Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Plastové motory Olega Jefimenka poháňané vzduchom

V súčasnosti sa na našich cestách a vo vzduchu už dávno mohli preháňať vozidlá fungujúce na čistú energiu „ťahajúcu“ priamo z elektrického poľa Zeme. Zaujímavý článok z časopisu Popular Science publikovaný v apríli 1971.

„Tieto úžasné autá sú dnes takmer neznáme. Prvý elektrický motor na svete bol elektrostatický. Vynašiel ho v roku 1748 Benjamin Franklin. V roku 1870 nemecký fyzik J.K. Poggendorf postavil taký jednoduchý fungujúci motor – celý motor tvoril plastový disk a dve elektródy. Ale ani jeden z motorov však nespôsobili náležitú pozornosť.

A potom sa na scéne objavuje Oleg Jefimenko. Ruský fyzik navštevoval kurzy na univerzite v Gottingene v druhej polovici 40. rokov, kde profesor R.W. Paul ukázal dva kovové štvorcové plechy pripevnené ku koncu tyče. Vysunul zariadenie von z okna a otočil ho o 180 stupňov. Galvanometer pripevnený ku kovovým doštičkám sa prudko šklbol.

„Nikdy som na túto demonštráciu nemohol zabudnúť,“ povedal neskôr Oleg Jefimenko. „A premýšľal som, prečo, ak je vo vzduchu elektrina, ju nemôžeme použiť na zapálenie žiarovky alebo niečo podobné.“

A potom Jefimenko a jeho študent Henry Fischbach-Nazario vyvinuli a vylepšili svoje motory. Experimentoval s elektretovými motormi. Elektret je izolátor s konštantným elektrostatickým nábojom. Vytvára v okolitom priestore konštantné elektrické pole, rovnako ako magnet vytvára konštantné magnetické pole. A podobne ako magnet, dá sa použiť na vytvorenie motora.

Presvedčivým bol najmä tzv. „klimatický experiment“. V noci 29. septembra 1970 Jefimenko a Walker šli na prázdne parkovisko a zdvihli oranžovú tyčovú anténu do výšky 8 metrov. Na konci tyče bol v kapsule pripojený nejaký rádioaktívny materiál k drôtu. Vedci pripojili elektretový motor k anténe a, ako to opisuje Jefimenko, „energia zemského elektrického poľa sa zmenila na súvislý mechanický pohyb“. O dva mesiace neskôr úspešne vyskúšali motor poháňaný elektrinou zo vzduchu.

Na Univerzite v Západnej Virgínii má Jefimenko laboratórium plné exotických zariadení, ktoré sa neustále točia a bzučia ako roj včiel. „A v zásade,“ hovorí Dr. Oleg Jefimenko, „môžu robiť všetko, čo môžu robiť elektromagnetické motory a niektoré veci navyše dokážu robiť ešte lepšie.“

Popular Science 1971 April Oleg Jefimenko

Popular Science 1971 May Oleg Jefimenko

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie