zinaida Medvedeva.

Mýtus 1: Melóny sú iba sladká voda

Možno, že tak chutia. V skutočnosti však vodové melóny okrem vody a ovocného cukru (fruktózy) obsahujú aj veľa hodnotnej látky – karotenoidného lykopénu. Práve on dáva dužine červenú farbu. Pritom je vo vodných melónoch lykopénu dokonca viac ako v paradajkách.

Táto látka pomáha znižovať škodlivý oxidačný stres a znižuje riziko vzniku aterosklerózy. Lykopén musí byť prítomný v potrave, pretože ho organizmus nedokáže samostatne produkovať, hovorí Zinaida Medvedeva.

Paradajky obsahujú v priemere 104 mg lykopénu na kg a v melónach je ho asi 144 mg na kg, čo je o takmer 40 % viac. Existuje však jeden „háčik“. Na lepšiu absorpciu lykopénu sú potrebné tuky. Preto, povedzme, z paradajkovej pasty s rastlinným olejom bude organizmus dostávať hodnotnejšiu látku ako len z melónu. Sladkým melónom môžeme zakončiť stolovanie.

Okrem lykopénu obsahujú vodné melóny veľa vitamínu A – asi 11 % dennej normy v 100 g. A tiež veľa vitamínu C – asi 13 % na 100 g. Melóny obsahujú aminokyseliny arginín a citrulín. Vo vodových melónoch je prítomných 19 vitamínov a 11 minerálov. Obsahujú asi 4 – 6 % cukrov: glukózu, fruktózu a sacharózu.

Semená melónu sa zvyčajne vyhadzujú. Sú však bohaté na bielkoviny, tuky, minerály ako je zinok, horčík, vápnik, fosfor, draslík, meď, aminokyseliny arginín a fytosteroly (biologicky aktívne látky). Živiny tohto semena sú užitočné v prípade diabetu, kardiovaskulárnych ochorení a zníženej mužskej plodnosti, aj keď tieto údaje ešte neboli potvrdené klinickými štúdiami (iba laboratórne).

Semená melónu sa sušia v rúre alebo vyprážajú. Olej zo semien melónu, alebo mleté semená melónu sa používajú v mnohých krajinách.

Mýtus 2: Prínos melónu pre zdravie je veľmi prehnaný

Vodové melóny samozrejme nie sú všeliek a nemôžu nahradiť lieky. Vedci a lekári však zdôrazňujú niekoľko vážnych dokázaných pozitívnych účinkov:

Vodové melóny pomáhajú znižovať tlak, zabraňujú vzniku hypertenzie a tiež znižujú riziko infarktu a mozgovej príhody. Za tieto účinky sú zodpovedné hlavne uvedené látky – lipokopíny.

Milovníci melónov majú menšie riziko vzniku rakoviny. Vedci vysvetľujú: vďaka kombinácii vysokej koncentrácie vitamínu C a antioxidantov pomáha vodový melón bojovať proti tzv. voľným radikálom, ktorých nadbytok zvyšuje riziko vzniku nádorov.

Melón má pozitívny vplyv na trávenie. Nedávno sa tiež zistilo, že šťava z melónu môže pomôcť znížiť bolestivé pocity vo svaloch po tréningu, ktoré vznikajú pri uvoľňovaní kyseliny mliečnej.

Vďaka vitamínom A a C melón zlepšuje stav pokožky vrátane znižovania nepriaznivých účinkov slnečného žiarenia.

Mýtus 3: Vodové melóny sa môžu jesť bez obmedzenia

Samozrejme, musíte poznať mieru vo všetkom, – zavrtí hlavou Zinaida Medvedeva. Dokonca aj ten najužitočnejší produkt môže byť škodlivý, ak ho začnete jesť po kilogramoch. Lekári radšej doporučujú použiť vodové melóny na diverzifikáciu svojho ovocného jedálnička, ako sa iba ládovať melónmi. Odporúča sa asi 400 gramov ovocia denne. Z tejto dennej normy môže byť 100 až 200 g melónu.

Mýtus 4: Negatívne kalórie

Na internete sa často tvrdí, že melón má negatívny obsah kalórií. To znamená, že dáva telu menej energie, ako je potrebné na jeho trávenie a preto je to užitočné na chudnutie.

To všetko je veľký mýtus. Produkty s negatívnym obsahom kalórií vôbec neexistujú, zdôrazňuje riaditeľka Národného výskumného centra zdravej výživy. Okrem toho nie je možné zostaviť zdravú stravu založenú na jednom produkte. Dokonca ani tak úžasnom, ako je melón.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie