Kategórie

Naši partneri





Flag Counter

Takmer štvrtina dospelých v USA trpí nedostatkom potravín

Ekonómovia a investori sa snažia odhadnúť, ako blízko sú USA k recesii, pričom uvádzajú údaje o inflácii, zamestnanosti, bývaní, bankovníctve a ďalších dôležitých ukazovateľoch. Americké charitatívne organizácie im na to ponúkli svoje informácie. Dopyt po potravinovej pomoci v Spojených štátoch v poslednom čase prudko vzrástol a dosiahol rovnakú vysokú úroveň ako počas pandémie.

Takmer 25 percent dospelých Američanov trpí nedostatkom potravín, čo je asi o 5 percent viac ako pred rokom, podľa štúdie publikovanej analytickým centrom Urban Institute. Aby sa vyrovnali s infláciou potravín, 62 percent spotrebiteľov znížilo nákup potravín, 36,3 percenta občanov sa zadĺžilo nákupom potravín kreditnou kartou a 43,3 percenta si vybralo peniaze zo sporiacich účtov.

Informácie z amerického Census Bureau (federálna agentúra USA, ktorej hlavným cieľom je vykonávať sčítanie obyvateľstva) ukazujú, že viac ako 11,4 milióna domácností dostalo bezplatné potraviny, čo je o 15 percent viac ako pred rokom. Dvaja z piatich ľudí, ktorí tento rok žiadajú o potravinovú pomoc, tak ešte neurobili.

Americké charitatívne organizácie na zmiernenie hladu bijú na poplach. „Potravinové banky existujú už 50 rokov, ale toto je prvýkrát, čo sme videli bezprecedentný dopyt po potravinách v kombinácii s historicky nízkou nezamestnanosťou,“ povedal Vince Hall, šéf vzťahov s vládou v Feeding America. Táto organizácia udržiava sieť takzvaných potravinových bánk, ktoré rozdávajú jedlo zadarmo tým, ktorí to potrebujú.

John van Hengel, dobrovoľník v mestskej jedálni vo Phoenixe, začal zbierať a distribuovať poškodené potraviny alebo potraviny po uplynutí doby spotreby, ktoré obchody a predajcovia pripravovali na recykláciu. Keď už bolo produktov priveľa, rozhodol sa vytvoriť centrálny sklad na ich distribúciu. Otvorili ho v priestoroch Baziliky Panny Márie a pomenovali po nej.

Koncept potravinových bánk si rýchlo získal obľubu a vďaka federálnym grantom sa rozrástol na celoštátnu sieť s názvom America’s Second Harvest, ktorá bola v roku 2008 premenovaná na Feeding America. Momentálne združuje 200 potravinových bánk, ktoré distribuujú potraviny do 60 000 distribučných miest, kde sa môže prihlásiť každý Američan.

Túto jar sa počet žiadateľov o potravinové banky v celej krajine strojnásobil a počet pravidelných návštevníkov prekročil vrcholnú úroveň pandémie. Aj veľké potravinové banky sa sťažujú, že polovica regálov na odberných miestach je prázdna. Michelle Greer, riaditeľka obstarávania pre jednu z najväčších potravinových bánk v krajine so sídlom v Atlante, poznamenáva, že často prichádzajúce potraviny sú vyzdvihnuté z pouličných skladov v priebehu niekoľkých hodín. Takýto postpandemický dopyt po bezplatných potravinách „nie je dobrým signálom“ pre ekonomiku a „možno je indikátorom hroziacej recesie,“ tvrdí profesor obchodu z Northeastern University John Lowry.

„Skutočnosť, že máme veľa nových používateľov, ktorí sa už nestarajú o stigmatizáciu chodenia do potravinového skladu, ale v skutočnosti v tom vidia hodnotu, pretože si nemôžu dovoliť nakupovať potraviny v maloobchode, je určite ukazovateľom stavu ekonomiky a spotrebiteľov,“ hovorí.

Väčšina odborníkov pripisuje tento nárast inflácii. Ceny potravín vzrástli od začiatku pandémie v marci 2020 o 23 percent, uvádza americký úrad pre štatistiku práce. Nájomné sa zvýšilo o 13 percent. Mnohí zároveň pripisujú záujem Američanov o potravinové banky tomu, že štát prakticky prestal poskytovať núdzovú pomoc v súvislosti s pandémiou. V prvom rade hovoríme o dočasnom zvýšení platieb v rámci doplnkového programu potravinovej pomoci (SNAP). Ide o federálny program, ktorý poskytuje debetné karty na priamy nákup potravín v obchodoch.

Koncom minulého roka Kongres odhlasoval ukončenie stimulu SNAP zavedeného počas pandémie, ktorý poskytoval rodinám každý mesiac dodatočné prostriedky na prekonanie finančnej neistoty. USDA odhaduje, že na individuálnom základe by ukončenie núdzových rozpočtových prostriedkov znamenalo stratu v priemere 82 USD na platbách za potraviny na osobu každý mesiac.

V najväčšej miere sa tieto opatrenia prejavili u starších chudobných občanov.

V Kentucky po tom, čo štát stiahol finančné prostriedky z dôvodu núdze, dôchodcovia zistili, že ich výhody SNAP klesli z 240 dolárov na 20 dolárov mesačne.

Problém je v tom, že sa neškrtá len pomoc verejnosti SNAP. Väčšina regionálnych potravinových bánk funguje predovšetkým prostredníctvom programov financovaných vládou a darov od výrobcov potravín. Dary potravín od korporácií a farmárov zostali do značnej miery stabilné a podľa Atlanta Food Bank predstavujú viac ako polovicu celkovej distribúcie potravín. Podiel verejných financií sa však dramaticky zmenil.

Pred pandémiou poskytovala štátna finančná pomoc približne 27 percent tovaru pre charitatívne organizácie. Vo fiškálnom roku 2021 vláda nasmerovala prostriedky na nákup takmer 44 percent produktov. V tomto roku sa z verejných zdrojov nakúpi len asi 13 percent potravín.

Ministerstvo poľnohospodárstva USA oznámilo, že do konca septembra 2023 plánuje poskytnúť celoštátnym potravinovým bankám pomoc vo výške 1 miliardy dolárov. September je však ešte ďaleko a Američania potrebujú jedlo už dnes…

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

Páčilo sa? Zdieľajte:

Ďalšie články z tejto kategórie