V Co-Leitrim v Írsku sa našlo neočakávané využitie ovčej vlny. Používa sa pri výstavbe chodníkov a turistických chodníkov, uvádza agriland.ie.
Mountain Meitheal NorthWest, staviteľ chodníkov, používa vlnu z miestnych zdrojov na stavbu chodníkov na svahoch v regióne. Cieľom projektu je vytvorenie národnej trasy Co. Leitrim, „Cesta Leitrim“.
Vlna sa používa ako základ pre chodníky a pôsobí ako bariéra medzi mäkkou rašelinou a skalnatými chodníkmi. Použitím vlny namiesto tradičných povrchových úprav získala výstavba chodníkov množstvo výhod.
Zdá sa, že vlna bráni prenikaniu tvrdých materiálov do rašeliny. V skutočnosti je to „plávajúci kameň“ v močiari. Prírodný materiál tiež umožňuje vode nerušene prechádzať cez neho.
Na Co Leitrim je veľa fariem, takže stavitelia nepociťujú nedostatok materiálu. Vlnu je možné použiť ihneď po strihaní, bez predchádzajúcej prípravy.
Mountain Meitheal NorthWest verí, že použitie vlny na chodníky je oživením starodávnej technológie, ktorá bola úspešne zavedená už v rímskych dobách na stavbu ciest cez mokrade po celej Európe.
Skupina na projekte spolupracuje s Leitrim Development.
„Tento spôsob budovania chodníkov je bežný v Škótsku, ale prvýkrát ho vyskúšali v Írsku,“ hovorí hovorkyňa Mountain Meitheal Sylvia Borbein.
Skupina sa podieľa na ochranárskych projektoch vo vysočinách a lesoch Írska.
Brian Fennell, riaditeľ agroturizmu v spoločnosti Leitrim Development, povedal: „Staroveké technológie menia hru pri stavbe chodníkov v Írsku. Ako sme videli minulý rok, počet ľudí navštevujúcich horské oblasti Co Leitrim výrazne vzrástol. Vlna medzitým chráni rašeliniská pred eróziou. Nový prístup k budovaniu turistických chodníkov tiež vytvoril nový marketingový kanál pre miestnych farmárov. V tomto prípade vlna, ktorá sa používa na stavbu chodníka, pochádzala práve z oviec, ktoré sa pásli neďaleko na svahu.“
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info