V srbskom meste Leskovcec našiel v roku 1999 amatérsky archeológ Ščepan Turovič na nálezisku Hisar nezvyčajný predmet v tvare veľkej ihly. Pripomínala veľkú ihlicu na pletenie, jej dĺžka bola asi 64,5 centimetra. Po početných testoch sa zistilo, že ihla pochádza z obdobia 1300 pred Kr. Dnešná metalurgia takúto technológiu výroby ihiel zatiaľ nepozná a nedokáže ju v tejto kvalite vyrobiť!
Profesor Dr. Milorad Stojić, pracovník Archeologického ústavu v Belehrade, navrhol a dokázal, že táto ihlica patrí do takzvanej Brnjickej kultúrnej skupiny a táto kultúrna skupina patrila do doby bronzovej. Nález tejto ihly naznačuje, že Brnjicani, už v XIV. storočí pred naším letopočtom ovládali techniku kovania železa, ktorá posunula začiatok doby železnej na Balkáne z 8. do 14. storočia pred Kristom.
Ale ešte pôsobivejšia bola chemicko-fyzikálna analýza Turovičovej ihly, ktorá ukázala, čo sa predtým považovalo za nemožné: ihla pozostávala zo 100 % čistého železa. A nebola na nej ani škvrna hrdze (korózia) a nemala ani najmenšiu dutinu! Úplná absencia korózie a akýchkoľvek dutín sa považovala za sci-fi, až kým ihlu podrobne neanalyzovali v jadrovom inštitúte VINCA a SARTID (dnes HESTIL Srbsko). Turovičova ihla bola porovnávaná so štandardom železa z USA, ktoré bolo považované za najčistejšie železo. Bolo však dokázané, že ihla obsahuje iba čisté železo, čo v prípade amerického štandardu tak nebolo.
Stručné vysvetlenie: do dnešného dňa nikde na planéte Zem sa nedá získať 100 % čisté železo, pretože aj to najčistejšie železo obsahuje minimálne percento iných prvkov, najčastejšie niklu, a to isté platí pre meteoritné železo. Hoci to porušuje všetky pravidlá modernej chémie a fyziky, táto ihla bola vyrobená z toho, čo sa nazýva elementárne železo, teda železo, ktoré nemalo existovať.
Pri ďalších vykopávkach objavili archeológovia ešte niekoľko podobných železných predmetov rovnakej rýdzosti a železná ruda, čo ukazuje, že ihla bola vyrobená v lokalite Hisar a nebola dovezená z inej lokality. Pre svoje „mimozemské“ vlastnosti a jedinečný strategický význam, bola a je ihla uchovávaná v trezoroch určitých štátnych inštitúcii.
Viete si predstaviť ekonomickú hodnotu večného, úplne nehrdzavejúceho železa? Ak by súčasná veda dokázala správne „prečítať“ informácie uložené v Turovičovej ihle, prišla by nová doba železná, vek, v ktorom by sa železo dalo večne recyklovať a znovu použiť. A čo je najdôležitejšie, umožnilo by to vrátiť predchádzajúce vedomosti, ktoré boli zrejme dostupné minulej ľudskej civilizácii.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info