Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Vedci objavili živý organizmus, ktorý sa živí meteoritmi

Mikroorganizmus Metallosphaera sedula (M. sedula) bol prvýkrát objavený v roku 1989 v Taliansku. Tento extrémofil a jemu podobné organizmy žijú v prostrediach, v ktorých žiadny iný nám známy život nie je možný.

Prednedávnom skupina vedcov z Rakúska, vedená Tatjanou Miloevičovou, uverejnila výsledky svojej štúdie, v ktorej sa pokúsila odpovedať na otázku, či tento organizmus dokáže prežiť iba z konzumácie hmoty meteoritu, v podstate materiálu mimozemského pôvodu.

Za týmto účelom bola do kúska meteoritu NWA 1172 – čo je pomerne bežný typ meteoritov, umiestnená kolónia mikroorganizmov. Meteorit je kamenná hornina, ale obsahuje veľké množstvo kovu. Výsledkom bolo zistenie, že kolónia mikroorganizmov sa v tomto prostredí veľmi rýchlo rozrástla. Dokázala spracovať meteoritový materiál a premeniť kúsok kozmického kameňa na biochemickú energiu.

Skenované elektrónovým mikroskopom (SEM) fotky meteorických fragmentov konzumovaných M. sedula. © Springer Nature / Scientific Reports / Tetyana Milojevic et al

Týmto spôsobom bolo dokázané, že meteority môžu podporovať život. Možno meteority a asteroidy, ktorých je v slnečnej sústave veľa, obsahujú vlastné mikroorganizmy. Ak áno, potom teória, že život na Zemi je mimozemského pôvodu, je reálna.

Fosforeskujúce M. sedula bunky rastú používajúc meteorické fragmenty ako ich jediný zdroj energie. ©  Springer Nature / Scientific Reports / Tetyana Milojevic et al

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie